MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!

ForumAcasaPortalGalerieCautareInregistrareConectare

Distribuiți | 

cure de slabit!

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat

feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 38
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Mier Mai 14, 2008 4:22 pm

depinde si de organism si de ce iei,.....

Viata este scurta,inalca regulile,iarta repede,saruta incet,iubeste cu adevarat,rade necontrolat si nu regreta nimic care te-a facut sa zambesti..
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator

feminin
Numarul mesajelor : 4961
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Mier Mai 14, 2008 10:36 pm

asa e ,dar nu prea am auzit de diete minune...stiu din proprie experienta ca doar cu miscare...iese ceva...altfel..pui la loc tot ce slabesti
Sus In jos
mari_25ro - mariana

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Joi Mai 15, 2008 12:29 am

revin cu un articol super despre cura de slabire Montignac-dar eu nu cred ca as fi in stare... lacrimi lacrimi

Exemplu de slabit!
Publicat la data de 14.05.2008

Cred ca deja te-ai plictisit de cate ori ti-am vorbit despre un stil de viata sanatos, insa asta inseamna sa te pretuiesti cu adevarat. De asemenea, am incercat adesea sa iti prezint diverse sfaturi pentru a slabi, precum Regimul Montignac. Azi vreau sa iti scriu despre o doamna, Anca Radu, membra 121.ro, care s-a ambitionat, a perseverat si a reusit ceea ce si-a propus: a slabit 42 de kilograme.
de Simona Esanu

'Nu a fost greu, dar nici usor'
Anca Radu ne-a spus intr-o zi cat a reusit ea sa dea jos din kilogramele nedorite si incuraja pe site celelalte membre sa incerce Regimul Montignac. Astfel, am luat legatura cu ea ca sa aflu mai multe detalii pe care doresc sa ti le impartasesc si sa te inspir ca sa iti ofer avantul necesar sa te apuci de un regim sanatos pentru a slabi. Si mai ales sa il continui pana il asimilezi ca stil de viata.

Anca are 42 de ani si a fost foarte amabila. Ea isi incepea e-mail-ul astfel: 'Sper ca articolul tau sa vina in ajutorul tuturor celor care doresc sa slabeasca si, totodata, sa-si recapete increderea in sine.'

Cum a fost la inceput?
Cand am inceput aceasta dieta, 8 ianuarie 2007, cantaream 117 kg, greutate pe care o aveam de 3-4 ani. Aratam ingrozitor (vezi prima fotografie), desi sunt destul de inalta, 1,72 m. Pe 1 septembrie 2007 ajunsesem la 75 kg, greutate pe care o mentin si acum, cu variatii de plus/ minus 2 kg. Tot atunci am trecut la faza a 2-a a Regimului Montignac, dupa principiile careia ma ghidez si acum, cu unele exceptii, caci asta-i viata.

Cum percepi tu Regimul Montignac?
Am 42 de ani si un program extrem de incarcat la serviciu, desi asta nu constituie o scuza pentru persoanele care isi doresc cu adevarat sa-si atinga scopul. Nu a fost greu, dar nici usor. Consider ca e doar o chestie de vointa si atat. Nu este o dieta foarte ieftina, dar nici mai scumpa decat altele. Prin urmare, din punctul meu de vedere, este singura viabila si cu ajutorul careia am reusit sa-mi mentin greutatea dorita, chiar si dupa o serie de abateri si fara sa fac deloc exercitiu fizic

Ce alte diete ai mai incercat inainte de Montignac?
In primul rand, la inceputul perioadei in care m-am ingrasat, am tinut bine cunoscuta cura cu supa de varza, apoi un fel de disociata si chiar un regim de infometare, dar, din nefericire, in cel mult o luna de la revenirea la alimentatia anterioara dietei, reuseam sa recuperez kilogramele pierdute, dar si 2-3 kg suplimentare. Cea mai mare performanta am avut-o cu dieta disociata - 8 kg, iar 'recuperate' - 11 kg. Vazand rezultatele dezastruase, dupa vreun an de incercari sustinute m-am lasat pagubasa pana am descoperit dieta Montignac. Faptul ca aceasta dieta parea permisiva si bazata pe un fundament stiintific, altul decat cel al hranei hipocalorice, m-a incurajat sa cumpar cartea, sa o citesc si sa aplic intocmai ce scria Montignac.

Din ce motive te-ai ingrasat?
Am inceput sa ma ingras de prin 2000 si presupun ca motivul a fost inceputul unui hipotiroidism, apoi starea de stres continua, datorita unui job de mare responsabilitate pe care tocmai il primisem si faptul ca mancam complet dezorganizat: o data pe zi, seara (orele 21:00- 22:00, cand ajungeam acasa) si atunci 'rupeam' frigiderul. Cert este faptul ca in 2003 ajunsesem la 117 kg., adica un monstru.

Cat de greu a fost?
In primele 3-4 saptamani de dieta mi-a fost greu, mai ales ca sunt genul de persoana careia ii place sa faca reguli, nicidecum sa le urmeze pe ale altora. Apoi, mi se intampla sa ma duc mai devreme la culcare, pentru ca simteam ca lesin de foame. Dar cred ca cel mai greu mi s-a parut faptul ca a trebuit sa-mi schimb obiceiurile: am inceput sa mananc de 3 ori pe zi, fara paine, fara cartofi, fara dulciuri, fara o bere din cand in cand, fara cafea si sucuri. Am disociat glucidele cu IG (indice glicemic) mai mare de 35 de lipide si am exclus complet din alimentatie glucidele cu IG mai mare de 50. In perioada fazei 1 nu m-am abatut deloc de la sfaturile lui Montignac, nici cand credeam ca mor de pofta.

Imi permiteam foarte rar cate o inghetata si cam atat. In schimb, in tot acest timp m-am documentat, mi-am comandat cartile lui aparute pe pietele din strainatate si am consultat permanent site-ul oficial. In faza 2, am considerat ca cea mai buna solutie ar fi sa combin faza 1 cu ceva exceptii. In decembrie-ianuarie am fost plecata in Canada si, sincer, nu m-am abtinut de la nimic, am mancat chiar de toate, iar in doua luni nu m-am ingrasat decat doua kg. Deci, in faza 2, imi permit sa mananc orice, dar dupa o astfel de abatere ma intorc la faza 1, pentru urmatoarele doua zile.

Ai facut sau faci sport? Ai copii, sot?
In toata aceasta perioada nu am facut sport, pentru ca nu am timp, dar din august 2007 am inceput sedinte de masaj anticelulitic, de 2-3 ori pe saptamana. Din nefericire,\ nu am copii, dar - pana de curand- am avut un sot pentru care gateam normal, ca oricare femeie, iar cu timpul, a acceptat sa manance si el ceea ce mancam eu. Acum este mult mai simplu, pentru ca de foarte scurt timp am divortat.

Cum ti-a schimbat viata faptul ca ai slabit atat de mult?
Faptul ca am reusit sa slabesc si, mai important, faptul ca am reusit sa mentin acest lucru mi-a redat increderea in mine, in ceea ce sunt si in ceea ce pot, iar aceasta incredere m-a ajutat sa am o serie de realizari importante si curajul de a incepe proiecte la care nici nu as fi sperat anterior. Intotdeauna am fost o persoana puternica si ambitioasa, dar acum sunt mult mai constienta de aceste doua calitati, ceea ce ma sustine in tot ce fac. Si, de ce sa nu recunosc, noua imagine imi este de mare ajutor, pentru ca in Romania imaginea are, inca, ceva mai multa relevanta decat ceea ce stii sa faci...

M-as bucura ca experienta mea sa fie de ajutor celor ce doresc sa slabeasca. Deja, cateva din prietenele mele aplica principiile Montignac, eu fiindu-le consultant, iar rezultatele lor sunt remarcabile.

Daca ai ceva de transmis Ancai te rog sa comentezi la acest articol. Iti doresc sa reusesti sa slabesti atat cat iti doresti, in mod sanatos, sa te mentii si sa fii mandra de tine!

© copyright 121.ro
Sus In jos
AlinaStoichiciu

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Joi Mai 15, 2008 11:01 am

da...am auzit si eu de dieta asta ca de mult altele....fiecare face cum conidera ca-i mai bine....si de ce nu si cum isi permite...ca o dieta sau mai bine spus un slabit...te costa.....eu cel mai bine ma impac cu reductilul...adica de la el,imi trece si pofta de dulciuri si pofta de mancare si tot....si slabesti....pe urma sau si in timp poti mentine asta cu sala.....asta e parerea mea......si slabesti uniform cu pastilele astea.....nu sutn recomandate de dr....e edv..decat la obezi....dar cine risca castiga.....sau cel putin asa ar trebui.....
eu nu pot sa tin regim ,cand suntem atatia in casa si mananca fiecare ce vrea....si eu sa ma chiniu cu o salata sau te miri ce......am incercat si nu am reusit.....si ma doare stomacul de foame de numai pot....si mi-e rau......ma ia cu ameteli,cu stari de voma...de la nemancat....asa ca nu pot sa tin.....cu pastilele astea nu mananc mai nimic....ca ma satur de la prima inghititura....dar nu mi-e rau.....nu stiu de ce......
asa ca eu pe astea le am iar in vizor ca sa slabesc...

Viata este scurta,inalca regulile,iarta repede,saruta incet,iubeste cu adevarat,rade necontrolat si nu regreta nimic care te-a facut sa zambesti..
Sus In jos
mari_25ro - mariana

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Joi Mai 15, 2008 3:45 pm

atunci bafta Alina si sa ne tii la curent cu reusitele kisses
Sus In jos
AlinaStoichiciu

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Joi Mai 15, 2008 4:50 pm

k....mersi...

Sus In jos
mari_25ro - mariana

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Joi Mai 15, 2008 5:06 pm

kisses kisses
Sus In jos
AlinaStoichiciu

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Joi Mai 15, 2008 5:11 pm

kisses kisses

Sus In jos
alina diana

feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 39
Localizare : targoviste romania
Data de inscriere : 03/04/2008

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Joi Mai 15, 2008 6:02 pm

am auzit si eu de regimul asta dar sincer ca si doamne care a ascris nu sunt obisnuita cu reguli sa-mi spui ce sa mananc si cand.....
mai bine ma infometez si gata sau mananc ce si ce!!!!!
si are dreptate cu pusul la loc dupa regimurile astea minune!!!!

mama4you - Simona
Admin
Admin

feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Vin Mai 16, 2008 2:29 pm

intrebare ai slabit?care tineti diete....?????????

Va multumesc pentru atentie, pentru apreciere. Atunci cand simti umarul cuiva, iti cresc aripi, iti este mult mai usor sa treci peste greutati si simti ca oamenii au nevoie de tine.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://mama4you.forumgratuit.ro
AlinaStoichiciu

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Vin Mai 16, 2008 2:42 pm

cred ca niciuna....

Sus In jos
mari_25ro - mariana

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Vin Mai 16, 2008 2:55 pm

si eu la fel cred...
Sus In jos
alina diana

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Vin Mai 16, 2008 3:40 pm

eu as vrea sa fac masaj sau impachetari cand vin acasa dar nu stiu daca am voie fiind gravida!!!!!!!!!!

AlinaStoichiciu

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Vin Mai 16, 2008 4:26 pm

trebuie sa intrebi.....dar rau nu cred ca-ti face....dar nu ma pricep....

Sus In jos
alina diana

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Vin Mai 16, 2008 5:31 pm

iti dai seama ca intreb!!!!!!!!!!
abia astept!!!!!!

mari_25ro - mariana

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Vin Mai 16, 2008 6:32 pm

ia ca imi dati idei...poate ma duc si eu
Sus In jos
mari_25ro - mariana

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Sam Mai 17, 2008 2:56 am

Talie de viespe in 7 zile

Mic dejun recomandat:

2 felii de paine prajita cu un ou fiert, 50 g de miere sau dulceata si un ceai negru
o cafea, un bol cu lapte si cereale si un pahar cu suc de fructe proaspete
o cafea, 50 g de fructe uscate, 2 felii de paine prajita unse cu 20 g unt
LUNI: Ia un mic dejun bun si consistent!

Pranz: salata de linte cu branza degresata, morcovi fierti, o lingurita cu otet si una cu ulei + un compot de ananas (enzimele ajuta la arderea grasimilor si faciliteaza digestia)

Cina: salata verde + 150 g branza de casa + 1 cartof copt

Obicei bun: Mesteca foarte mult, chiar de 20 de ori inainte sa inghiti. Cand inghiti repede, stomacul munceste mult mai mult, in plus se produc foarte multe gaze.
MARTI: S-a terminat cu haosul alimentar!

Pranz: o budinca din gris, rosii, castraveti, praz, verdeata, un ou si putin ulei + 2 felii de jambon + un mar

Cina: friptura la gratar din 120 g pui + legume gratinate (rosii, vinete, ceapa). Legumele vor aduce senzatia de satietate si digestia se va face rapid.

Obicei bun: Nu manca in fata televizorului. Acest obicei perturba digestia si vei fi tentata sa mananci foarte repede. Mananca la masa si concentreaza-te doar asupra mancarii.
MIERCURI: Gusta din toate si fa miscare!

Pranz: o farfurie cu paste cu ciuperci si sos de rosii, "stropite" cu cascaval (accentul se pune pe proteinele din cereale si lactate, mult mai bine asimilate si digerate decat cele animale) + 1 iaurt degresat

Cina: o salata din fasole verde, rosii, ton, zeama de lamaie si verdeata + o para

Obicei bun: Pune accentul pe decor. Servirea mesei trebuie sa fie un factor de relaxare si de buna dispozitie. Alege o farfurie frumos colorata si aranjeaza atragator mancarea pe ea.

JOI: Elimina stresul care baloneaza!

Pranz: o salata dintr-o rosie, 6 masline, salata verde, branza cu 20% grasime, zeama de lamaie si o lingurita de ulei + 1 grepfrut

Cina: o supa de legume + 150 g peste la gratar (contine Omega-3, care alunga depresiile si elimina colesterolul) + piure de fasole verde

Obicei bun: Ca sa mananci incet, pune in farfurie urmatoarea portie dupa ce ai terminat s-o mesteci pe precedenta sau pune jos furculita dupa fiecare 3 imbucaturi.
VINERI: Redeseneaza-ti abdomenul!

Pranz: salata de paste cu pui, rosii, salata verde, ulei si zeama de lamaie + 1 mar copt

Cina: salata verde + 2 oua fierte + iaurt + 2 cuburi de ciocolata neagra (este bogata in flavonoizi, iar organismul este protejat impotriva stresului)

Obicei bun: Cand ti se face foame intre mese, bea un ceai fara zahar, un iaurt sau asculta muzica, vorbeste la telefon. Fa orice ar putea sa-ti distraga atentia de la mancare.

SAMBATA: Arde grasimile, mancand la momentul potrivit!

Pranz: salata de orez salbatic cu legume fierte + o para (contine zahar natural, usor digerabil care aduce buna dispozitie si nu are prea multe calorii; asa ca, daca simti ca nu te saturi, mai poti savura cateva pere)

Cina: supa-crema de legume + salata de vinete cu o rosie

Obicei bun: Pentru a arde usor grasimile, este necesar sa respecti un orar de masa foarte strict. Micul dejun trebuie sa fie intre 7 si 9, pranzul intre 12 si 14, iar cina intre 19 si 20.30.

DUMINICA: Rezultatul merita continuarea dietei.

Pranz: piept de pui la gratar cu legume fierte (praz, morcov, vinete) + o felie de branza slaba

Cina: o frigaruie la gratar din carne de pui, ardei gras si ceapa (carnea de pui alaturi de legume se digera usor si e satioasa) + salata verde.

Obicei bun: Incearca sa nu vorbesti atunci cand mananci. Chiar daca iei masa in familie sau cu prietenii, discuta intre felurile de mancare sau atunci cand bei cafeaua.
Sus In jos
ely-lenuta

feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 36
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Data de inscriere : 18/03/2008

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Sam Mai 17, 2008 3:10 am

bafta........sa tineti cure pana ce ajungeti somn

AlinaStoichiciu

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Sam Mai 17, 2008 11:08 am

ce pui la cale pupat

Sus In jos
ely-lenuta

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Sam Mai 17, 2008 11:20 am

lol! lol! lol!

alina diana

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Sam Mai 17, 2008 3:13 pm

eu nu pot sa mananc impus!!!!!!!!
asta e!!!!!!!!

ely-lenuta

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Dum Mai 18, 2008 9:43 pm

adica .........mananci ce-ti pofteste sufletul.........nu?!

alina diana

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Dum Mai 18, 2008 10:59 pm

nu prea!!!!!!!!!!1
eu as manca toata ziua dulciuri.
m-am referit la faptul ca nu mananc ce ingrasa!!!!!!!

ely-lenuta

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Dum Mai 18, 2008 11:53 pm

foarte bine!

mari_25ro - mariana

feminin

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   Lun Mai 19, 2008 1:45 am

si mie imi plac dulciurile plictisit
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: cure de slabit!   

Sus In jos

cure de slabit!
Sus 
Pagina 4 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Clubul mamicilor :: Frumusete si shopping pentru mamici-
Mergi direct la: