MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Empty
MesajSubiect: bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt   bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Icon_minitime1Sam Mar 08, 2008 2:37 am

Bebelusul este atent la conversatii si la muzica

Se stie ca fatul este o fiinta de perceptii si senzatii. Sistemul sau senzorial functioneaza foarte devreme, inainte de a se maturiza pe deplin. El este sensibil la atingeri si la sunete. Dintre simturi, cel auditiv este cel mai solicitat in ultimul trimestru al sarcinii. Vocea mamei sale vine in acelasi timp din interior si din exterior. Este dovedit prin studiul variatiilor ritmului cardiac, ca el reactioneaza la muzica.

Copilul "absoarbe" emotiile mamei

Graviditatea este o perioada deosebita in viata unei femei, bogata in contradictii si sentimente ambivalente. In unele zile, viitoarea mamica se simte fericita, apoi in zilele urmatoare este anxioasa. O mama stresata inseamna un bebe stresat? Mesajele biochimice complexe din sangele mamei ajung la fat si acesta reactioneaza. De exemplu, adrenalina produsa sub impactul unei puternice emotii trece de bariera placentara. Cand mama este emotionata, variatiile ritmului cardiac si respirator al bebelusului sunt similare ritmului ei. Un stres intens si cronic are consecinte asupra dezvoltarii lui.

Fatul memoreaza sunetele si mirosurile

El are memorie si fixeaza informatiile pe care le primeste. Aceasta memorare ii va fi utila, dupa nastere. Ea ii permite sa se obisnuiasca in noul mediu, sa recunoasca vocea mamei sale (si pe a tatalui daca a fost obisnuit sa o asculte), mirosul ei, ritmul inimii sale.
Dupa nastere, bebe poate sa-si aminteasca un cantec sau o melodie adesea ascultata in ultimele saptamani ale sarcinii.

Vrem mai multi oameni de geniu?

Dovedirea stiintifica a acestor abilitati ale fatului, a starnit dorinta de a stimula pe toate caile dezvoltarea lui intelectuala. Cercetatorii americani s-au gandit sa "prepare" viitoare genii: un emitator asezat in apropierea femeilor insarcinate, debiteaza texte savante, arii muzicale sau cursuri de limbi straine pentru a inzestra memoria copiilor nenascuti inca. Problema este ca avantajele unei astfel de "ingurgitari" de informatii nu au fost niciodata dovedite. Suprastimularea poate fi chiar nefasta dezvoltarii armonioase a bebelusului.

A iubi copilul pe parcursul celor noua luni de sarcina, este o forma de dialog

Cunoscindu-se importanta factorului afectiv in dezvoltarea bebelusului, au fost propuse diverse metode de comunicare cu fatul. De exemplu, viitorii parinti stimuleaza copilului sa se manifeste, sa se miste in uter, utilizind mainile si vocea pentru a-i transmite dragostea lor. Astfel, ei initiaza si mentin o legatura emotionala, securizanta pentru bebelus. Acest prim contact afectiv va favoriza relatiile de dragoste de mai tarziu.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Empty
MesajSubiect: Re: bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt   bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Icon_minitime1Vin Mai 02, 2008 8:59 am

danseaza soare gravida
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Empty
MesajSubiect: Re: bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt   bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Icon_minitime1Lun Mai 05, 2008 11:44 pm

multumesc ilona.....poate vre-o gravidutza va trece si pe aici sa ne impartaseasca din experienta ei!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Empty
MesajSubiect: Re: bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt   bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 3:57 am

eu aveam u "tic"cat am fost gravida,ma jucam cu cerceii mei si claudia face acelasi lucru.
noaptea prin somn ma cauta si ma gaseste,dar stiti cum?
ma cauta la cercei,cand ii simte se linisteste.
si ziua daca stau cu ea si ma uit la desene vine langa mine si se joaca la cercei!!!!!!!!!
Sus In jos
monici
De-al casei
De-al casei
monici


feminin
Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : Maria Alexandra, fetita mea
Stare de spirit : intre bine si excelent
Data de inscriere : 07/03/2008

bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Empty
MesajSubiect: Re: bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt   bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Icon_minitime1Lun Iun 23, 2008 12:28 pm

uimit ce chestie...imi place...
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Empty
MesajSubiect: Re: bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt   bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Icon_minitime1Mar Iun 24, 2008 5:20 pm

da si acum de 2 zile i-am scos din ureche si vine la mine razand si ma intreaba de ce i-am scos???
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Empty
MesajSubiect: Re: bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt   bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Icon_minitime1Mar Aug 12, 2008 12:20 am

dragalasa de ea........ kisses claudia!
Sus In jos
Continut sponsorizat





bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Empty
MesajSubiect: Re: bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt   bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt Icon_minitime1

Sus In jos
 
bebe strumf in burtica-articol preluat de pe nt
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» nastere normala - articol preluat de pe net
» nasterea prin cezariana -articol preluat de pe net
» bebe strumf la botez- hai sa ne laudam!
» tabieturi inainte de culcare pentru bebe strumf
» ziua de nastere a bb strumf

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Sarcina d'al capo al fine si nasterea :: Nasterea :: Nasterea normala; Nasterea prin cezariana-
Mergi direct la: