MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 BOLILE COPILARIEI

In jos 
+2
mama4you - Simona
alina diana
6 participan?i
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 5:18 pm

trebuie sa fie bine.....si cu eco astea performante se vede mai bine dacae ceva....dar la noi sunt scumpe,cel putin 4D.....si nu toata lumea are posibilitatea sa le faca....dar pt siguranta si liniste sunt f bune
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 5:33 pm

bravo sunt f bune 4D
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 5:34 pm

da,dar la noi in Ploiesti nu stiu daca face cineva.....
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 5:34 pm

nici eu nu stiu! oricum ea o sa mearga la bucuresti, nu?
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 5:35 pm

nici in Targoviste nu se face dar eu am plecat la bucuresti sa fac acolo si va spun sincer ca merita fiecare banut!!!!!!!!!!!
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 5:37 pm

cred ca da,,,,ca aici unde?la Targoviste iar nu cred...ca e
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 9:05 pm

eu la bucuresti am fost mereu.cu orice problema!!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Apr 23, 2008 12:03 pm

si la buc sunt medici buni!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Apr 23, 2008 12:52 pm

cei mai buni,poate....si au si aparatura....mai buna si mai noua....poate si asta e un avantaj
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Apr 23, 2008 8:19 pm

da este un avantaj ffffffffff mare.
eu mi-am facut analizele cand eram gravida cu clau la particular,intr-adevar m-au costat acum 3 ani vreo 3 milioane,dar am facut in targoviste in spital si mi-au iesit "varza".
am un fost coleg de postliceala care o are pe maica-sa in spital,lucreaza in laborator si mi-a spus ca astia au substanta putina pentru cate analize vin si mai sunt unele care pun mai putina substanta si ce credeti...........analizele ies............"bune".
acum nu vorbesc in numele la toti dar sunt cazuri si cazuri!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 10:56 am

mi se pare oribil.....adica mai ales daca esti bolnav....sau faci la copil....pai sa iasa bune si tu sa te culci pe o ureche si.......vai....nici nu pot sa cred...
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 12:31 pm

asa am patit eu cu analizele pe care le-am facut in timpul sarcinii sa vad daca sunt malformatii la copil si cand am luat rezultatele de la targoviste.
una dintre analize imi iesise cu nu stiu cat sute mai mare decat normal!!!!!
deci,daca ma luam dupa rezultatul la analize trebuia sa fac avort,pt ca copilul avea malformatii,dar bine ca mi-a luminat Dumnezeu mintea si am plecat la Bucuresti!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 1:42 pm

foarte bine ai facut.......uneori primul gand este si cel bun!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 2:17 pm

da...pai nu mai poti sa ai incredere in nimeni...nici nu mai sti ce sa crezi
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 6:59 pm

Conjunctivita, boala ochilor rosii. Ce este conjunctivita?


Conjunctivita este cea mai comuna boala a ochilor pe care o pot avea copiii. Pot avea ochii rosii, mancarime, ochii inflamati sau umflati, iar din ochi li se poate scurge un lichid limpede sau gros de culoare alb, galben ori verzui.

Boala este numita „a ochilor rosii“ deoarece partea alba a ochiului si interiorul pleoapelor devin rosii sau roz in timpul bolii. Inrosirea poate aparea numai la un ochi, dar de multe ori conjunctivita apare la ambii ochi simultan.
Este conjunctivita dureroasa?

Conjunctivita nu este dureroasa in general, dar mancarimile pe care le provoaca sunt suparatoare. Copilul poate avea senzatia ca are in ochi un fir de par sau de nisip de care nu poate scapa.

Adultii, mai ales parintii si profesorii, care petrec mult timp cu copiii, pot face si ei conjunctivita. Conjunctivita dureaza putin, de obicei mai putin de o saptamana, apoi trece uneori de la sine, alteori dupa tratament.

Cum se face conjunctivita?

Copiii fac conjunctivita din diferite motive. Cei mai multi o fac din cauza bacteriilor sau a virusilor. Acest tip se numeste conjunctivita infectioasa. Bacteriile pot fi vazute numai la un microscop puternic, iar virusii sunt chiar mai mici decat bacteriile!
Bacteriile sunt tot timpul prezente pe piele, in nas sau in gura, fara sa stim. Majoritatea nu fac vreodata vreun rau, dar anumite tipuri de bacterii pot produce infectii precum conjunctivita.

Uneori, copiii fac si infectii ale urechii odata cu conjunctivita, deoarece aceeasi bacterie poate cauza ambele boli.

Aceiasi virusi care pot produce racelile pot provoca si conjunctivita. Conjunctivita se transmite usor prin contact direct, prin atingerea mainii unui prieten infectat care si-a atins ochii. Daca apoi copilul isi atinge ochii, infectia poate trece la el. Spalarea frecventa a mainilor cu apa si sapun, este cea mai buna metoda de a evita infectarea cu conjunctivita.

Copiii mai fac conjunctivita din cauza alergiilor sau din cauza ca le intra ceva iritant in ochi, dar aceste tipuri de conjunctivita nu sunt contagioase.

Ce trebuie sa faceti daca banuiti ca micutul are conjunctivita?

In cazul in care observati sau copilul va spune ca are mancarimi ale ochilor, ochii sunt rosii, sau mai „urdurosi“ de dimineata decat de obicei, ar trebui sa reactionati rapid, deoarece conjunctivita se transmite usor. Sunati medicul pentru a programa o consultatie.

Ce va face medicul in cazul conjunctivitei?

Nu stie nimeni exact cat de multi copii fac conjunctivita in fiecare an, dar medicul trateaza multe cazuri si poate diagnostica boala foarte repede. Medicul va intreba si daca are ochii rosii si senzatie de mancarime sau daca ochii au secretii neobisnuite (urdori).

Este important sa-i spuneti medicului daca micutul a fost in apropierea cuiva (de exemplu, un frate sau un prieten), care are ochii rosii si mancarimi ale ochilor.

Medicul va stabili daca este vorba de conjunctivita examinand ochii copilului pentru a vedea daca sunt rosii si daca se scurge din ei vreun lichid. Va intreba si daca vede bine sau daca i-a intrat ceva in ochi. In final, ar putea sa examineze urechile copilului pentru a stabili daca are si o infectie a urechilor cauzata de aceeasi bacterie care a provocat conjunctivita.

Tratarea conjunctivitei

Daca are conjunctivita bacteriala (produsa de o bacterie), medicul probabil va prescrie picaturi sau unguente locale pe baza de antibiotice. Copiilor li se recomanda de obicei unguentele, iar adultilor li se recomanda picaturile. Parintii ii vor administra copilului (sau daca este mai mare, numai il vor ajuta) tratamentul de cateva ori pe zi, timp de o saptamana.

Este important sa fie urmate recomandarile medicului pentru ca infectia sa nu revina. Din nefericire, picaturile nu vor avea efect asupra conjunctivitei cauzate de un virus (conjunctivita virotica). Daca alergiile sunt cele care provoaca mancarimea si ochii rosii medicul poate recomanda picaturi speciale pentru a combate aceste simptome ale alergiilor.

Daca pe copil il supara ochii, incercati sa-i spalati ochii cu ceva rece sau caldut. Uneori, puteti ajuta copilul sa se simta mai bine curatandu-i delicat ochii cu apa calduta si tampoane igienice de bumbac, pentru a indeparta lichidul sau crusta de la ochi.

Trebuie sa va spalati mainile cu atentie inainte de aceasta operatiune si sa aruncati tampoanele dupa folosire. Solutiile de spalare si prosoapele folosite la curatarea si uscarea ochilor trebuie trimise la cosul cu rufe de spalat, astfel ca nimeni altcineva sa nu se infecteze.

Conjunctivita si scoala?

In general este bine sa cereti sfatul medicului inainte de revenirea la scoala a copilului daca a avut conjunctivita. De obicei, copiii pot reveni la scoala dupa primele 24 de ore de la administrarea picaturilor cu antibiotice.
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 7:05 pm

LIPSA CALCIULUI-O BOALA A COPILARIEI CU CONSECINTE IN MATURITATE

Prevenirea osteoporozei precum si a altor boli ale oaselor incepe in perioada copilariei.

"Datorita unui nivel scazut al calciului in organism pe parcursul acestor ani in care se dezvolta oasele,copiii din ziua de azi si adolescentii sunt obligati sa faca fata unor probleme de sanatate foarte serioase in viitor" continua medicul american.

Problemele de sanatate datorate unui consum redus de calciu nu se datoreaza insa numai perioadelor anterioare, spune D. Alexander. Copiii consuma prea multe bauturi artificiale acidulate; in acelasi timp, consumul de lapte a scazut foarte mult. Numarul fracturilor in randul copiiilor si al adolescentilor a crescut ingrijorator, probabil datorita unui nivel scazut al calciului. Pediatrii au remarcat de asemenea reaparitia rahitismului, o boala a oaselor datorata unui nivel scazut vitaminei D. Rahitismul fusese eradicat dupa ce laptele a fost imbogatit cu vitamina D in 1950, dar iata ca acum in SUA a reaparut.

Dar efectele majore ale acestei crize inca nu au aparut.

" Cand acesti copiii vor imbatrani, aceasta criza a calciului va deveni mult mai serioasa in momentul in care va creste numarul bolnavilor de osteoporoza sau al altor boli ale oaselor " spune Alexander. "Trebuie insa sa reamintim faptul ca este o problema de sanatate prevenibila si corectibila".

A constientiza copiii asupra nevoilor de calciu ale organismului este o provocare pentru parinti ,educatori si medici.

Laptele fara grasime sau cu un procent scazut de grasimi este sursa preferata de calciu deoarece:

laptele are un contint mare de calciu
calciul din lapte este usor asimilat de organism
laptele contine si alte vitamine, inclusiv vitamina D, vitamina A, B12, potasiu, magneziu si proteine care sunt esentiale pentru sanatatea oaselor si a dintilor
Daca nu consumati lapte, este foarte important sa luati calciul necesar din alte surse precum: vegetale verzi, produse derivate ale laptelui si produse alimentare imbogatite cu calciu" spune Alexander.

Intoleranta fata de lactoza

Lactoza este zaharul care se gaseste in lapte si in produsele derivate. Poate cauza probleme stomacale unora dintre dvs. O persoana ce prezinta intoleranta fata de lactoza are probleme in digerarea zaharului din lapte si din produsele derivate. Dar, studii recente arata ca, chiar si copiii care au fost diagnosticati ca prezentand intoleranta la lactoza pot consuma una sau doua cesti de lapte pe zi fara sa aiba probleme stomacale. Intoleranta la lactoza este rara la copii si bebelusi. La adulti, este mai frecventa la asiatici, hispanici si afro-americani.

Cateva sfaturi pentru cei ce sufera de intoleranta la lactoza

Laptele este mai bine tolerat daca este consumat in timpul mesei sau amestecat cu cereale
Unele derivate ale laptelui, cum ar fi iaurtul sau branza de vaci contin mai putina lactoza
Exista produse lactate cu un continut scazut sau fara lactoza
Intrebati medicul ce medicamente puteti lua pentru a putea digera mai bine laptele si produsele lactate.

Cate ceva despre suplimentele de calciu

Multi experti ideea asigurarii necesarului zilnic de calciu din surse naturale, pe cat posibil. Suplim,entele de calciu pot fi date copiilor care nu primesc destul prin intermediul alimentatiei. Pentru o buna absorbtie, este recomandat ca doza sa nu depaseasca 500 mg/zi.

Este important ca zilnic:

sa aveti intotdeauna in frigider lapte degresat sau cu un continut scazut de grasimi (pentru copii cu varsta peste doi ani sau mai mari
serviti lapte familiei la toate mesele zilnice
parintii pot fi un bun exemplu pentru copii. Beti si dvs. lapte pentru a le da un exemplu pozitiv
invatati-i pe copii sa citeasca etichetele alimentelor
folositi la prepararea mancarurilor ingrediente bogate in calciu.

Recomandari pentru micul dejun:

Serviti cereale cu lapte, orez cu lapte sau derivate din lapte
Beti un pahar de lapte sau suc de portocale imbogatit cu calciu
Consumati cereale imbogatite cu calciu.

Recomandari pentru pranz:

Pregatiti un platou cu sandwich-uri calde cu branza sau cascaval
Beti suc de portocale imbogatit cu calciu in loc de apa minerala sau sifon
Pregatiti pizza sau macaroane cu branza
Pregatiti supa cu smantana cu continut scazut de grasimi sau cu lapte, in loc de suc de rosii
Serviti la desert un iaurt, copiilor dvs.

Recomandari pentru gustari:

Serviti ciocolata calda preparata cu lapte si ciocolata
Incercati laptele cu diverse arome (capsuni, ciocolata)
Puneti fructe proaspete in iaurt
Amestecati fructe proaspete si iaurt intr-un blender
Preparati prajituri cu lapte si branza (clatitele cu branza!).

Cina

Preparati o salata din legume proaspete
Consumati broccoli, spanac
Preparati o budinca sau orez cu lapte, gris cu lapte sau fidea
Preparati cartofi copti cu smantana sau iaurt
Serviti la desert iaurt.
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 9:55 pm

multumim pentru informatiile pretioase!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 10:22 pm

cu placere!!!!!!!!!!!
si alta data!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 1:58 am

thanks thanks alina..........
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 2:47 am

ma bucur ca e interesant pentru voi!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
anamea
Moderator
Moderator
anamea


feminin
Numarul mesajelor : 790
Varsta : 51
Localizare : Radauti
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 17/04/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 8:26 am

multumim Alina, foarte interesant kisses
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 9:39 am

sunt lucruri utile pentru vata de zi cu zi........
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 1:22 pm

ma bucur ca va plac!!!!!!!!
si altadata cu cea mai mare placere!!!!!!!!!! kisses kisses
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 1:24 pm

thanks thanks
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 1:43 pm

si noua ne plac...adica le gasim utile...ca e bine sa stii...colo...
Sus In jos
Continut sponsorizat





BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: BOLILE COPILARIEI   BOLILE COPILARIEI - Pagina 2 Icon_minitime1

Sus In jos
 
BOLILE COPILARIEI
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Jocurile copilariei

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Clubul mamicilor :: Vaccinuri, boli-
Mergi direct la: