MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Greselile unei proaspete mamici

In jos 
+2
nanabebe -Georgiana
mama4you - Simona
6 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Dum Mar 09, 2008 4:29 pm

Nu uita sa ai grija si de tine insati

Nu-ti neglija partenerul de viata

La sfarsitul unei zile in care ai senzatia ca nu ai facut altceva decat sa hranesti micutul la san si sa-i schimbi scutecele, ultimul lucru de care probabil ai chef este sa iti petreci seara impreuna cu partenerul - insa tocmai in aceasta perioada este important sa petreceti cat mai mult timp posibil in cuplu. Sotul tau va intelege ca nu i te mai poti dedica lui asa cum o faceai inainte, dar cu siguranta va va prinde bine amandurora daca ati avea uneori momente numai pentru voi.

Alaptarea nu este intotdeauna solutia pentru a linisti bebelusul care plange

Aceasta este o greseala pe care multe mamici au tendinta sa o faca. Te gandesti ca poate nu ai suficient lapte, poate ca micutul nu a mancat de ajuns, si incerci sa il hranesti din nou, chiar daca abia a mancat. De fapt, exista mai multe motive pentru care scanceste si pentru fiecare dintre acestea, exista un anumit "stil de plans". In curand, vei putea "descifra" in plansul lui care este motivul nemultumirii si vei proceda in consecinta.

De fapt, plansul unui bebelus este destul de usor de interpretat: de exemplu, "mi-e foame!" implica un scancet prelungit, dar nu foarte intens, in timp ce "sunt suparat si ma simt singur!" presupune un plans cu rezonanta variabila, de la un bolborosit jalnic, pana la tipete ascutite.

Cere sfatul celorlalti, dar nu crede tot ce auzi

Multi oameni care devin parinti pentru prima oara se simt debusolati si chiar coplesiti de noile responsabilitati de care trebuie sa se achite. Cum n-ai mai fost niciodata in postura asta, este firesc sa-i intrebi pe cei despre care stii ca te pot ajuta. Dar ai grija sa nu fii pur si simplu "bombardata" cu informatii, sfaturi, recomandari si indicatii - unele contradictorii, unele de care pur si simplu nu ai nevoie. Invata sa ai incredere in ceea ce-ti dicteaza instinctul matern, pentru ca nimeni nu este mai in masura sa stie ce este bine pentru bebelus, decat chiar tu - mamica lui.

Nu cumpara mai mult decat este necesar

Numeroasele companii producatoare de accesorii pentru bebelusi te-ar putea face sa crezi ca, daca nu cumperi fiecare piesa de mobilier disponibila, fiecare tip de hainuta sau scutec, lotiune sau jucarie, nu esti o mama buna. In realitate, a face asa ceva este pur si simplu risipa! Cu siguranta, cel mic nu are nevoie de toate acestea. Ceea ce-i trebuie sunt, in principiu, urmatoarele lucruri: patut, scutece, cateva hainute si salopete plusate, cateva jucarii si accesoriile pentru a fi hranit. Asadar, nu te agita daca bebelusul tau nu beneficiaza de ultimul model de biberon - cu siguranta, el nu va observa asta.

Aminteste-ti ca un copil nu constituie rezolvarea tuturor problemelor

In cazul in care ai probleme in casnicie, cea mai mare greseala pe care ai putea sa o faci ar fi sa ramai insarcinata numai pe considerentul ca bebelusul ar reface puntile dintre voi. Un copil consolideaza un cuplu, dar in extrem de putine cazuri reface o relatie si ii apropie pe cei doi parteneri. De fapt, s-ar putea intampla exact contrariul. Un copil iti solicita foarte mult atentia si, daca aveai anterior probleme in cuplu, acum acestea s-ar agrava. Si nu uita ca bebelusul nu are nici o vina.

sursa: eva.ro

_________________
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 1:26 am

interesant!sa sti ca ai dreptate!in primele zile acasa cu Ali am zis ca nu este adevarat,nu imi imaginam cit de obositor este!dormeam cu grija ca nu cumva sa se miste si eu sa nu o aud,cum plingea putin hop si puneam la san si sincer eram terminata!dormeam non stop!pe urma ca sa nu ma mai deplasez pina la patut nopatea o culcam linga mine si uite asa am facut-o sa doarma cu mine in patGreselile unei proaspete mamici 549057i52s2pstm0!si cu ce ai scris in ultima parte ai mare dreptate ca am auzit multe cazuri care cred ca daca fac un copil gata se vor intelege si dupa ce il fac ajung sa se desparta!si cine este cel mai nefericit din tot?copilul bineinteles!!!!
Sus In jos
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Lun Mar 24, 2008 12:44 am

Din toata aceasta lista, primele doua mi se par ele mai importante (nu degeaba sunt primele): sa nu uiti de TINE si sa nu uiti de PARTENER. Sa va spun cum fac eu... Pentru mine exista forumul, exista prietenele care vin la cafea, si cate un coafor sau un salon de cosmetica din cand in cand. Pentru sotul meu... am grija sa il rasfat si pe el din cand in cand, macar o data pe saptamana: il las sa doarma pana mai tarziu, ii fac o masa buna si aspectuoasa, il las sa se uite seara la televizor la ce vrea el si alte nimicuri din astea care ii arat ca nu uit de el, desi petrecem as de putin timp impreuna...

Ce nu am gasit in lista, dar mi se pare la fel de important: Faceti in asa fel ca bebelusul sa petreaca un anumit timp numai cu tati. Legatura dintre ei va deveni mai stransa in felul acesta: numai ei doi, fara prezenta mamei. De multe ori mi-a fost dat sa vad copii care nu vroiau sa stea cu tatii lor sau pe care numai mamele ii puteau linisti sau controla si nu cred ca e bine. Si lui tati tb sa i se dea ocazia sa isi iubeasca si sa isi ingrijeasca puiul. Si o va face mult mai bine daca nu va fi sub supravegherea atenta a mamei.
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Lun Mar 24, 2008 12:50 am

aveti dreptate! patibuz..da..am uitat sa mentionez si partea cu tati..pt ca la noi in familie asa ceva este un lucru normal...de ex. tati se duce vineri seara la fotbal si sta mami cu seby (adik eu!)iar mami sambata in oras, si sta tati cu seby. sambata sau duminica iese tati cu seby la plimbare iar mami se relaxeaza...pe forum !

iesim si impreuna binenteles..insa fiecare tre sa stie sa aiba grija de bb! sotul meu stie sa-i faca lapte, ceai, sa-i de papa, sa-l imbrace..insa nu il schimba de caca..nu poate..a zis ca nu poate! asa ca daca plec nu stau cu orele!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Lun Mar 24, 2008 12:52 am

lol! Nici Georgescu al meu nu schimba cacaciosul... Dar in rest, face de toate...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Lun Mar 24, 2008 1:02 am

bravo :rade:
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Mier Apr 02, 2008 3:46 pm

La noi cand vine tati e dezastru....Mihai sufera ca nu sta mai mult cu el si tocmai de aceea in week-end nu vrea sa doarma ca de obicei...il vrea pe tati...tati...Si pentru ca tati lucreaza si sambata,mami trebuie sa fie la datorie.Duminica ce iesim in trei si noi..:(((( si asta cand e frumos afara
Dar ii multumesc lui Dumnezeu ca tati a mai avut nepoti inainte de Mihai si e obisnuit cu schimbatul de scutec soare ,stie sa faca laptic,ceai...Nu prea se pricepe la papa,dar stati putin, nu putea sa le stie pe toate lol!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Mier Apr 02, 2008 4:38 pm

bravo deja stie destule!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Joi Apr 03, 2008 6:22 pm

da chiar stie destul de multe despre bb! bravo dinti
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Joi Apr 03, 2008 7:58 pm

multumim...dar o sa tin secret ce-ati scris sa nu-i creasca niste cornite dinti
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Joi Apr 03, 2008 11:01 pm

Greselile unei proaspete mamici 42426011

da...........sa nu-i ridican in slavi ca se dau cu capul de cer!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Sam Apr 05, 2008 5:26 pm

asa este!lmai bine nu il ridica in slavi ai dreptate tu!
Greselile unei proaspete mamici Secret-1
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Sam Apr 05, 2008 6:22 pm

bravo thanks
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 2:53 am

al meu e foarte atent cu fata.
cand eram in tara cand venea de la servici se stie,iesea cu fata afara fara discutii si statea cate 2-3 ore si eu acasa la calculator!!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 11:44 pm

super frumos..........bravo lui!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Vin Mai 09, 2008 12:05 am

de asta il iubesc,nu?????????
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Dum Mai 11, 2008 12:19 am

alina diana a scris:
al meu e foarte atent cu fata.
cand eram in tara cand venea de la servici se stie,iesea cu fata afara fara discutii si statea cate 2-3 ore si eu acasa la calculator!!!!!!!!

...mai rar asa ceva... bravo bravo
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Dum Mai 11, 2008 1:05 am

pe bune.
toate femeile din parc imi spuneau"unde l-ai gasit fata sa ne ducem si noi sa cautam"
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Dum Mai 11, 2008 2:14 am

lol! lol!
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Dum Mai 11, 2008 12:43 pm

dar de cand am venit aici cam face figuri!!!!!
intr-adevar munceste de 10000000 mai mult,dar........daca isi schimba locul de munca si mai are si 2 zile libere.......A PUS-O!!!!!!
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Lun Mai 12, 2008 2:32 pm

ras ras
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Vin Mai 23, 2008 2:48 pm

ras rasras
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Vin Mai 23, 2008 6:31 pm

pai nu trebuie sa se ocupe si de noi?????????
mai ales ca incepe sa-mi creasca burta!!!!!!!!!
trebuie sa fie sclavul meu!!!!!!!!!
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Vin Mai 23, 2008 6:35 pm

alina diana a scris:
pai nu trebuie sa se ocupe si de noi?????????
mai ales ca incepe sa-mi creasca burta!!!!!!!!!
trebuie sa fie sclavul meu!!!!!!!!!
lol! lol! lol!
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1Sam Mai 24, 2008 12:29 am

kisses kisses
Sus In jos
Continut sponsorizat





Greselile unei proaspete mamici Empty
MesajSubiect: Re: Greselile unei proaspete mamici   Greselile unei proaspete mamici Icon_minitime1

Sus In jos
 
Greselile unei proaspete mamici
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» idei de amenajare a unei case de vis
» sexul.............condimentul de baza al unei relatii?
» mamici din mures
» aniversari mamici
» Mamici la cafea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Clubul mamicilor :: Frumusete si shopping pentru mamici-
Mergi direct la: