MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 GIARDIOZA -generalitati

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

GIARDIOZA -generalitati Empty
MesajSubiect: GIARDIOZA -generalitati   GIARDIOZA -generalitati Icon_minitime1Lun Mai 12, 2008 2:56 pm

Giardioza - numita si giardia - este o boala intestinala cauzata de infectia parazitul Giardia lamblia (numita si Giardia intestinalis). Simptomele de giardie sunt diaree, crampe abdominale, flatulenta si simptome generale intestinale. Simptomele care apar la copii sunt reprezentate de deficitul de crestere si luare in greutate. Simptomele de giardioza pot sa apara doar o data pentru o perioada scurta de timp sau pot sa apara si sa dispara pe o perioada mai lunga de timp. Este posibil sa nu mai existe simptome si inca sa fie prezenta infectia parazitara.

Zonele endemice pentru giardia

Giardia apare mai in toate zonele lumii, dar este cea mai importanta problema in zonele in care este limitat accesul la apa sau unde regulile igienice sunt precare. In Statele Unite, G. Intestinalis este intalnita in ape, cum ar fi fluvii, rauri sau lacuri (surse la suprafata apei). Epidemii de giardia au aparut datorita tratarii inadecvate a apei din sistemele urbane sau cand apa a fost contaminata cu deversarile din canalizari. Bazinele de inot, fantanile arteziene si lacurile din parcuri care nu sunt tratate corespunzator si mentinute la acel standard sau care nu au un sistem adecvat de filtrare pot fi de asemenea surse de infectie.
Cazurile de infectie sunt mai multe in gradinite sau centre de ingrijire, datorate in special proastei igiene cum ar fi spalarea insuficienta pe maini, in situatiile in care persoanele nu au un control bun asupra mictiunii (urinare). In unele centre de ingrijire mai mult de 35% din copii au avut giardia in scaun (materiile fecale).
Cele mai multe cazuri de infectie apar in zonele de munte, datorita faptului ca oamenii nu realizeaza ca parazitul poate supravietui si la temperaturi joase cum sunt cele din lacurile si apele curgatoare montane, astfel incat consuma acea apa netratata corespunzator. Boala este mai frecventa si in comunitatile care folosesc apa din rauri si lacuri ca sursa de apa potabila si nu folosesc filtrarea apei in procesul de purificare

FACTORII DE RISC


Copiii sunt infectati mai frecvent decat adultii, mai ales cei aflati in centre de plasament, unde copiii nu sunt invatati sa foloseasca toaleta cum trebuie. De asemenea este mai frecvent intalnita infectia in centrele de ingrijire pentru batrani, acestia avand si probleme de incontinenta urinara (pierdere inconstienta de urina).
Boala este mai frecventa si in comunitatile care folosesc apa din rauri si lacuri ca sursa de apa potabila si nu folosesc filtrarea apei in procesul de purificare. Tratarea cu clor a apei potabile nu este o metoda sigura de distrugere a parazitului.
Cei care merg in camping si excursionistii care circula in zonele unde apa poate fi contaminata cu acest parazit, au un risc mai mare de a contacta boala, in conditiile in care nu isi purifica apa prin fierbere sau filtrare.
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

GIARDIOZA -generalitati Empty
MesajSubiect: Re: GIARDIOZA -generalitati   GIARDIOZA -generalitati Icon_minitime1Lun Mai 12, 2008 2:57 pm

Mihai are mai nou giardia...de unde o fi luat-o nu stiu...doctorita zice din apa,din parc....cica de cate ori cade sa-l streg cu servetele ras ras ras ..pai cred ca nici unul din ala cu 72 buc nu mi-ar ajunge intr-o zi...
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

GIARDIOZA -generalitati Empty
MesajSubiect: Re: GIARDIOZA -generalitati   GIARDIOZA -generalitati Icon_minitime1Dum Mai 18, 2008 3:28 am

e periculoasa giardia asta!!!!!!!!!!
si eu vreau sa-i fac lui clau analize pentru giardia!!!!!!!!
nu are simptome ca ar avea,dar pentru linistea mea!!!!!!!!
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

GIARDIOZA -generalitati Empty
MesajSubiect: Re: GIARDIOZA -generalitati   GIARDIOZA -generalitati Icon_minitime1Lun Mai 19, 2008 12:25 am

pai nici la mihai nu a fost ceva deosebit...decat ca intr-o seara i-a mirosit gurita mai ciudat
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

GIARDIOZA -generalitati Empty
MesajSubiect: Re: GIARDIOZA -generalitati   GIARDIOZA -generalitati Icon_minitime1Lun Mai 19, 2008 2:09 am

mai si lui claudia cand se trezeste ii cam miroase gurita,dar doar cand se trezeste!!!!!!!!!!
abia astept sa ajung acasa sa-i fac analizele ca cu astia aici mori cu zile!!!!!!!!!
eu am fost si mi-am facut analizele si a zis ca in 10 zile imi da rezultatul si au trecut cred ca 20.
saptaman asta ma duc sa vad ce e cu ele!!!!!!!!!
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

GIARDIOZA -generalitati Empty
MesajSubiect: Re: GIARDIOZA -generalitati   GIARDIOZA -generalitati Icon_minitime1Mar Aug 12, 2008 10:22 pm

ce rezultat ti-a dat?
Sus In jos
Continut sponsorizat





GIARDIOZA -generalitati Empty
MesajSubiect: Re: GIARDIOZA -generalitati   GIARDIOZA -generalitati Icon_minitime1

Sus In jos
 
GIARDIOZA -generalitati
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Clubul mamicilor :: Vaccinuri, boli-
Mergi direct la: