MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 bucataria vegetarienelor

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Dum Mar 09, 2008 6:09 pm

consumati produse vegetale? eu una sunt inebunita dupa laptele vegetal cu aroma de ciocolata...e superrrrrrrrrrrr bunnnnnnnnnnnnnnn

fac reclama ..dar nu ma pot abtine!

http://www.iezer.ro/webro/produkte/hackfleisch/hackfleisch.htm


Ultima editare efectuata de catre mama4you in Lun Mar 10, 2008 1:05 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: soia...   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Lun Mar 10, 2008 1:02 am

100g soia texturata contune de doua ori mai multe proteine decat carnea, aceeasi cantitate de lecitina cat intr-un ou, cazeina cat orice produs de lapte.
100g soia contine:40mg proteine,
20mg grasimi vegetale
260mg Ca
13,3 mg Vit E
0,63mg Vit B1
12 mg Fe
0 colesterol (!)
141 Kcal

aceste amanunte le-am gasit scrise pe ambalajul produselor.



a-ti incercat? va place sau nu?

bucataria vegetarienelor Soia10
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: reteta - drob de soia si ciuperci   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Lun Mar 10, 2008 1:12 am

Avem nevoie

2 pungi de soia
1 cutie de ciuperci
1 leg ceapa verde
1 leg ustiuroi verde
1 leg marar
1 leg patrunjel
5 oua
piper, sare, delicat (dupa gust)

Fierbem soia jumatate de ora in apa cu codimente,strecuram si lasam sa se raceasca.
Spalam bine ciupercile si le mai maruntim un pic daca sunt prea mari. Eu am tocat soia pentru ca am folosit soia cubulete, am pus intr-un castron mare si am amestecat cu ceapa, usturoiul, mararul si patrujelul taiate marunt, ouale (initial am vrut sa folosesc doar 3 oua - dar cum nu mi s-a parut prea legata compozitia am mai pus doua oua ) si am codimentat cu piper, sare si delicat.
Am uns o forma de cozonac cu ulei si am tapetat cu faina am pus compozitia si am dat la cuptor, la foc mic timp de 50 minute.

Pofta buna!

bucataria vegetarienelor Drob_d10

bucataria vegetarienelor Drob_d11


bucataria vegetarienelor Drob_d13
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: informatii pretioase despre soia   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Lun Mar 10, 2008 1:15 am

Soia

In perioada de dinainte de 1989 soia a fost urata si compromisa in Romania de exagerarile regimului de atunci, care a impus fara discernamant includerea acesteia in retetele de mezeluri si ale altor alimente.

Speram ca prin randurile urmatoare sa reabilitam cat de putin soia, stiut fiind ca unii dintre noi se feresc, pe nedrept am spune, sa consume orice derivate din soia, tocmai din motivul amintit mai sus.

Soia este de fapt o proteina completa, ceea ce inseamna ca are un continut foarte echilibrat de aminoacizi esentiali, necesari pentru pastrarea sanatatii. Este deasemenea o excelenta sursa de fier si vitamine B. Soia este nu numai o buna sursa de proteine pentru vegetarieni; ea scade pofta exagerata de mancare a acelora care incearca sa restabilieasca nivelul scazut de zahar in sange (vezi diabeticii).

Medicina traditionala chineza considera soia un aliment de tip Yin, un aliment racoritor. Ea este folosita in tratamentul febrei, a durerilor de cap, hiperactivitatii si este un un tonic foarte bun pentru plaman si stomac. Multe cercetari stiintifice actuale dovedesc ca produsele din soia reduc riscul de cancer de san, de colon sau prostata, scad nivelul colesterolului, previn bolile de inima, controleaza diabetul, previn osteoporpza si alina simptomele menopauzei cum ar fi bufeurile si transpiratiile nocturne.

Gatitul cu produse din soia

Vegetarianul oriental a dus la crearea unei mari varietati de produse din soia. Ele substituie carnea de gaina, rata, shrimpi, avand in amestecuri cu mirodenii specifice un gust foarte asemanator acestora, uneori chiar mai bun. Soia este foarte versatila. Datorita gustului neutru poate fi usor combinata cu multe alte ingrediente.

Produsele din soia pot fi adaugate la supe, legume inabusite (stir fry), preparate la gratar, copturi, etc.

Tofu (branza"dulce" de soia) de tip mai ferm/tare se poate folosi la produse la gratar (hamburgher vegetarian) sau pentru feluri de mancare care se gatesc un timp mai indelungat. Tofu mai fraged se foloseste la mancarurile la minut sau la bauturi,

Cum spuneam, soia este considerata un aliment de tip Yin. Cand insa folositi produsele din soia (tofu), este bine sa adaugati si ingrediente tip Yang (ginger, usturoi si piper chili) pentru echilibrul acelui fel de mancare.

Exemple de remedii simple folosind soia:

- consumati dimineata pe nemancate o lingura de ulei de soia amestecata (frecata) cu zeama de la un sfert de lamaie; gradual puteti lua 2-3 linguri pe zi din acest amestec; efecte: trateaza ulcerul duodenal sau obstructiile intestinale.
- prajiti boabe de soia gabena pana devin crocante si degaja un miros placut (asa cum se prajesc alunele sau nautul); consumati la mesele principale; efecte: maresc cantitatea de lapte dupa nastere;
- soia galbena sau alte varietati de soia le puteti procura cu usurinta de la magazinele alimentare… langa fasole sau mazare uscata.
- prajiti babe de soia galbena si apoi fierbeti-le ca pe fasole; efecte: corecteaza pierderea in greutate si anorexia;
- fierbeti 50 g de soia galbena, trei cepe verzi, trei felii de ridiche alba, sare dupa gust - beti in loc de supa la fiecare masa ; efecte: previne raceala.
- fierbeti soia neagra pana devine frageda; amestecati cu putin zahar brun sau sare, dupa gust si luati cate o lingurita pe zi la mesele principale; efecte: alina tusea si simptome ale bolilor de rinchi.
- aplicati pasta de soia fiarta peste intepaturile de insecte; effect: alina durerea.

De retinut:

1 - soia galbena este privita ca regele bobelor de leguminoase. Aceasta contine circa 40% proteine si este comparabila cu proteina animala. Pentru acest motiv soia galbena se mai numeste "carne vegetala" sau "carne verde". Boabele de soia galbena contin 18-20% grasime, in mare parte formata din grasimi nesaturate, superioare astfel grasimilor animale.

2 - sosul de soia promoveaza digestia si poate fi folosit ca remediu extern in cazul arsurilor. Un consum prea mare de sos de soia poate provoca tuse si sete excesiva. Nu se recomanda persoanelor bolnave de hepatita.

3 - Mugurii de soia galbena sunt dulci si reci. Se pot folosi complementar in tratamentul tusei cu expectoratie galbena si densa si pot creste diureza.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: reteta de cosulete de cartofi cu legume   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Lun Mar 10, 2008 1:17 am

Pentru a prepara 6 cosulete avem nevoie de:
*2-3 cartofi mari
*1-2 dovlecei
*1 vanata mare
*un plic ciuperci deshidratate (sau ciuperci proaspete)
*1 lingurita rasa de praf usturoi(se poate folosi si cel proaspat)
*100 gr.smantana vegetala
*oregan
*sare.
*ulei


Preparare:
Se curata cartofii, se taie in felii subtiri , apoi in betisoare subtiri. Betisoarele de cartofi le uscam bine, de apa lasata, cu hartie de bucatarie iar apoi le punem pe fundul unei strecuratoare (sita) din inox, le dam forma de cosulet(cuib), iar apoi le frigem in ulei bine incalzit, introducand strecuratoarea direct in ulei.

La inceput presam putin cu o lingura in centru ,asa raman compacte si se lipesc intre ele, formandu-se cosuletul.

Cand sunt gata, bine rumenite,se impinge strecuratoarea cu furculita de dedesubt, cosuletul se desprinde, se pun pe hartie de bucatarie sa se scurga de ulei iar apoi se sareaza.Intre timp se spala dovleceii si vinetele, se pune la inmuiat in apa calduta ciupercile deshidratate. Dovleceii se taie betisoare iar vanata cubulete,lasandu-le cu tot cu coaja. Se pune in tigaie putin ulei,se adauga cubuletele de vinete si dovleceii, se calesc putin, se adauga ciupercile inmuiate si taiate,apoi se pune praful de usturoi.

Daca se usuca mult pe foc, se adauga putina apa. Dupa aceea se adauga smantana vegetala, oreganul, sare .

Se amesteca 1-2 minute iar apoi sunt gata.
Cu aceasta compozitie se umplu cosuletele de cartofi prajiti.

Mentiuni:

Aceasta este varianta de post. Cosuletele se pot umple si cu cascaval afumat in cubulete,pus in ultimul minut in tigaie impreuna cu legumele. Deasemenea legumele se pot calii impreuna cu bucatele de bacon sau costita afumata. Costita sau baconul se rumenesc separat in tigaie, apoi adaugam legumele.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: dieta vegetariana la copii   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Mier Mar 12, 2008 12:48 am

Multi parinti se intreaba adesea daca este sanatos pentru copil sa urmeze o dieta vegetariana.


Multi parinti se intreaba adesea daca este sanatos pentru copil sa urmeze o dieta vegetariana si daca, urmand o astfel de dieta, cel mic va mai primi substantele si nutrientii necesari pentru a creste puternic si sanatos. Evitarea consumului de carne poate suna ca o idee nu foarte buna, insa multe dintre dietele recomandate de experti (pe baza de fructe si legume) pot fi foarte sanatoase.

Desigur, trebuie acordata o atentie deosebita dietei vegetariene atunci cand aceasta este recomandata copiilor, mai ales daca aceasta nu include si lactate sau oua. Ca in cazul oricarei diete, trebuie sa te asiguri ca cel mic primeste nutrientii necesari pentru a se dezvolta sanatos.

Tipuri de diete vegetariene:

Inainte de a apela la o dieta vegetariana pentru copilul tau trebuie sa retii ca nu toate aceste diete sunt la fel. Cele mai comune astfel de diete sunt:

Dieta ovo-vegetariana (se consuma oua, legume si fructe si se evita consumul de carne);

Dieta lacto-ovo-vegetariana (se consuma lactate, fructe, legume, ouas si se evita consumul de carne);

Dieta lacto-vegetariana (se consuma produse lactate si se evita consumul de carne si oua);

Dieta vegetariana (se consuma doar fructe si legume).

Majoritatea persoanelor care se considera vegetariene sunt, de fapt, semi-vegetariene, caci elimina din dieta carnea rosie, dar continua sa consume carne de pui sau peste.

De ce regim vegetarian

Sunt diverse motive pentru care parintii apeleaza la diete vegetariene pentru ei cat si pentru copiii lor. In primul rand, daca parintii sunt vegetarieni, atunci acestia ii vor invata si pe copiii lor sa aiba o astfel de dieta. Sau, cand copiii cresc si sunt mult mai interesati de silueta si de un regim de viata mai sanatos, apeleaza singuri la o astfel de dieta.

In cele mai multe cazuri nu trebuie sa te alarmezi atunci cand copilul tau alege o dieta vegetariana. Important este sa vorbesti cu cel mic despre motivele care l-au determinat sa ia aceasta decizie si ce intelege el prin dieta vegetariana.

Asigura-te ca primeste toata substantele nutritive de care are nevoie
Parintii ce au si ei o dieta vegetariana trebuie sa le recomande copiilor alimente care contin suficiente calorii si nutrienti pentru ca acestia sa se poata dezvolta sanatos.

Oferindu-le celor mici diverse sortimente de fructe, legume si cereale integrale, le formezi obiceiuri sanatoase pe care le vor urma toata viata.

Oricum, in dieta tinerilor trebuie incluse neaparat alimente diverse, care sa contina vitamine si minerale. Iata care sunt nutrientii pe care trebuie sa-i consume orice persoana care urmeaza o dieta vegetariana si cateva alimente in care se gasesc:

Vitamina B12: se gaseste in produsele lactate, oua, cereale, paine, soia, orez etc.

Vitamina D: se gaseste in produsele lactate, sucul natural de portocale etc.

Calciul: se gaseste in produsele lactate, salata verde, lgume, broccoli, sucul natural de portocale, cereale etc.

Proteinele: se gasesc in produsele lactate, oua, tofu, fasolea uscata, alune, nuci etc.

Fierul: se gaseste in oua, fasole uscata, fructe uscate, cereale integrale, legumele verzi (mai ales spanac), paine etc.

Zincul: se gaseste in germenii de grau, alune, cereale, legume etc.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Dum Mai 18, 2008 3:54 pm

imi place sa mananc legume ffffffffff mult dar la fel de mult imi place si carnea!!!!!!!!!!!
nu cred ca pot sa renunt la carne!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Mar Mai 20, 2008 12:49 pm

nu trebuie sa renunti dintr-o data..ci treptat! poti sa o inlocuiesti cu peste..soia!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Mar Mai 20, 2008 2:38 pm

tu ai renuntat??????????
eu nici nu vreau sa renunt la carne!!!!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Joi Mai 22, 2008 12:27 am

pai eu trebuie sa mananc carne.............altfel ajung de 30 kg!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Joi Mai 22, 2008 2:53 am

aaaaaaaaaaaaaaa
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Lun Iun 09, 2008 12:08 pm

dar asta nu inseamna ca nu mananc legume!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Lun Iun 09, 2008 1:42 pm

normal ca nu!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Lun Iun 09, 2008 3:24 pm

lol!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Mier Iun 11, 2008 1:24 pm

lol! lol!
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Mier Aug 13, 2008 8:11 pm

nu prea ma dau in vant dupa mancare vegetariana!
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 44
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1Sam Ian 03, 2009 5:12 pm

nici eu!!!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





bucataria vegetarienelor Empty
MesajSubiect: Re: bucataria vegetarienelor   bucataria vegetarienelor Icon_minitime1

Sus In jos
 
bucataria vegetarienelor
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» bucataria strumfilor
» Bucataria turceasca
» Bucataria italiana
» bucataria chinezeasca

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Bucataria lui mami - retete, meniuri :: Papa bun... Yami... yami-
Mergi direct la: