MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 operatiunea olita...

In jos 
+8
bobeaelena
alina diana
mari_25ro - mariana
Ilona
andanauto -Andreea
nanabebe -Georgiana
brienuka
mama4you - Simona
12 participan?i
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Mai 02, 2008 11:37 am

bafta multa elena.... kisses kisses
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Mai 02, 2008 1:56 pm

stai linistita ca e prea mica acum.
copii isi dezvolta sfincterele aproape de 2 ani asa ca......nu te grabi.
claudia a renuntat singura la pampers.
cand ma duc undeva cu ea ii pun pampers si ma intreaba cand ii vine sa faca:mami am pampers?pot sa fac aici?
sau daca o trece sa faca treaba mare nu face pana nu ajungem acasa ca nu se suporta murdara!!!!!!!!!!1
si eu imi faceam griji,dar s-a dezvatat singura!!!!!!!!!
mereu ii repetam :mami sa nu faci ca nu ai pampers,ii ceri lui mamai oala!!!!!!!!
Sus In jos
anamea
Moderator
Moderator
anamea


feminin
Numarul mesajelor : 790
Varsta : 51
Localizare : Radauti
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 17/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Mai 02, 2008 3:21 pm

bun venit printre noi bobeaelena

nici Ana mea nu face la olita, observ ca pe zi ce trece se aseaza singurica da cu tot cu pempers, fara nu vrea deloc, parca o pisca olita aia, nu ma mai chinui, poate avem noroc si noi ca si Alina cu printesa ei
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Mai 02, 2008 3:29 pm

nu va stresati,va spun sincer ca nu aveti de ce!!!!!!!!!!
daca implineste 3 ani si nu vrea atunci e bai,pana atunci............
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Mai 02, 2008 5:59 pm

deci..mai avem fetelor.... lol! lol!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Mai 05, 2008 11:09 pm

sincera sa fiu..am ramas tot la pampersi..insa seby mai nou se trage de pantalonasi cand face caca..si imi arata ca acolo la fundulet e ceva in neregula....nu se mai suporta murdar....

iar la pipi...umplem pampersul...la greu!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Mai 05, 2008 11:26 pm

este si asta un pas daca nu se mai suporta cu caca!!!!!!!!!!!
Sus In jos
anamea
Moderator
Moderator
anamea


feminin
Numarul mesajelor : 790
Varsta : 51
Localizare : Radauti
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 17/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Mai 06, 2008 7:53 am

si Ana a inceput sa nu se mai suporte murdara, ieri a stat pentru prima data pe olita mai bine de 10 min....... dar nu a facut nimic dinti
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Mai 06, 2008 5:59 pm

eu pe fi-miu am inceput sa-l dezvat de pampers la un an jum...anul trecut cand a dat caldura...gata pampers...luam 2-3 per de pantaloni si chiloti la noi,afara si-l puneam sa faca din ora in ora in parc....caca nu a facut niciodata...pe el.de cand i-am luat pampersul...pipi da....si asa ne-am chinuit cateva luni bune....nu vroia la inceput sa stea pe olita si l-am pus pe reductor la wc ,apoi a acceptat si olita...dar greu...cand dormea ziua si noaptea ii puneam pampers,ca facea....pe la 2 ani i-am scos pampersul de ziua...dar ii puneam preventiv cerceafuri din alea speciale,pt pipi....in continuare are pampers noaptea...ca mai face...bea seara lichide si noaptea nu se trezeste sa spuna ca face pipi,cand face....si nu-l pot lasa ud.....dar poate scapam curand....
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 07, 2008 2:07 pm

anamea a scris:
si Ana a inceput sa nu se mai suporte murdara, ieri a stat pentru prima data pe olita mai bine de 10 min....... dar nu a facut nimic dinti
si asta e un pas catalina!!!!!!!!!!!
eu pe claudia cand eram in tara daca o puneam pe oala tipa de ziceai ca am oparit-o,dar s-a dezvatat singura!!!!!!!
Alina sa sti ca si eu ii mai pun lui clau pampers noaptea ca se mai scapa!!!!!!!
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 07, 2008 3:16 pm

da....pai decat sa stea ud mai bine cu pampers...ca om scapa noi....
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 07, 2008 5:52 pm

asa am zis si eu ca mai am un pic si scap de pampers!!!!!!!!!!!
de unde????????????
trebuie sa cumpar doua marimi acum!!!!!!!!!!
ce bine imi pare!!!!!!!!
abia astept sa nasc!!!!!!!!!!
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 07, 2008 6:11 pm

da.... ras da pupat
Sus In jos
anamea
Moderator
Moderator
anamea


feminin
Numarul mesajelor : 790
Varsta : 51
Localizare : Radauti
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 17/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Mai 07, 2008 8:53 pm

Alina, ne putem lua de manuta in privinta pempersului tigare
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 12:07 am

da catalina!!!!!!!!!!
mergem si cumparam 2 marimi!!!!!!!
cumparam pana acum un bax din noiembrie 2!!!!!!!
asta e!!!!!!!sanatosi sa fim!!!!!!!!
Sus In jos
anamea
Moderator
Moderator
anamea


feminin
Numarul mesajelor : 790
Varsta : 51
Localizare : Radauti
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 17/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 7:22 am

eu din august, daca nu chiar mai repede, sfarsitul lui iulie, depinde cand se hotaraste bb 2
Sus In jos
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 9:00 am

Al meu nu face nimic la olitza...sta pe ea,dar fara sa faca...cum se ridica de pe oala isi face nevoile...il cert,stie ce-i zic....imi arata la pampers si spune kk...cand ii zi de oala si-o ia singur,dar nu face,se joaca cu ea...oare ce-i de facut??????
Sus In jos
anamea
Moderator
Moderator
anamea


feminin
Numarul mesajelor : 790
Varsta : 51
Localizare : Radauti
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 17/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 10:15 am

de asteptat, nu o sa faca toata viata in pampers kisses
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 3:00 pm

da...si eu zic la fel...nu trebuie fortat...ca nu e bine....sau incerca si la toaleta...pe reductor...poate vrea...
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 3:01 pm

asta asa e!!!!!!!!!
nu o sa faca toata viata in pampers,mai lasa-l un pic!!!!!!!!!!
daca ai nepotei sau verisori mai mici,du-l pe acolo sa vada ca ei fac la olita!!!!!!
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 4:40 pm

da da
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 7:57 pm

Operatiunea "olita" pas cu pas


Scutecele sunt acum o amintire. Puiul vostru a crescut, se cere singur la olita sau la toaleta, dar surprizele neplacute mai apar atunci cand ti-e lumea mai draga.


Dragi parinti, nu disperati! Copilasul vostru s-a inaltat cu 10 centimetri, a mai pus de anul trecut vreo doua-trei kilograme, mananca singur, vorbeste cate-n luna si-n stele, are o personalitate debordanta, ce mai, e un mic omulet mare, de care nu conteniti sa va minunati.

Cu toate acestea, din cand in cand, are "apucaturi" de bebelus pe care nu vi le puteti explica. Chilotelul "plin" si pantalonasii uzi continua sa ramana "accidente", mai dese ori mai rare, ale inevitabilei perioade de tranzitie si variaza de la copil la copil.

Fetita mea, Ilinca, a implinit 3 anisori. In urma cu un an am pus pachetul de scutece sus pe dulap si am intrat optimisti intr-o noua etapa critica, presarata cu accidente, unele mai neplacute ori mai frecvente decat altele, care ne-au pus nu de putine ori nervii si rabdarea la grele incercari.

Jurnalul meu de mamica de-acum "experimentata" cuprinde cele 3 "faze" ale acestei tranzitii, cu succes incheiate in momentul de fata. Dupa un an de "tamponari" care mai de care mai neasteptate, accidentele din pantaloni au incetat, in sfarsit, definitiv.

Faza "robinet"
Dupa ce am cucerit olita la propriu si am decis eroic sa nu mai cumparam scutece, sa renuntam la ele si peste noapte (caci, ni se parea noua, ramanea mai mult uscat decat ud!), Ilinca a inceput dintr-o data sa se simta atat de bine neincorsetata in chilotelul de hartie, incat diminetile ne gaseau mai mereu in aceeasi ipostaza: ea - ridicand din umeri, uda si confuza; eu - perplexa si dezamagita, regretand ca am abandonat asa de pripit mareata inventie a scutecului de unica folosinta. Din sapte nopti, patru erau ude. In plus, din cand in cand, balta din dormitor se stramuta pe covorul din sufragerie, unde, furata de subite reverii, Ilinca uita sa mai ceara la toaleta.

Cum am procedat eu:
In primul rand, am cumparat mai mult detergent! Mi-am dat seama ca fetita mea nu este inca apta sa-si controleze vezica. Contrar unui curent general care spune ca nu mai trebui date lichide inainte de culcare, am continuat sa-i dau sa bea apa, dar mai cu seama laptele obisnuit dinaintea somnului, convinsa fiind ca nu trebuie s-o frustrez de un obicei atat de sanatos.

Am pus o folie de plastic pe saltea si am continuat sa schimb chiar si doua-trei cearsafuri pe zi, atunci cand accidentul se producea si in timpul somnului de dupa-amiaza. Ne-am inarmat cu multa rabdare si nu am certat-o. Copilul invata pe propria piele ca nu este deloc confortabil sa stea ud, ca nu este comoda schimbarea pijamalei in timpul noptii, pentru ca deranjeaza somnul. Incet-incet, numarul accidentelor s-a micsorat, iar Ilinca a inceput sa doarma... uscata.

Faza "pic-pic"

Pe masura ce a mai trecut timpul, Ilinca si-a dat seama de necesitatea toaletei. Uneori, gasea chiar amuzant sa ne convoace pe toti in baie, prin false alarme, numai pentru placerea de a se sui pe vasul de WC. Smecherii! Dupa laptele de seara si dupa baia zilnica, inainte de culcare, mergem impreuna la toaleta, pentru crearea reflexului. Accidentul de peste noapte se mai produce cand si cand, dar cu greu se poate gasi o explicatie. In ceea ce priveste scaunul, foarte rar se mai intampla o situatie de criza.

Cum am procedat eu:
Blandetea si rabdarea raman cheile sigure ale succesului. Am plecat peste tot cu un schimb adecvat de hainute si ne-am facut un obicei din a intreba copilul din cand in cand daca are nevoie la toaleta. Intervalul de timp variaza in functie de cantitatea de lichide pe care o asimileaza fiecare copil. Ilinca este o setoasa, bea in jur de 2 litri de lichide zilnic, asa incat din ora in ora obisnuim sa mergem la baie.

Pentru a reduce numarul noptilor cu accidente, in aceasta faza am fortat un pic nota: la doua ore dupa ce a adormit, o ducem chiar si-asa adormita si o asezam pe WC pentru un ultim "pisulica". Norocul a fost ca fetita este cooperanta si nu se trezeste complet.

Faza "misterului"

Dupa ce a fost catalogata "fetita mare", care stie sa ceara la WC ori de cate ori are nevoie, care nu mai face noaptea in pat si nici pe strada ori in parc, la joaca, dupa sute de cearsafuri si chilotei schimbati, Ilinca a intrat in aceasta faza noua, mult mai usoara, a unei sigurante mult-asteptate, dar care, la randul ei, nu este scutita de imprevizibil.

Atunci cand nici nu te astepti, cand ai facut tot ceea ce faci in fiecare zi, te trezesti intr-o dimineata cu o mica balta in pat. Sau peste zi, in timp ce urmareste captivata desenele animate la televizor, cu o alta balta pe fotoliu. Sau cu pantalonii uzi la teatru, la "Scufita Rosie", fix in momentul deznodamantului, trait de fiecare data la aceeasi intensitate.

"Misterul" acestor accidente, care nu se mai produc cu o frecventa interpretabila fiziologic, consta in emotiile, temerile, visele, starile de bine sau de rau pe care puiutii le traiesc fiecare altfel.

Cum procedez eu:
De cate ori ne confruntam cu o astfel de situatie, incercam impreuna sa gasim o explicatie. Nu dramatizam incidentul, schimbam repede "rusinea" si cautam sursa emotiei cu final in pantalonasi.

Fiecare mamica trebuie sa stie ca se poate astepta oricand la astfel de "trairi" misterioase ale copilului, care nu stie inca sa le exprime altfel. Temerile legate de "accidentele din pantaloni" devin reale abia dupa 7-8 ani si abia atunci necesita un consult medical. Pana atunci, "neprevazutul" este normal si tine doar de... copilarie.
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 7:58 pm

sper sa le ajute pe cele care mai au probleme!!!
e un articol interesant!!!!
Sus In jos
anamea
Moderator
Moderator
anamea


feminin
Numarul mesajelor : 790
Varsta : 51
Localizare : Radauti
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 17/04/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 8:07 pm

l-am citit cu sufletul la gura, problema mare este ca eu nu am asa de multa rabdare, mai ales ca sunt si gravida
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1Vin Mai 09, 2008 1:28 am

RABDARE N-AM NICI EU...........BRAVO ALINA PT MESAJ!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





operatiunea olita... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: operatiunea olita...   operatiunea olita... - Pagina 2 Icon_minitime1

Sus In jos
 
operatiunea olita...
Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Strumfi de toate varstele :: Bebelusul intre 1 - 3 ani-
Mergi direct la: