MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR

In jos 
4 participan?i
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Vin Mar 21, 2008 9:20 pm

Definitia mamiferelor: In general, mamiferele au sangele cald, au corpul acoperit cu blana sau cu par, nasc pui vii si isi hranesc puii cu lapte. Cel mai mic mamifer din lume este bondarul "bata" din Asia. El cantareste mai putin decat o moneda!




CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR AriciARICIULCURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Arici2




Unde traiesc?

Traiesc in Europa, Asia si Africa, in arii calduroase dar pot si hiberna intr-o vizuina in culcus de frunze daca se face prea frig. In general am o arie mica de exploatare in jurul casei mele.
Cum arat eu?

Am un corp rotund cu picioare scurte, spatele imi este acoperit cu multe ace, dar burta imi este moale si pufoasa.
Ce culoare am?

De obicei am culoarea in nuante de maroniu, negru si gri, tepii au culoarea maro inchis cu alb iar burta este acoperita cu blanita alba, moale.
Cat de mare sunt?

Sunt cam de marimea unui iepure.
Cat de mult cantaresc?

Nu cantaresc mai mult de 0,9 - 1,4 kg.


CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Camila1CAMILACURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Camila2




Unde traiesc?

Traiesc in regiunile desertice din Asia si nordul Africii.
Cum arat eu?

Sunt foarte cunoscuta pentru cocoasa, am picioare subtiri iar fata si gatul sunt lungi. Sunt adaptata pentru viata din desert. Pleoapele ma protejeaza de nisip, picioarele sunt adaptate sa mearga prin nisip.
Ce culoare am?

Sunt colorata in mai multe nuante de la bej la maroniu sau cafeniu.
Cat de mare sunt?

Sunt lunga de 3 metri si inalta de 2 sau 2,50 m pana la cocoasa.
Cat de mult cantaresc?

Cantaresc cam 700 de kg.


CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Delfin1DELFINULCURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Delfin2




Unde traiesc?

Traiesc in toate oceanele lumii dar cel mai mult in Atlantic si Pacific. Chiar daca traiesc in apa sarata a oceanelor imi place si apa prospata a raurilor, in special in Amazon si Africa de Sud. Mediul meu este apa dar e necesar ca adesea sa ies la suprafata ca sa respir.
Cum arat eu?

Am un corp alunecos, un nas lung si rotund. Gaura din frunte o folosesc pentru a respira. Am gura plina de colti conici, ascutiti ( cam intre 12 si 200) si nu-mi pierd nici unul in timpul vietii. Aripa de pe spate ma ajuta sa ma balansez. Ochii sunt pe fiecare parte a capului. Urechile mele sunt niste gauri mici in spatele ochilor.
Ce culoare am?

Sunt gri cu burta alba. Prietenii mei care traiesc in Pacific sunt gri cu pete negre. Nu stiu de ce la televizor apar albastrui!
Cat de mare sunt?

Pot avea 1,2 m lungime sau pot fi foarte mare, de 9 m de la nas la coada.
Cat de mult cantaresc?

Cantaresc de la 65 kg la aproape 650 kg, in functie de cat de mare sunt.


CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Elefant1ELEFANTULCURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Elefant3




Unde traiesc?

Traiesc in Africa si in India. Imi place in campie si desert, in vaile raurilor si in padurile tropicale.
Cum arat eu?

Pielea este zbarcita, am colti de fildes si un nas lung pe care il folosesc la miros, pentru chemari din trompeta sau sa rup frunze din copaci. Tot cu el pot sa ma si dusez cu apa.
Ce culoare am?

Sunt gri sau maro deschis iar coltii sunt alb-galbui.
Cat de mare sunt?

Sunt foarte inalt. Am intre 3 si 4,5 metri.
Cat de mult cantaresc?

Sunt foarte greu. Cantaresc intre 5000 si 7000 de kg.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Vin Mar 21, 2008 9:25 pm



CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Urspolar1URSUL POLARCURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Urspolar2




Unde traiesc?

Traiesc mai mult la Cercul Arctic, dar si in nordul rece din America, Europa si Asia. Imi petrec timpul pe gheata marii sau in apa.
Cum arat eu?

Sunt foarte mare cu un urias corp blanos. Picioarele sunt facute sa mearga pe gheata. De aceea am 5 gheare incovoiate. Blana si parul des ma ajuta la inotat.
Ce culoare am?

Sunt foarte mare cu un urias corp blanos. Picioarele sunt facute sa mearga pe gheata. De aceea am 5 gheare incovoiate. Blana si parul des ma ajuta la inotat.
Cat de mare sunt?

Sunt cel mai greu urs dintre toate speciile de ursi si unul dintre cele mai mari mamifere.
Cat de mult cantaresc?

Pot cantari 680 kg dar de obicei am cam 350 kg.


CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Tigru1TIGRULCURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Tigru2




Unde traiesc?

Traiesc in Asia in tinuturi cu iarba inalta, desisuri, mlastini, padure si ma ascund in copaci sau in iarba cand vanez.
Cum arat eu?

Seman cu o pisica, am gheare ascutite si sunt recunoscut dupa dungi.
Ce culoare am?

De obicei blana mea este portocalie cu alb iar dungile sunt negre. Exista si tigri cu blana alba si dungi negre.
Cat de mare sunt?

Depinzand de subspecie, pot avea 1,4 - 2,8 m iar coada ajunge intre 90 si 120 cm.
Cat de mult cantaresc?

Cantaresc intre 90 si 225 kg.


CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Oaie1OAIACURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Oaie2




Unde traiesc?

Traiesc pe tot globul in afara de Antarctica, indiferent de clima: desert sau padure tropicala. Cele mai multe suntem in Australia.
Cum arat eu?

Am un corp durduliu si cu blana buclata alba, neagra sau maro, o fata lunga si ingusta, urechi ascutite si o coada mica taiata. Am 2 degete la fiecare picior, degete care se termina cu copite in loc de unghii. Masculul are coarne lungi si incovoiate.
Ce culoare am?

Sunt de culoare alba, maro sau neagra in functie de specia din care fac parte.
Cat de mare sunt?

Ca adult, corpul este lung cam de 1,5 m.
Cat de mult cantaresc?

Cantaresc cam 90-115 kg de cele mai multe ori.


CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Veverita1VEVERITACURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Veverita2




Unde traiesc?

Traiesc peste tot in lume insa nu si in Australia, Madagascar si regiunile polare. Imi fac casuta in copaci, in scorburi dar imi sap si vizuini in pamant.
Cum arat eu?

Sunt mica, foarte activa, am 2 ochi, 2 urechi mici, 4 labute si, daca sunt veverita care traiesc in copac, am o coada forte stufoasa si lunga. Unele dintre noi, numite “veverite zburatoare” au o membrana pe fiecare parte a corpului intre labuta din fata si cea din spate. Aceasta membrana ne permite sa zburam foarte usor prin aer cand sar dintr-un copac in altul.
Ce culoare am?

Blanita mea este rosie-maro dar si neagra sau gri si uneori am dungi.
Cat de mare sunt?

Nu sunt prea mare, am corpul intre 18 si 23 de cm, iar coada poate fi lunga de 7 - 9 cm. Daca sunt veverita zburatoare, atunci pot avea si 1 metru lungime cu tot cu coada.
Cat de mult cantaresc?

In mod obisnuit nu cantaresc decat cateva sute de grame.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Vin Mar 21, 2008 9:29 pm

Definitia pasarilor: Pasarile au sange cald, au corpul acoperit cu pene, au cioc si dau nastere puilor clocind oua. Exista pasari care desi au aripi nu pot zbura si unele pasari care pot inota in apa.


PAPAGALULCURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Papagal2




Unde traiesc?

Originile mele sunt in America de Sud, pe Amazon, in Noua Zeelanda, Africa, Australia si in insule din sudul Pacificului. Imi plac padurile tropicale unde este cald si umed. De cand oamenii au descoperit cat sunt de dragut si sunt animal de casa, m-am raspandit peste tot in lume.
Cum arat eu?

Am capul mare, un cioc puternic, curbat, care arata la capat ca un carlig, gatul scurt, picioare puternice cu 2 degete in fata si 2 in spate ca sa ma pot agata bine de copaci.
Ce culoare am?

Sunt stralucitor, cu corpul colorat in culori puternice de verde, galben, rosu sau negru combinate cu alte nuante contrastante de rosu, galben, albastru sau verde pe cap, aripi si coada. Daca traiesc in Australia, pot avea si penaj roz cu alb si galben.
Cat de mare sunt?

Sunt de multe marimi, de la 8,7 cm la chiar 100 cm. Depinde de subspecia din care fac parte si de locul in care traiesc.
Cat de mult cantaresc?

Iti dai seama ca fiind asa de diferit ca marime, sunt la fel de diferit si ca greutate.



CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Flamingo1FLAMINGOCURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Flamingo2




Unde traiesc?

Traiesc in sudul Americii, Europa, Asia si Africa sau in Caraibe. Ma gasesti pe malurile lacurilor, in lagune, pe malurile oceanului. Imi plac mult zonele tropicale.
Cum arat eu?

Am corpul destul de mic, 2 picioare lungi, subtiri si membranate, un gat curbat si flexibil, iar ciocul este lung si subtire.
Ce culoare am?

Sunt acea pasare roz deschis sau rosu stralucitor de pe malul lacurilor pe care ai zarit-o destul de des.
Cat de mare sunt?

Spre deosebire de alte pasari care zboara, sunt foarte inalta, am 150 cm.
Cat de mult cantaresc?

Cantaresc in medie cam 2,5 kg.



CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Paun1PAUNCURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Paun2




Unde traiesc?

Traiesc in Congo in Africa, in sudul Asiei, in insulele Hawaii. Imi plac locurile cu multi copaci si imi place sa fie cald.
Cum arat eu?

Am un corp durduliu ca orice pasare, un gat subtire si putin lung, un cap mic.
Ce culoare am?

Am penele viu colorate cu culori stralucitoare: verde, auriu sau albastru amestecate cu negru sau maro. Femela are ceva culori ca si masculul dar nu este prea colorata. Ea nu are nici acea coada imensa si multicolora ca masculul. Amandoi au pe cap un mot ascutit facut din pene viu colorate.
Cat de mare sunt?

Nu sunt mai mare decat o rata.
Cat de mult cantaresc?

Pai, cam tot cat o rata cantaresc, adica doar 1-2 kg.



CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Pinguin1PINGUINULCURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Pinguin2




Unde traiesc?

Imi place in Antarctica, Australia, America de Sud si Africa. Imi plac si insulele din Oceanul Pacific si din Oceanul Atlantic. Sunt adaptat atat vietii in apa dar si vietii pe uscat. Imi place sa ma plimb pe insule stancoase si pe gheata.
Cum arat eu?

Am capul mic, o fata slaba, un corp lunguiet si inalt, aripi mici, drepte pe langa corp si picioare scurte.
Ce culoare am?

Capul si partea din spate a corpului sunt negru-lucios, dar burta o am alba. Daca sunt de neam “regal” am pete portocalii sau rosii pe cap si pe gat.
Cat de mare sunt?

Daca sunt de neam “regal”, cresc inalt de 120 cm. Altfel cresc pana la 90 cm.
Cat de mult cantaresc?

Nu cantaresc mai mult de 35-40 kg.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Vin Mar 21, 2008 9:29 pm

Curiozitati mamifere
CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Fact1CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Fact2CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Fact3CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Fact4
1. Cangurul nu poate merge inapoi; are o saritura mai lunga de 12 metri si sare cu o viteza mai mare de 60 km/ora.
2. Tepii ariciului nu sunt taiosi sau otravitori ci el aplica pe ei o saliva spumoasa care serveste doar la iritarea pradatorilor.
3. Girafa nu poate scoate nici un sunet dar aude anumite sunete: guitatul, sforaitul si behaitul.
4. Niciodata 2 zebre nu au aceeasi dispunere a dungilor. Daca mai multe zebre alearga in acelasi timp, pradatorul nu o mai poate urmari pe nici una! Este dependenta de apa si bea 14 litri de apa pe zi.
5. Elefantul este foarte inalt, intre 3 si 4,5 m, cantareste 5.000-7.000 kg, mananca in jur de 225 kg de mancare pe zi si bea 90 litri de apa.
6. Elefantul nu vede foarte bine dar urechile si nasul il ajuta, poate mirosi apa de la 4 km distanta si este singurul animal care nu poate sari.
7. Liliacul este faimos pentru ca doarme ziua si zboara noaptea, vede in intuneric utilizand unde de sunet, sistem denumit “ecolocatie” ca sa stie ce este aproape si ce este departe. Undele sunt atat de fine, ca unele sunete nu le aude nici omul. Ele il fac sa stie si daca o insecta se apropie.
8. Liliacul este singurul mamifer care zboara. In unele parti ale lumii liliacul ia locul albinelor in polenizarea florilor. Mananca insecte intr-o noapte cat jumatate din greutatea corpului.
9. Blana ursului polar este alba pentru ca mijlocul firului de par din blana este gol si prin el se reflecta lumina mai mult decat in zapada si gheata; iarna, blana lui se coloreaza in galben. Pielea unui urs polar este neagra.
10. Ursul polar este stangaci. Ursul polar poate inota continuu 100 de km.
11. O singura oaie poate furniza suficienta lana pentru fabricarea a 14 pulovere.
12. O girafa are acelasi numar de oase in alcatuirea scheletului gatului ca si omul.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Vin Mar 21, 2008 9:29 pm

Curiozitati pasari
CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Fact1CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Fact2CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Fact3CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Fact4
1. Tatal emu ingrijeste puii cam un an si jumatate.
2. Strutul este cea mai mare si mai grea pasare din lume si pasarea care alearga cel mai repede (70 km\ora). Strutul are cei mai mari ochi dintre toate pasarile. Strutul are cele mai mari oua dintre toate pasarile (un ou cantareste 1,400 kg).
3. Unele specii de vulturi pot zbura la altitudini mai mari de 11,5 km.
4. Vulturul are vederea foarte buna si isi poate vedea prada si de la 1,5 km distanta daca este in varful unui copac.
5. Este stiut faptul ca pinguinii care traiesc in ape foarte reci isi depun ouale si la temperaturi mai scazute de -62 C� sub 0 C�.
6. Pentru multi pinguini este o problema cum sa se racoreasca nu cum sa se incalzeasca. Unii dintre ei traiesc si in arii foarte calduroase din Australia sau Africa.
7. Ochii bufnitei sunt foarte mari, ocupa jumatate din marimea capului. Bufnita nu-si poate misca ochii, de aceea are gatul foarte flexibil.
8. Flamingo ia apa in ciocul lung, o lasa apoi sa se scurga ramanandu-i in gura doar micile insecte si animale de apa - asa isi face pranzul.
9. Flamingo are penele roz de la anumite substante gasite in hrana ei, substante asemanatoare cu cele care dau morcovului culoarea portocaliu.
10. In lume sunt mai multe gaini decat oameni. Numai in Anglia sunt 30,6 milioane de gaini care fac oua, ceea ce inseamna o jumatate de gaina pentru fiecare membru al populatiei. 807 milioane de pui sunt consumati in fiecare an in Anglia.
11. Se estimeaza ca o ciocanitoare bate pe zi in copaci cam de 8.000-12.000 de ori. O ciocanitoare poate ciocani de 20 de ori pe secunda.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Mier Mai 07, 2008 2:05 pm

bravo danseaza kisses
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Mier Mai 07, 2008 6:52 pm

multumesc ilona....
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Mier Mai 07, 2008 8:13 pm

1.Iepurele isi foloseste piciorul din spate pentru a bate toba cu el in pamant avertizandu-si prietenii de apropierea unui pericol.
2.Gura delfinului este plina de colti ascutiti 12-200 si nu-si pierde nici unul in timpul vietii. Delfinii dorm cu un ochi deschis. Isi pot misca ochii in mod separat, uitandu-se cu unul intr-o directie si cu celalalt in alta directie.
3.Cel mai rapid inotator uman, poate inota cu o viteza de 10 km/ora. Delfinul poate inota cu o viteza de 60 de km/ora. Daca inoti langa un delfin si incepi sa te scufunzi, el intotdeauna te va impinge la suprafata.
4.Cimpanzeul este la fel de mare ca multi adulti umani, are 1,7 m inaltime daca sta drept. Un cimpanzeu invata sa se recunoasca intr-o oglinda, dar maimutele nu pot.
5.Cimpanzeul foloseste unelte. Baga un bat sau a un fir de iarba in cuibul de termite si-l scoate plin de termite. Foloseste pietre ca sa sparga alune.
6.Femela leu vaneaza mai mult de 90% din ceea ce mananca un grup de lei, in timp ce masculul prefera doar sa se odihneasca 20-21 de ore pe zi. Vanatul este mai intai mancat de leu, apoi de femele si ceea ce ramane mananca puii.
7.Cand un mascul leu pune stapanire pe un grup, el omoara toti puii. Intr-un grup, toti puii sunt copii masculului dominant.
8.Tigrul are si pielea cu dungi, nu numai blana. 2 tigri nu au aceeasi dispunere a dungilor. Dungile au rolul de camuflaj.
9.Camila poate calatori 5-7 zile fara mancare si fara apa. Cocoasa camilei nu este un depozit de apa ci, de fapt, este o cocoasa obeza in care aduna energie pentru atunci cand mancarea este greu de gasit.
10.Multe animale mor daca isi pierd un sfert din greuatea corpului, dar camila isi poate pierde aproape jumatate din greutatea corpului fara consecinte serioase. Cand gaseste apa, bea in 10 minute cat o treime din greutatea corpului ei.
11.Rechinilor nu le place carnea umana. E o explicatie pentru faptul ca, in cele mai multe cazuri, rechinii care au atacat un om in largul oceanului, îl parasesc dupa prima muscatura.
12.Maimutele din peninsula Malaca au talent de pescar. Ele îsi lasa coada in apa si, imediat ce s-a prins de aceasta un rac, o scot afara si se ocupa de captura.
13.Sarpele foloseste putina energie si poate rezista perioade lungi de timp fara sa manânce. Se cunoaste un caz în care un piton captiv a rezistat 149 de zile fara sa manânce si a pierdut numai 10% din greutatea corpului.
14.Gâstele de Canada au un stil neobisnuit de a-si creste bobocii. Când micutii pui de culoare portocalie parasesc cuibul ei nu sunt îngrijiti numai de proprii lor parinti, gâstile mature îngrijesc cu schimbul toti puii, care sunt tinuti laolalta într-un fel de cresa.
15.Numele de jaguar provine dintr-un cuvânt al indienilor americani care însemna „ucigas care îsi rapune prada dintr-o singura saritura.
16.Coada cangurului este destul de puternica pentru a-i sustine întreaga greutate.
17.Femela este de peste 30 000 de ori mai mare decât puiul de cangur nou-nascut.
18.Animalele folosesc electricitatea pentru a supravietui. Impulsurile electrice sunt folosite pentru a transporta semnale de-a lungul nervilor pentru a transporta semnale de-a lungul nervilor pentru a coordona muschii. Unii pesti pot genera un surplus de electricitate pentru a-si prinde hrana, a-i alunga pe inamici si a-si gasi drumul. În Africa, de la Nil pâna la Niger sau Zambezi, exista un somn care ca si tiparul electric, produce cantitati mari de energie electrica. Somnul electric produce descarcari de electricitate de pâna la 350 de volti pentru socare prazii. El nu este înrudit cu tiparul electric si are aceasta abilitate în stare de completa izolare. Este un exemplu de evolutie paralela, dar somnul are coada pozitiva si capul negativ.
19.Stiinta a stabilit, ca pestii au voce si auz. Dar intre ei se inteleg... in limba lor. Un invatat a demonstrat recent, ca melodiile armonioase ce se raspindesc in apa, in forma de evantai influenteaza placut asupra pestilor si-i atrag spre mal.
20.Crocodilul nou-nascut e de trei ori mai mare decit oul, din care abia a iasit.
21.Cel mai mare ochi este cel al caracatitei. Diametrul lui ajunge la 40-50 cm.
22.Exista un mic pestisor, inarmat cu un ac ascutit, care e unul din dusmanii cei mai primejdiosi ai rechinului. Fiind inghitit de acest urias animal rapitor, pestisorul sparge cu acul pintecele rechinului si iese in libertate. Ca urmare, rechinul moare.
23.Un grup de cercetatori a stabilit ca ursii polari sint dotati cu niste ochelari de soare naturali.
Ochii lor sint aparati de un fel de membrana care are rolul de a atenua lumina orbitoare reflectata de zapezile vesnice ale nordului.
24.In nordul Australiei se intilnesc fluturi cu dimensiunea de 26 cm. Localnicii folosesc carnea lor. Se intelege ca fluturii nu sint vinati cu plasa, nici cu pusca, ci cu arcul si sageata.
25.Albinele nu vad culoarea rosie, in schimb pot vedea razele ultraviolete, invizibile pentru ochii nostri.
26.Coloniile de furnici se razboiesc intre ele si e vai de furnicile ratacite pe domeniul altei colonii.
Recunoasterea furnicilor straine se face dupa miros, deoarece – asa dupa cum au stabilit cercetarile – fiecare colonie isi are mirosul ei specific. Asadar, furnicile straine care ratacesc sau cele care ataca o alta colonie sint usor de recunoscut.
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Vin Mai 09, 2008 1:10 am

bravo alina!multumesc de completari!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Vin Mai 09, 2008 2:46 pm

cu placere!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! kisses kisses
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Mar Mai 20, 2008 11:56 am

te mai astept si cu alte informatii pretioase!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Mar Mai 20, 2008 3:54 pm

O SA VIN!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Mier Mai 21, 2008 11:33 pm

asteptam cu sufletul la gura!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Mier Aug 13, 2008 11:17 am

bravo thanks thanks
Sus In jos
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Sam Aug 23, 2008 3:59 pm

bravo thanks kisses
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1Sam Aug 23, 2008 7:06 pm

bravo
Sus In jos
Continut sponsorizat





CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Empty
MesajSubiect: Re: CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR   CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR Icon_minitime1

Sus In jos
 
CURIOZITATI DIN LUMEA ANIMALELOR
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» INVENTII - CURIOZITATI
» Ciudatenii,di lumea intreaga!!!!
» sarcina ca a mea ....doresc la toata lumea

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Curiozitati din lumea intreaga-
Mergi direct la: