MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 baita bebelusului

In jos 
+5
chielena
patibuz - Ileana
andanauto -Andreea
nanabebe -Georgiana
mama4you - Simona
9 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Sam Mar 08, 2008 2:41 am

Sunteți speriați? Nu trebuie să fiți. Dacă ideea unui bebeluș alunecos și a unei căzi vă umplu de teamă țineți minte că în timp o să vă fie mai ușor.

Baita - Baia generala

Prima baie generala a bebelusului este un moment emotionant pentru parinti, desi nu este deloc usor sa manevrezi un copil care se teme de apa si plange incontinuu. Insa, cu putina rabdare si experienta, baia devine unul dintre cele mai indragite ritualuri ale cresterii unui copil, dar si un moment de placere si destindere pentru bebelus. In plus, baita este cea mai buna metoda de a face o toaleta completa a bebelusului.
Prima baie se face in general in a 15-a zi, dupa caderea bontului ombilical si cicatrizarea plagii.
Baia poate fi facuta la orice ora din zi, dar este recomandata seara inainte de ultima alaptare, deoarece apa calda destinde bebelusul si il ajuta sa doarma linistit noaptea. Baia nu trebuie sa dureze mai mult de 5 -10 minute.
In prima saptamana, sau pana cand bontul ombilical cade iar zona se vindeca, se recomanda toaleta partiala a nou-nascutului, cu un burete inmuiat in apa calduta. Fata si mainile trebuie spalate frecvent, iar zona genitala trebuie curatata cu grija inainte de schimbarea scutecelor.

Desi unii parinti le fac zilnic baie copiilor din pura placere, baia generala nu este cu adevarat necesara mai mult de 2 ori pe saptamana.

Unii bebelusi sunt foarte relaxati in apa calda, in timp ce altii plang pe toata durata spalarii, iar parintii nu isi doresc decat sa termine mai repede. O camera de baie bine incalzita in prealabil poate rezolva aceasta problema.


Siguranta copilului in timpul baitei
nu lasati niciodata copilul nesupravegheat, nici macar timp de un minut. Daca suna telefonul sau soneria de la usa si trebuie sa raspundeti, puneti copilul pe un prosop si luati-l cu dvs.
temperatura apei trebuie verificata cu un termometru, sau in lipsa acestuia cu cotul
temperatura apei trebuie sa fie de 37°C, iar cea a salii de baie intre 20 si 22°Cn cadita se pune intai apa rece si apoi cea calda
nu trebuie adaugata apa calda in timp ce bebelusul este in cadita. Un nou-nascut poate suferi arsuri de gradul trei in mai putin de un minut daca apa este fierbint iarna, sala de baie trebuie incalzita in prealabil

Etapele baii - Cum se desfasoara baita

1. Adunati toate obiectele necesare pentru baie si asezati un prosop, un scutec curat si hainutele copilului.
2. Puneti 5 – 7 cm apa calduta, dar nu fierbinte (aproximativ 37º C) in cadita.
3. Puneti incet copilul in apa, sustinandu-i capul si gatul cu o mana. Turnati apa calda peste el in timp ce il spalati, pentru a nu i se face frig.
4. Folositi un sapun delicat, pentru a nu usca excesiv pielea copilului. Scalpul se spala cu un burete ud si sapun, iar fata si ochii se sterg cu discuri de bumbac inmuiate in apa, fara sapun.
5. Acordati o atentie speciala pliurilor formate de piele (la gat, dupa urechi, la genunchi, etc).
6. Clatiti bine bebelusul pentru a indeparta orice urma de sapun (acesta poate irita pielea bebelusului).
7. Ridicati copilul cu grija din cadita: cu o mana sustineti capul si gatul bebelusului, iar cu cealalta sezutul, punand degetele in jurul unui piciorus.
8. Inveliti copilul intr-un prosop si stergeti-l cu blandete, fara a freca si irita pielea. Asigurati-va ca zona acoperita de scutec este complet uscata pentru a preveni eritemul fesier.
9. Puneti scutecul, imbracati bebelusul si dati-i un pupic pe capsor.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 1:14 am

eu la prima baita am chemat-o pe nasa lui Alexandra ca imi era teama si mi-a spalat-o ea,dar pe urma ce era sa fac sa o chem mereu pe nasa?asa ca mi-am luat inima in dinti dinti si am spalat-o singurica! :facbaie: ce bine m-ai parut cind am vazut ca ma descurc,am prins incredere in mine!
Sus In jos
andanauto -Andreea
Nou venit
Nou venit
andanauto -Andreea


feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : masinile
Stare de spirit : vesela,uneori cam nesuferita
Data de inscriere : 20/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 1:20 am

eu am avut un pic de noroc la inceput.mi-a spalat-o mama cam o luna apoi a inceput serviciul si dintr-o data m-am trezit singura si a trebuit sa-mi iau inima in dinti si sa o spal.ajutata de sotul meu in fiecare seara ii faceam baita si am prins incredere in mine.la un moment dat nu stiu cum dar pe la citeva luni a inceput iar mama sa-i faca baie fetii si acum vreau sa va spun ca nici nu mai stiu ce-i aceea baie.de fapt nici ioana nu mai concepe sa-i faca altcineva baie decit mamaie.
Sus In jos
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 1:28 am

misto asa!ce as vrea si eu!mi-o imprumuti si mie? dinti
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Joi Mar 27, 2008 10:32 am

e super asa................noi am facut baie ajutati de mamaita prima data.........apoi a venit o vecina si mi-a aratat ce si cum si apoi am facut baie lui seby eu cu sotul meu.............dupa aia daca am schimbat locuinta i-am facut impreuna cu mama, apoi cu soacra-mea....si de-abia acum ii facem noi..parintii..baie.....dar e jale...ptr ca nu-i place in cadita..i-am pus si jucarii, si spuma de baie..si de-geaba...urlam de ne stie tot cartierul!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Lun Mar 31, 2008 2:33 pm

Cred ca faza cu urlatul o are fiecare copil la un moment dat... am inteles ca trece de la sine...
Si eu la inceput i-am facut baie ajutata de mama, dar acum ii facem noi, parintii... E destul de greu, ca daca inca nu are stabilitate perfecta in fundulet, ne chinuim cu vanita, si trebuie sustinut... si are 8 kg si jumatate!!!!!! Asa ca sincera sa fiu, ii facem cam la 2-3 zile... Lui ii place f mult, se joaca cu apa...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Lun Mar 31, 2008 6:18 pm

ce bine ca-i place.........aseara i-am facut din nou baie lui seby............a inceput sa urle de cum a vazut cadita............e un chin cu baita la noi!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Mar Apr 01, 2008 8:19 pm

La noi e exact invers... folosim baia ca mijloc de calmare... daca e prea agitat seara...hop in cadita!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Joi Apr 03, 2008 11:18 pm

super.............cand merge...............cand nu................... lacrimi
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Mar Apr 08, 2008 11:27 pm

Am si eu o intrebare... le mai faceti baie in fiecare seara? Eu marturisesc ca nu... rusine

Sincer, ne e foarte greu cu aplecatul in vanita, sa il tinem sa nu dea cu fata in apa, ca el vrea sa bea blegutul... Sper sa revenim la porgramul de baie zilnica atunci cand o sa am incredere sa il las singur in poponeata in vanita... Adica nesustinut de unul din noi...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Joi Apr 10, 2008 12:14 am

noi facem baita iarna o data pe saptamana - vara dusulet zilnic.........iar acum de ex baita de 2 ori pe saptamana!in rest il sterg cu prosopel umed......
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Joi Apr 10, 2008 10:30 pm

Cand ati trecut de la vanita la cada mare? Eu as vrea de ex sa ii pun cada lui in cea mare, ca sa nu mai stropeasca atata in jur... Dupa baie aratam si eu si Edi ca doua muraturi!!!
Sus In jos
chielena
Nou venit
Nou venit
chielena


feminin
Numarul mesajelor : 39
Varsta : 44
Localizare : ploiesti
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/04/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Joi Apr 10, 2008 10:52 pm

eu ii fac baita zilnic.dar vreau sa-i cumpar ,am vazut la carrefour ,nu mai stiu cum ii spune...........imi cer scuze.........reductor?.....cam asa ceva.e ca un fel de scaunel,colac.cu picioare si ventuze.copilul sta f bine in el si-l pui in cada
Sus In jos
http://cornerploiesti2yahoo.com
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Joi Apr 10, 2008 11:24 pm

Bravo, elena... Noi ne-am cam puturosit de la un timp... Am vazut si eu reductor din ala daca ii zice asa... E din cauciuc, cu bare de jur imprejur, ca sa nu cada bebe... F fain... Mie totusi nu imi vine sa il bag in cada mare... Ma gandesc ca e mai greu de potrivit apa,,, Nu stiu... Oricum, Tudor inca se mai bataie in poponeata si uneori se tranteste singur pe spate, cand oboseste, asa ca nu pot sa risc... deocamdata...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Vin Apr 11, 2008 12:16 pm

e greu cu baita asta!ras
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 1:58 am

Mie mi-a fost frica sa-i fac baie lui Clau cand era mica.
nu stiu cand o luam in brate dezbracata mi se parea ca se rupe.........
i-a facut mama baie pana pe la 2 luni si ceva,dupa eu cu sotul si pe la 4 luni jumate am bagat-o in cada cu mine!!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 10:14 pm

super........ai avut curaj.........seby urla cand vede cada!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 10:15 pm

dar la vara vroiam sa-l ducem la mare........sa vada apa cat cuprinde....poate asa se obisnuieste!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 12:05 am

nu o sa se obisnuiasca iti spun de la Claudia!!!!!!!!
aveam o piscina mica si statea acolo,dar daca vroiam sa o bag in mare urla de ziceai ca o tai.
si doar ii fac baie in cada de la 4 luni jumate!!!!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 12:25 am

bravo incercarea moarte n-are!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 12:59 am

da asa este!!!!!!!!!!
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 2:16 am

rares ii e frica sa faca baie in cada...............asa ca mai folosim cadita...........
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 2:42 am

si sta la cadita???????????
sau bagi cadita in cada???????????
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 9:50 am

numai in cadita..............poate o sa-l conving in vara asta sa se balaceasca in cada............. kisses
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1Vin Apr 25, 2008 1:12 pm

pai eu am bagat-o pe claudia cu mine si nu i-a fost frica,dar cand o spalam pe cap era jale!!!!!!!
acum nu,se aseaza singura in fundulet,cu jucarii si nu mai plange!!!!!!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





baita bebelusului Empty
MesajSubiect: Re: baita bebelusului   baita bebelusului Icon_minitime1

Sus In jos
 
baita bebelusului
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» somnul bebelusului
» abilitatile bebelusului intre 1-3 ani
» Botezul bebelusului - traditii si obiceiuri!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Strumfi de toate varstele :: Bebelusul intre 0 -12 luni-
Mergi direct la: