MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Casatoria si avantajele ei

In jos 
+2
patibuz - Ileana
mari_25ro - mariana
6 participan?i
AutorMesaj
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 6:15 pm

In ultimul timp tot mai putine cupluri aleg sa se casatoreasca si tot mai multe cupluri casatorite decid sa divorteze.

Ca multe alte lucruri cu care avem de-a face in viata si in privinta casatoriei exista o serie de mituri, unele dintre ele total neadevarate.


Mit 1 – barbatii casatoriti au mai multe avantaje decat femeile casatorite.

In realitate: cercetarile de ultima ora intreprinse in acest domeniu au aratat ca femeile si barbatii se bucura de avantajele casatoriei in egala masura, dar in feluri diferite. S-a demonstrat ca atat barbatii cat si femeile casatoriti traiesc mai mult si sunt mai sanatosi.

Barbatii se bucura de o viata mult mi echilibrata si mai sanatoasa iar femeile au parte de mai multa siguranta afectiva.


Mitul 2 – cheia succesului intr-o casatorie este dragostea romantica si aspectul fizic.
In realitate – cuplurile longevive au la baza atasamentul si “spiritul de echipa”.

Acestia isi definesc relatia ca pe o legatura ce a presupus efort, daruire si atasament a unuia fata de celalalt si a amandurora fata de institutia casatoriei. Cuplurile fericite au la baza prietenia, interese si idealuri comune sau asemanatoare.


Mitul 3 – cuplurile care locuiesc impreuna inainte de casatorie au mai multe sanse sa aiba parte de o casnicie fericita si longeviva.
In realitate – multe studii au aratat ca realitatea este total diferita si ca aceste cupluri au mai multe sanse sa se desparta dupa ce se casatoresc. Acest lucru se explica prin faptul ca cei care traiesc o vreme in uniune consensuala sunt mult mai tentati sa renunte atunci cand apar problemele.

Exceptie fac cuplurile care se multa impreuna cu planul de a se casatori intr-un viitor cat mai apropiat, nu doar pentru a testa cum vor convietui.


Mitul 4 – oamenii nu se pot astepta ca o casnicie sa tina o viata, cum se intampla in trecut pentru ca acum media de viata a crescut.

In realitate – chiar daca acum traim mai mult decat traiau stramosii nostri ne si casatorim mai tarziu decat se casatoreau ei. Pe de alta parte cele mai multe cupluri divorteaza inainte de a sarbatori un deceniu de viata impreuna.


Mitul 5 – persoanele casatorite au parte de mai putin sex de calitate decat persoanele necasatorite
In realitate – un studiu recent arata ca persoanele casatorite au parte de mai mult sex si de calitate decat persoanele singure. Persoanele casatorite fac dragoste mai des si se bucura mai mult atat din punct de vedere fizic cat si emotional.


Mitul 6 – uniunea consensuala este o casatorie fara “hartia roz”

In realitate – uniunea consensuala nu aduce aceleasi beneficii precum casatoria in viata noastra fizica, psihica si emotionala.

In cazul uniunii consensuale cei doi nu sunt la fel de implicati ca in cazul casatoriei fiecare in parte fiind mai mult interesat de viata si realizarea persoanala.

Psiholog Loredana Ionascu

Clinica TerapiaM
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Re: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 6:15 pm

ce ziceti????? kisses kisses
Sus In jos
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Re: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 11:30 pm

Eu sunt perfect de acord... Nu stiu de ce se tem oamenii sa se casatoreasca... Poate ca isi dau pe undeva seama ca nu sunt chiar potriviti. Nici eu nu m-as fi casatorit fara perioada de proba (la noi a fost cam lunga, 3 ani), dar sotul meu s-a hotarat mai greu, tot amana ca zicea ca nu avem bani! Oricum eu nu cred ca se poate intampla ceva sa divortez. daca nu s-a intamplat in 12 ani de cand ne cunoastem...
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Re: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1Mier Apr 23, 2008 1:46 am

uimit asa de multi ani aveti impreuna bravo bravo
...nu stiu ce au barbatii astia de le e frica de casatorie...ori zici ca ii mananca cineva,ori viseaza cai verzi pe pereti...ca ar fi mari macho si trebuie sa se mai distreze..ca daca se casatoresc...li se strica cumva cresterea lol! ras ras
Sus In jos
monici
De-al casei
De-al casei
monici


feminin
Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : Maria Alexandra, fetita mea
Stare de spirit : intre bine si excelent
Data de inscriere : 07/03/2008

Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Re: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1Mier Apr 23, 2008 10:30 am

eu am o nedumerire: de ce majoritatea vedetelor divorteaza asa de repede dupa ce s-au casatorit ? la inceputul relatiei spun toti ca vor ramane impreuna pana la adanci batraneti, iar dupa cativa ani [in cel mai fericit caz], auzi ca se despart....
Sus In jos
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Re: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1Joi Mai 01, 2008 9:01 am

Casatoria are avantaje si dezavantaje...asta-i viata...
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Re: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1Joi Mai 01, 2008 11:52 pm

despre vedete..personal cred ca au atatea ispite in jur,incat le pare rau de pasul facut lol! lol!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Re: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1Mier Mai 07, 2008 4:21 pm

super tare subiectul...........bravo mariana!

sa vin si eu cu parerile mele!

in primul rand femeile viseaza la casatorie mai des decat barbatii! nu le este teama pentru ca sunt nascute pentru a creste....copii...barbatii

divorteaza pentru ca ori a intervenit rutina..ori amanta sau amantul...

vedetele sunt cum ati spus si voi prea ispitite de ce le inconjoara..si uneori au nevoie de cineva mai puternic ca sa le promoveze..un nume...pers..etc....
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Re: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1Lun Mai 12, 2008 2:49 pm

femeile mai divorteaza si cand sotul se "Insoara" cu serviciul si uita sa mai vina pe acasa... lol! lol! ...si asta ca sa nu fie sotul bigam lol! lol!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Re: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1Mar Iun 03, 2008 3:34 pm

asta e tare mari.....se mai intampla!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Re: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1Mar Aug 12, 2008 10:11 pm

si asta e o problema ..Mari!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Casatoria si avantajele ei Empty
MesajSubiect: Re: Casatoria si avantajele ei   Casatoria si avantajele ei Icon_minitime1

Sus In jos
 
Casatoria si avantajele ei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» AVANTAJELE SI DEZAVANTAJELE ALIMENTATIEI EXCLUSIV LA SAN

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Clubul mamicilor :: Mireasa pentru o zi-
Mergi direct la: