MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii

In jos 
+3
nanabebe -Georgiana
patibuz - Ileana
mama4you - Simona
7 participan?i
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Dum Mar 09, 2008 4:39 pm

Examenele ecografice de rutina sunt indicate la varste gestationale precise. Prima ecografie trebuie facuta cat mai devreme posibil. Cu cat ecografia este realizata mai devreme, cu atat sarcina se poate data cu mai multa precizie. In plus, prima ecografie are rolul de a diagnostica o sarcina multipla si de a stabili data probabila a nasterii. Toate acestea se pot afla cu o ecografie 2D.

A doua ecografie se face intre 11 si 13 saptamani si 6 zile si are rolul de a depista markerii anomaliilor cromozomiale, anomaliile cardiace si o serie de anomalii morfologice cu aparitie precoce. Ea se poate realiza atat cu ecografie 2D, cat si cu 3D.

A treia ecografie se face intre 18 si 23 saptamani, cand fatul este complet format. Pot fi diagnosticate toate anomaliile majore: anomaliile cranio-cerebrale (defectele de tub neural precum anencefalia, encefalocelul si hidrocefalia), anomaliile fetei (anoftalmia – lipsa ochiului, microftalmia – ochiul foarte mic, cataracta congenitala, "gura de lup", "buza de iepure"), anomaliile toracice (chisturi pulmonare), anomaliile cardiace (nedezvoltarea cavitatilor cardiace sau ale vaselor mari, comunicarile anormale de la nivelul cordului, anomaliile valvelor cardiace, ritmul cardiac sau fluxurile cardiace prin valve), anomaliile abdomenului (nedezvoltarea intestinala sau duodenala, formatiuni anormale precum chisturile ovariene, anomalii renale si vezicale) si anomaliile membrelor.

Prin aceasta ecografie se poate aprecia, de asemenea, cresterea fatului si sexul acestuia. Desi ecografia 2D poate evidentia toate aceste probleme, cea tridimensionala faciliteaza depistarea lor. In plus, ecografia 3D este mai spectaculoasa pentru parinti. Daca se constata anomalii care nu fac posibila supravietuirea fatului dupa nastere, medicii pot indica intreruperea de sarcina. Dupa nastere pot fi corectate anomaliile cardiace, ale fetei, unele anomalii intestinale si ale peretelui abdominal.

Malformatiile fetale pot sa apara insa tardiv, in ultimul trimestru de sarcina. Este cazul anomaliilor creierului, in special al hidrocefaliilor.

De accea, este necesara o ecografie si in cel de-al treilea trimestru de sarcina, in jurul varstei de 30-32 de saptamani. Pe langa aceste anomalii cu aparitie tardiva, se poate aprecia si dezvoltarea normala sau anormala a fatului.
_________________

_________________
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Sam Mar 22, 2008 10:35 pm

Exact aceste e cografii mi-a recomandat si mie dr. In plus, am avut eco din sapt 36-38 pt a depista asezarea fatului, eventual circulara de cordon, greutatea si pt a stabili eventualele dificultati la nastere. La mine de ex, s-a vazut circulara de cordon si inceputul desprinderii de placenta...
Sus In jos
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 12:35 am

da si eu la fel!acestea cred ca le da toti doctori!dar cum va-ti simtit cind va spus ce o sa aveti(fetita sau baiat)?sau nu ati vrut sa stiti? dinti eu am fost tare bucuroasa cind mi-a spus ca o sa am fetita(asta sa intamplat la 5 luni)era ceea ce imi doream!
Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Happy
Sus In jos
andanauto -Andreea
Nou venit
Nou venit
andanauto -Andreea


feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : masinile
Stare de spirit : vesela,uneori cam nesuferita
Data de inscriere : 20/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 12:45 am

eu am facut lunar ecografii.la mine chiar erau necesare avind mici probleme.cind mi-a spus ca voi avea o fetita am plins.de bucurie?nu.imi doream un baiat.acum nu as dao pe 10 baieti. regret
Sus In jos
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 12:05 pm

La noi a fost o intreaga aventura... Eu am facut la 19 saptamani, de capul meu, o eco, pt ca avusesem o perioada tare proasta (un deces in familie) si nu mai simteam miscari, ma simteam rau, obosita etc. Atunci ni s-a spus ca e fetita. Bucurie mare, desi ne era indiferent, fiind si primul copil... Am sarbatorit, am ales nume, ne-am tot ciondanit pt el, ma rog... La 24 sapt mergem la eco 3D, programata de mult timp la cerera lui Fusu.Si dr Ghita, la care eram, ne spuse: Eu nu pot sa va confirm ca e fetita, pt care putulica intre picioare!!! si ne arata pe monitor! Stupoare! Eu, una, am fost putin dezamagita... Parca nu era acelasi copil, ci altul, schimbat de cineva... Dar, a trecut f repede, am luat-o de la capat: alta sarbatorire, alt nume etc etc...
Citat :
acum nu as da-o pe 10 baieti
Sunt de acord cu tine si eu, dar as rectifica putin... nu l-as da pt nimik in lume, nici pt alti baietei nici pt alte fetite... este al meu, este unic, este tot ce mi-as putea dori...
Sus In jos
andanauto -Andreea
Nou venit
Nou venit
andanauto -Andreea


feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : masinile
Stare de spirit : vesela,uneori cam nesuferita
Data de inscriere : 20/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 2:12 pm

noi ne pregatim pentru al2 lea .chiar mi-as dori sa fie baiat dar... daca va fi fata sanatoasa sa fie.la problemele pe care le-am avut nu mai conteaza.
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 3:25 pm

eu una mi-am dorit baiat de la inceput desi imi sunt dragi si fetele....am zis baiat sa semene cu tati cand era mic..sa fie blond ca mamaita si sa nu fie vre-un pampalau..si Dumnrzeu mi le-a dat pe toate....asa ca sunt fericita ca am baiat..ma gandesc ca mai tarziu nu va trebui s sufere cat sufera o femeie in viata....barbatul da si fuge...nu naste..nu trebuie sa accepte sa fie jignit..asa ca e mai bine baiat! am fost fffffffffffff fericita cand la prima eco am descoperit ca o sa am baiat..desi din ziua in care am ramas insarcinata am zis la toata lumea..o sa avem un baietel....dorinta mi-a fost indeplinita!


nu stiu daca sunt singura care a facut asta..insa eu din ziua in care am ramas insarcinata am inceput sa-mi scriu gandurile intr-o agentuta..am scris in ea aproape saptamanal..chiar si in maternitate am luat-o dupa mine si am scris imediat ce am putut dupa ce am nscut...completez si acum de fiecare data cand seby face cate un lucru nou..poate intr-o zi o sa am curajul sa o citesc..ptr ca acum nu am..de cate ori vreau sa o fac..citesc cateva randuri si ma apuca emotiile si imi dau lacrimile de bucurie si fericire..e ca si cum as trai din nou acea experienta de viata!
am zis ca atunci cand seby va fi mare..o sa i-o dau lui sa o citeasca..in ziua cand va afla ca o sa fie tatic!

am chiar si testul de sarcina capsat in ea!

VOI ATI FACUT ASA CEVA? sau sunt singura nebuna?
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
andanauto -Andreea
Nou venit
Nou venit
andanauto -Andreea


feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : masinile
Stare de spirit : vesela,uneori cam nesuferita
Data de inscriere : 20/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 9:05 pm

este un lucru frumos nu o nebunie.daca altele se duc macar sa ramana amintirile
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 10:42 pm

asa este..imi raman amintirile vii pastrate in aceasta agenda!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Mar Mar 25, 2008 2:07 am

da chiar frumos!de ce sa mint eu nu am facut asta!ptr ca nu mi-am dat seama ca asa putea sa o fac!frumos simona am ramas placut impresionata! bravo
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Mar Mar 25, 2008 10:28 am

eu am vazut odata pe zonne reality....ptr ca urmaresc emisiunile de pe acest program..si acolo era o mamica care a facut chestia asta..si mi-a dat idei..asa ca m-am pus pe treaba!

pe langa toate astea..avem si cartea bebelusului..in care avem primele impresii si fotografii cu seby....sunt poze din maternitate..poze de la primul craciun...etc...
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Mar Mar 25, 2008 2:52 pm

frumos! bravo
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Mar Mar 25, 2008 5:25 pm

multumim..se gaseste pe piata cartea bb este in jur de 40 roni!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Mier Mar 26, 2008 1:04 am

am vazut acum ceva timp dar Ali deja era mare si nu am mai luat!trebuia sa iau de cind am nascut-o!lasa ca daca mai fac un bb o sa iau si eu dinti
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Mier Mar 26, 2008 1:09 am

pai ii poti pune si acum poze..............chestia e ca atunci cand o ai la momentul oportun..dupa nastere............si scrii imdiat impresiile sunt diferite!


de ex.....azi la seby am descoperit un nou dinitsor......o sa scriu in agendutza mea.........dar mai scriu si in cartea bb............ca seby spune toata ziua...........te battttttttt
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Mier Mar 26, 2008 1:11 am

:rade: :rade: :rade:
este tare dragalas!!!!!!!!!!!!!si amuzant in acelasi timp!!!!!!!!! :rade:
kisses
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Mier Mar 26, 2008 1:12 am

:multumesc:
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Vin Iun 20, 2008 2:53 am

eu am facut vreo 6 eco in sarcina...din alea normale...n-am fost nici la 3d...nici la 4d...ma gandesc ca a fost mai bine...ca nu m-am cautat prea mult...am dormit linistita dinti dinti
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Mier Iul 09, 2008 6:29 pm

eu am facut vre-o 4-5 eco din care 3 din alea 3d..
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Joi Iul 10, 2008 7:04 pm

la claudia am facut doar 2 ecografii.
pana acum nu am facut niciuna,pentru ca aici nu se fac ecografii decat de la 22 de sapt.
te duci la medicul de familie pana la 22 de saptamani si daca el observa vreo neregula te trimite!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Joi Iul 24, 2008 3:57 pm

ce ciudat!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Sam Iul 26, 2008 12:48 pm

si nici un consult ginecologic!
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1Mar Aug 12, 2008 12:46 am

eu am facut ..parca 3 ecografii....in timpul sarcinii.........!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Empty
MesajSubiect: Re: Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii   Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii Icon_minitime1

Sus In jos
 
Ecografiile efectuate pe parcursul sarcinii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» analize in timpul sarcinii
» FACTORI DE RISC IN TIMPUL SARCINII
» Vopsirea parului in timpul sarcinii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Strumfi de toate varstele :: Gravidutze ..la apel!-
Mergi direct la: