MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Generatia' 80

In jos 
+2
AlinaStoichiciu
mama4you - Simona
6 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Joi Iul 17, 2008 6:30 pm

Aceasta este o scrisoare nostalgica, adresata celor
care fac parte din generatia NOASTRA, GENERATIA X.
Nascuti la inceputul anilor 80, vedem acum in anul 2006, cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai
scumpa decat atunci cand au cumparat`o ei, si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani.
Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar ne pricepem la istorie
si la politica mai mult decat cred batranii, care bombane in spatele nostru ca „noi nu stim nimic".
Suntem ultima generatie care a jucat `scunsea, Castel, Ratele si Vanatorii, Tara tara vrem ostasi, Prinsea,
Sticluta cu otrava, Pac Pac, Hotii si vardistii, ultimii are au strigat „Un doi trei la perete stai",
ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care ne-am jucat pe jocurile video (remember
Mario?) si primii care am vazut desene animate color.

Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee
sau Diesel era deja lider de gasca. Baietii si-au scris numarul fotbalistului preferat cu pasta de dinti pe tricouri, iar fetele si-au cusut
pe blugi stelute si inimioare. Noi nu am dat Capacitate, nu am dat grile la admitere si am fost ultimii Soimi ai Patriei, cu costumele
alea groaznic de nepotrivite cromatic. Am invatat poezii in romaneste la gradinita, nu in engleza, si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari. Spuneam misto si fain in loc de cool. Am sorbit din ochi Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas..
si cine zice ca nu s`a uitat ori minte ori nu avea inca televizor. Ne uitam la desenele animate de la italieni si ne
era ciuda ca nu avem si noi subtitrare sa intelegem de ce naiba s`a certat Mila cu Shiro.

Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum,
sau pustile alea absolut superbe de apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si
clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa
nu mergem la scoala.. Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si
Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu
stia pasii, dar toti dansam. Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen,
cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, „muzica a inceput cu Backstreet
Boys, care nici nu mai sunt cool acum, orikum!". Am citit Licurici, Pif si Hercule (care aveau cadou
niste jucarii bestiale) si am baut Cico si sucuri de la tec fara sa ne fie teama ca au prea multe e`uri,
iar la scoala beam toata clasa dintr`o sticla de suc fara teama de virusi. Noi am injurat arbitrul care ne`a furat la meciul cu
Danemarca, si poate ca tot noi i`am trimis 10000 de mailuri de „dulce". Noi nu ne dadeam bip`uri, ne fluieram sa iesim
afara, noi nu aveam dolby surround, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation
ci jocuri tetris si jocuri de televizor, de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.
Abia asteptam la chefuri sa jucam Fantanita, sau Flori, fete sau baieti, sau Sticla, sau Adevar sau Provocare, sau orice
ne dadea un pretext sa pupam !pe gura! pe cine „iubeam". Noi suntem cei care inca au mai „cerut (sau li s`a
cerut)prietenia", care inca roseam la cuvantul „SEX", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa
cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in cap la colegi, care am completat
mii de oracole, sperand ca iubitul sau iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.
Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si
cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din
greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacut de copii, nu ne`am spalat pe maini
dupa ce ne`am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, ne-am
tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam. Noi am auzit cum s`a tras la Revolutie, noi am fost
martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au
auzit`o pe Andreea Esca, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea „Feriti`va de magarus".
Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de first-timers...
Daca esti de`al nostru... Felicitari!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Joi Iul 17, 2008 6:31 pm

vreti sa comentam?
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Vin Iul 18, 2008 2:36 pm

ma.....mie sincer mi-au dat lacrimile.....chiar nu m-am mai gandit de mult la chestiile astea cum eram noi si cum sunt cei de acum....
mare dreptate ai si ti se duce la suflet....offfff....ca frumoase au fost vremurile alea...si urate sunt acum....offf...ca noi am avut copilarie si avem ce povesti...copii astia nu....offff...ca intr-adevar muzica era mai buna...si nu ascultai numai porcarii....offf...ca noi jucam jocuri....si ei nu....stau la bere.si tigari in fata bl.....offf...ca intr-adevar nu mai ne feream atat pe cat se face acum...dar parca nici bolile nu erau asa multe...
pacat...de noi...de ei....ca s-au schimbat vremurile.....si copii se maturizeaza prea repede.....pacat ca sunt atatea violuri si rapiri de nu mai poti sa-ti scapi copilul din ochi...
pacat ca acum nu mai se cere prietenia ci se intreaba direct:"vrei sa te culci cu mine?"sau"daca nu ne....te las,ma duc la alta care vrea>>>" si tot asa.....
nu mai se cunosc tinerii...nu mai se plimba,nu mai sunt in siguranta.....
pacat....ca viata ne-o facem singuri frumoasa sau urata...sau cel putin ajutam la facerea ei....
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Lun Iul 21, 2008 12:15 pm

bravo alina....ai mare dreptate....

este nostalgic subiectul..dar te face sa revii cu picioarele pe pamant!

nimic nu mai este cum a fost!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Lun Iul 21, 2008 1:08 pm

nu mai e...si mare pacat....ca mie sincer mi-a placut....in comparatie cu ce e acum......tot prin perioada aia as vrea sa trec....
Sus In jos
brienuka
Mamic valoros
Mamic valoros
brienuka


feminin
Numarul mesajelor : 408
Varsta : 39
Localizare : bucov.PH
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 10/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Lun Iul 21, 2008 10:56 pm

bravo simona foarte adevarat ...eu eram mai micuta atunci insa m-am refasit in foarte multe din cele spuse mai sus.....amintiri foarte placuta ......iar acum parca totul e pe dos.....ce mult s-a schimbat lumea...totul....
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mar Iul 22, 2008 12:19 am

e o schimbare totala ...intre generatii
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mar Iul 22, 2008 12:48 pm

asa este...copii ..tineretul din ziua de azi..isi pierde copilaria si tineretea...nu au ce povestii ca noi!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
brienuka
Mamic valoros
Mamic valoros
brienuka


feminin
Numarul mesajelor : 408
Varsta : 39
Localizare : bucov.PH
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 10/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mar Iul 22, 2008 10:24 pm

din pacate............
Sus In jos
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mier Iul 23, 2008 10:44 am

Si eu as vrea sa traiesc in acea perioada,dar din pacate nu se mai poate...poate k si cei din generatia '60 sau '40 spuneau asa despre generatia '80...lumea evolueaza,nu sta pe loc...intradevar ce s-a ajuns acum nu-i bn,dar nu putem face nimic lacrimi
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mier Iul 23, 2008 1:57 pm

asa este....s-au schimbat valorile....
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Joi Iul 24, 2008 1:04 pm

da da
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mier Iul 30, 2008 2:11 pm

era mult mai bine....inainte......orice am zice...maca doar pt faptul ca nu ne lipsea un servici,nu ne dadea nimeni afara,aveam siguranta zilei de maine,puteam lua o casa ......si altele.....acum.....avem libertate.....si de toate...insa nu si cu ce lua....
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Joi Iul 31, 2008 3:06 pm

democratia..bat-o vina! am strigat atat ca vrem democratie..si s-a ales praful de noi!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Joi Iul 31, 2008 3:41 pm

asa e.......vai de noi
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Joi Iul 31, 2008 5:24 pm

ce sa facem vb aia: ai grija de ce-ti doresti..ca s-ar putea sa se intample!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Joi Iul 31, 2008 5:40 pm

mare adevar graiesti
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Sam Aug 02, 2008 10:31 am

multumesc!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mar Aug 12, 2008 11:33 am

tineretul de acum ......au o imaginatie diabolica .....
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mar Aug 12, 2008 12:17 pm

da....ca si comportamentul....pe mine ma sperie cateodata...si nu ii inteleg deloc.....nu stiu ce o sa fac cu fi-miu......
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mar Aug 12, 2008 12:18 pm

si eu ma gandesc........sa nu gresesc fata de rares
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mar Aug 12, 2008 12:22 pm

oricum vom gresi...ca nu avem cum...chestia e sa nu o facem rau si des....
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mar Aug 12, 2008 1:07 pm

da da
Sus In jos
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mar Aug 19, 2008 4:10 pm

bravo
Sus In jos
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1Mar Aug 19, 2008 4:11 pm

AlinaStoichiciu a scris:
era mult mai bine....inainte......orice am zice...maca doar pt faptul ca nu ne lipsea un servici,nu ne dadea nimeni afara,aveam siguranta zilei de maine,puteam lua o casa ......si altele.....acum.....avem libertate.....si de toate...insa nu si cu ce lua....
asa este lacrimi
Sus In jos
Continut sponsorizat





Generatia' 80 Empty
MesajSubiect: Re: Generatia' 80   Generatia' 80 Icon_minitime1

Sus In jos
 
Generatia' 80
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Clubul mamicilor :: Intre noi femeile........-
Mergi direct la: