MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 cele mai frecvente greseli in educarea copilului!

In jos 
+3
Ilona
patibuz - Ileana
mama4you - Simona
7 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Vin Mar 28, 2008 2:30 pm

pt mine personal e foarte greu sa fac o lista cu aceste greseli dar si mai greu cred ca imi este sa recunosc ca unele din ele le-am facut si eu si continui sa le fac.



Conform unui sondaj de specialitate iata care este lista acestor greseli:


1. LIPSA UNUI REGIM DE VIATA ORDONAT
2.RASFATUL
3.MASURILE DE SEVERITATE EXCESIVA
4.DEZINTERESUL TOTAL AL UNOR PARINTI FATA DE COPIL
5.DECIZII ARBITRARE
6.CURMAREA BRUTALA A UNOR DORINTE ARZATOARE ALE COPILULUI
7.REPROSUL DE A SE FI NASCUT FATA SAU BAIAT
8.TRATAMENTUL PARTINITOR SI DISCRIMINATORIU
9.APLICAREA UNOR PEDEPSE IRATIONALE SI DISPROPORTIONATE
10. SUPRAESTIMAREA SAU SUBESTIMAREA POSIBILITATILOR REALE ALE COPILULUI
11.INTERZICEREA PRIETENIILOR SI A CONTACTELOR SOCIALE
12.SUPRAINCARCAREA cu activitati
13.ABANDONUL SOCIO-AFECTIV PARINTESC


as vrea sa stiu ce parere aveti despre acest lucru.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Mar 31, 2008 2:23 pm

E interesant de observat ca unele dintre aceste greseli par a fi facute de parinti din dragoste prea mare! De ex rasfatul sau supraincarcarea cu activitati!
Parerea mea e ca, in mare, greseala capitala este de a nu iti iubi copilul asa cum este. Ma doare sa vad (si ca profesor vad des acest lucru) ca unii parinti incearca sa isi schimbe copiii, justificand ca ii ajuta sa progreseze, sau ca stiu ei mai bine, altii raman surzi la dorintele lor, sub motiv ca ei nu stiu ce vor...
Sper sa ma ajute Dumnezeu sa fiu un parinte rational, afectuos, deschis, si sa cresc un copil echilibrat afectiv, cu simt etic si cu intelegere fata de sine si lume!
Sus In jos
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Mar 31, 2008 2:26 pm

Vreau sa va intreb ce credeti depsre rasfat? Toti ne rasfatam copiii... dar pana unde e benefic si de unde rasfatul devine un defect de educatie?

De ex, sotul meu sustine ca daca eu continui sa il iau in brate pe Tudor de fiecare data cand se bazaie, va deveni rasfatat, in sensul ca va plange de cate ori va dori atentie, fara un motiv anume. Eu cred insa ca, luandu-l in brate cand are nevoie, il fac sa inteleaga ca are o mama care il sprijina... Pb e ca nu stiu cand plange cu motiv, ca sa il iau in brate si cand se bazaie de plictiseala...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Mar 31, 2008 6:21 pm

sut mici..........e drept au nevoie de afectiune..cred ca sotul tau are si el dreptate intr-un fel..............o spun din proprie experienta............seby devenise rasfata la un moment dat pe tema cu luatul in brate din orice! pana intr-o zi cand am vazut ca cerea brate din orice..........si am schimbat foaia!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Mar 31, 2008 11:28 pm

Vai doamne, cum as putea sa ma abtin sa nu il rasfat?
Uite cum este Tudor al meu...

Glitterfy.com - Glitter Graphics
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Mar Apr 01, 2008 12:26 am

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! 613
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Mar Apr 01, 2008 1:49 pm

Prin unele locuri cred ca gresim toate mamele...dar nici nu putem sa nu-i rasfatam...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Mar Apr 01, 2008 1:51 pm

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Thinki13

intotdeauna e loc si pentru mai bine!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Dum Apr 06, 2008 6:19 pm

E gresit sau nu sa iti lasi copilul sa se joace singur? Asta e o alta tema pe care eu si sotul discutam in contradictoriu... Eu as vrea sa fiu cu el tot timpul, sotul crede ca il sufoc si ca trebuie lasat singur mai mult timp, sa descopere si sa invete sa sedescurce de unul singur... Eu recunosc ca sunt cam posesiva... Voi ce credeti?
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Dum Apr 06, 2008 6:28 pm

eu ma joc cu seby insa in mare parte il invat sa fie independent....asa ca se joaca singurel........sau ii spun sa-mi aduca diverse jucarii..........nu-i bine sa il sufoci!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
Carmenush
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
Carmenush


feminin
Numarul mesajelor : 455
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : forumitul
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 07/04/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Apr 07, 2008 10:02 pm

eu nu reusesc sa-i fac un program de somn regulat... de 2 zile ne trezim la 10 si dupa amiaza face nani la 18... il las sa se joace singur ca s-a obisnuit... rar ma joc cu el insa tati se ocupa la partea asta cu distratul
Sus In jos
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Apr 07, 2008 10:33 pm

Bravo, tati.... Tati lui Tudor asteapta sa se fac ceva mai maricwl, sail ia la minge si cu bicicleta...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Mar Apr 08, 2008 12:06 am

bravo...........adevarul ca majoritatea taticilor stiu sa se puna bine.........mai ales cu baietii...........ba o minge..........ba un fal - fal prin aer ca avionul..........
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
monici
De-al casei
De-al casei
monici


feminin
Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : Maria Alexandra, fetita mea
Stare de spirit : intre bine si excelent
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Dum Apr 13, 2008 3:49 pm

in ceea ce priveste jucatul de unul singur, eu am mai lasat-o pe maria cu unele jucarii in patut, cu T.V.-ul dat pe desene, iar eu o supravegheam din alta camera. e bine sa se invete sa se joace si singura, dar e bine si sa-i dezvolti tu spiritul de joaca....prin joaca poti sa-l inveti pe copil multe lucruri...
Sus In jos
monici
De-al casei
De-al casei
monici


feminin
Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : Maria Alexandra, fetita mea
Stare de spirit : intre bine si excelent
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Dum Apr 13, 2008 3:53 pm

stiti ce ma framanta pe mine? cum sa o fac sa inteleaga ca nu e bine, atunci cand nu face ceva bine: cand, vrea sa deschida geamul la vitrina, cand vrea sa deschida frigiderul, etc...am citit mai multe articole pe aceasta tema care se cam bat cap in cap: in unele scria ca trebuie sa-i spui NU raspicat si sa-i explici de ce nu are voie, in altele scria ca nu trebuie sa pronunti cuvantul NU si sa-l distragi pe copil cu alte activitati.... sa va spun sincer la mine nu prea merge nimic...voi cum faceti?????
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Apr 14, 2008 3:00 am

Eu cred ca cel mai bine explici copilului ce are voie si ce nu,chiar daca este micut,repetandu-i mereu el va intelege ce are voie ce nu si de ce.
v\Va spun sincer ca eu asa am procedat cu claudia si ea ma asculta acum si ma intelege cand ii spun ca nu are voie.
Si problema cu rasfatul am cumparat cartea lui supernanny si in ea scrie asa:
PUNE-TE IN PIELEA COPILULUI TAU SI IUBESTE-L SI INTELEGE-L.DACA PLANGE INSEAMNA CA ARE NEVOIE DE TINE.
Si cred ca are dreptate.Eu asa am procedat si chiar a mers.
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Apr 14, 2008 9:47 am

e super sfatul tau..........si corect...........da....e bine s ii explici copilului de mic ce are si ce nu voie........insa mai depinde si de personalitatea copilului.......adik seby al meu....este un exemplu prost........daca ii spun ca nu are voie sa faca x lucru........in face..........tocmai pentru ca este incapatanat.....si pentru a-mi atrage atentia..........insa uneori rezite tentatie de a ma pune la mintea lui........alteori......il cert.........si el tipa la mine........ca raspuns la cearta......nu-l condamn ..........este la fel ca si mine cand eram mica.........fire independenta, incapatanata si ambitioasa..........mai tarziu acest lucru o sa-i prinda bine in viata....acum insa nu vreau sa-i tai din elan, ii permit pana la o anumita limita! ma gandesc ca daca il cert si ma pun rau de tot contra lui........o sa-l fac un speriat si un mototol.......asa ca.........rezist nervilor ..........si ma pun la mintea lui!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Apr 14, 2008 12:40 pm

Da ai dreptate,depinde de personalitatea copilului.Am cunoscut multe cazuri de copii fffffffffff incapatanati si de ce ii spui sa faca un lucru el face contra.
Eu am avut noroc cu Claudia ca e ascultatoare..........bine ca are si ea momente cand vrea ceva nu o opreste nimic,dar.........eu sunt acolo langa ea si o fac sa se razgandeasca!!!!!!!!
ha ha ha ha ha!!!!!!!!!(fara bataie ca nu stiu daca am dat in ea vreodata pana acum)
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Apr 14, 2008 1:51 pm

foarte bine pentru voi doua...........e bine ca intelege..........e normal......e si mai mare........dar cu tancii........ce sa faci........ei sunt si inconstienti in fata pericolelor..........asa ca...........
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Apr 14, 2008 3:40 pm

Sa vezi ce frumos imi explica ea ca nu e voie.
Sunt tare scumpi copii astia!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Lun Apr 14, 2008 3:45 pm

aaaaaaa.................si seby a invatat sa faca nu e voie din manuta.......dar cu cealalta face prostii.........si cu cealalta nu e voie...........e mai mare circul!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Mier Apr 16, 2008 12:59 am

Strengar!!!!!!!!!!!
Cu cine seamana??????????????????????
Sus In jos
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Mier Apr 16, 2008 12:40 pm

mama4you - Simona a scris:
aaaaaaa.................si seby a invatat sa faca nu e voie din manuta.......dar cu cealalta face prostii.........si cu cealalta nu e voie...........e mai mare circul!
ras si bravo bravo , Seby!!!!!!!
Asa e, sunt niste strengari si cand sunt asa pitici nu inteleg, dar e bine sa le vb totusi, ca sa invete sa te asculte, sa fie atenti la ce spui... nu or intelege cuvintele, dar invata alte lucruri.... Plus ca ei trebuie sa descopere, sa incerce lucruri noi... e normal sa nu ia de buna ce le spui si sa vrea sa incerec pe pielea lor! Dar de asta suntem mamici, nu? sa fim acolo cand au nevoie si sa ii protejam... Mai bine il lasi sa incerce sa faca ceva decat sa ii interzici mereu acel lucru si sa devina pt el o obsesie... nu credeti? Iar super nanny asta e tare desteapta... dar oricum eu niciodata nu mi-am lasat copilul sa planga aiurea!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Mier Apr 16, 2008 12:52 pm

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Thanx015
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1Mier Apr 16, 2008 1:20 pm

[quote=Iar super nanny asta e tare desteapta... dar oricum eu niciodata nu mi-am lasat copilul sa planga aiurea!!![/quote]
Cumparati cartea si nu o sa va para rau.Va spun sincer ca am invatat o gramada de lucruri de la ea care au fost cu folos!!!!!!!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat





cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Empty
MesajSubiect: Re: cele mai frecvente greseli in educarea copilului!   cele mai frecvente greseli in educarea copilului! Icon_minitime1

Sus In jos
 
cele mai frecvente greseli in educarea copilului!
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» poznele copilului meu!
» Subiectele cele mai active
» Subiectele cele mai vizionate
» Cele mai avantajoase oferte de creditare
» EDUCATIA COPILULUI .

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Clubul mamicilor :: Mamicile de strumfi discuta intre ele-
Mergi direct la: