MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Sfintele sarbatori de Paste!

In jos 
+4
anamea
Ilona
ely-lenuta
mama4you - Simona
8 participan?i
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Apr 19, 2008 11:56 am

da si eu ma duceam cand eram mai mica///////////
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Apr 19, 2008 9:04 pm

da si noi la fel mergeam .........acum vreau sa-l invat si pe seby traditiile.........

si noi punem salcie la iconite.........are grija mamaita si ne aduce in fiecare an!!!!!

si la fel si cu apa, oul si banutul!!!!!!!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Apr 19, 2008 9:06 pm

sunt curioasa c o sa faca seby cand o sa vada oul rosu.......o sa zica ca e mar sau rosie?????????? lol! cred ca pana apuc eu sa-l spal pe ochi sigur baga mana dupa el in apa!!!!!!!!!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Apr 19, 2008 9:21 pm

si eu m-am gandit simona la spalatul cu oul rosu...............o sa mai vedem..........
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Sam Apr 19, 2008 11:34 pm

da.........mai avem timp........sa vedem cum si ce hotaram......

pana atunci uite vin cu modele de oua incondeiate!

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 5oua10

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Cos-ou10
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Apr 20, 2008 12:37 am

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 A_id4410
am venit si eu
Sus In jos
monici
De-al casei
De-al casei
monici


feminin
Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : Maria Alexandra, fetita mea
Stare de spirit : intre bine si excelent
Data de inscriere : 07/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Apr 20, 2008 2:47 pm

mai,mai...ce frumusete de oua!!! parca nu ma indur sa le ciocnesc... dinti
sper sa fie frumos afara in vinerea mare, cand mergem la biserica sa trecem pe sub masa....o s-o imbrac pe maria in rochita...si nu vreau sa ne pricopsim cu o raceala chiar acum...
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Dum Apr 20, 2008 5:33 pm

sper sa fie frumos de paste ca ziua de florii...................desi traditia spune cum e ziua de florii asa o sa fie zilele de paste soare
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Apr 21, 2008 2:20 am

da asa stiu si eu ,dar de multe ori nu s-a potrivit!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Lun Apr 21, 2008 3:13 pm

si noi o sa mergem sa trecem pe sub masa....imbaracati frumos...sa speram ca o sa fie frumos!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 11:21 am

Deniile din Saptamana Patimilor

Unele dintre cele mai profunde, frumoase si inaltatoare slujbe crestine sunt Deniile. Ele au aparut odata cu crestinismul si se tin in Postul Mare al Pastilor, post care dureaza sase saptamani.

Deniile din Saptamana Mare atrag insa o multime de credinciosi; se savarsesc in biserici incepand cu seara Floriilor, deci din duminica a sasea a postului, pana vineri seara, cand se canta si Prohodul Domnului.

Deniile sunt slujbe care se tin dupa orele 18-19. Denia se deosebeste de priveghere, care inseamna tot slujba de seara, prin faptul ca se refera numai la utrenia savarsita seara. Cele doua denii din saptamana a cincea sunt utreniile zilelor de joi si sambata savarsite seara, in ajun. Slujba este o utrenie de post care inglobeaza in ea cele doua piese imnografice foarte importante si frumoase: Canonul cel Mare al Sfantului Andrei Criteanul, imnograf din secolul al VIII-lea (praznuit la data de 4 iulie) si Acatistul Bunei Vestiri, atribuit patriarhului Serghie al Constantinopolului (sec. VII). Prima piesa imnografica, cunoscuta si sub numele de Canonul de pocainta este alcatuit din 250 de imnuri sau strofe in care autorul exprima in forma intraripata zdrobirea inimii celui pacatos, constituind un imn statornic spre pocainta. Cea de a doua compozitie imnografica, Acatistul Bunei Vestiri, este un imn de lauda inchinat Maicii Domnului, alcatuit din 24 de strofe. Aceasta piesa imnografica da expresie sub forma poetica, invataturii Bisericii despre Maica Domnului.

De luni pana vineri, in ziua cumplita a rastignirii, preotii rostesc rugaciuni rituale, canturi, citesc fragmente liturgice din Vechiul Testament (Psalmi, Profeti etc.), numite paremii. Cat despre Evanghelii, ele sunt randuite astfel ca in fiecare zi din Saptamana Patimilor sa se citeasca o anumita Evanghelie.

Cele mai importante denii sunt cele de joi si vineri seara, cunoscute si sub denumirile de denia mica si denia mare. Cea de joi seara are ca elemente specifice, citirea celor 12 Evanghelii ale patimilor si scoaterea Sfintei Cruci in mijlocul bisericii. Cea de vineri seara se deosebeste de celelalte denii prin Cantarea Prohodului, si inconjurarea bisericii cu Sfantul Epitaf (cusatura sau pictura de mare frumusete care reprezinta scena punerii in mormant).

Vinerea Mare este ziua de doliu a crestinatatii: atunci a fost rastignit Mantuitorul. De aceea, in aceasta zi, in orice biserica crestina din lume, nu se oficiaza slujba Liturghiei. Liturghia insasi inseamna jertfa si se considera ca nu se pot aduce doua jertfe in aceeasi zi. De aceea, Vinerea Mare este zi aliturgica.

In schimb, vineri seara se oficiaza Denia Prohodului. Mai intai, tineri si batrani, in lant neintrerupt, trec pe sub masa plina de flori, masa ce simbolizeaza catafalcul Domnului. Pe ea este asternuta o fata de masa bogat pictata, cu punerea in Mormant a Mantuitorului (Epitaf), precum si Evanghelia impreuna cu Crucea. Apoi, preotii, strana si credinciosii canta Prohodul Domnului.

Deniile nu sunt doar slujbe de dimineata savarsite seara, pana tarziu in noapte, ci scopul lor principal este, ca prin rugaciune si cantare, prin citirea Sfintei Scripturi si meditatie, prin pocainta si post, sa alungam din suflet intunericul pacatelor si sa ne umplem de lumina cea tainica si nevazuta a prezentei iubitoare a lui Hristos in noi.

In Bucovina, Deniile sunt intampinate cu emotie si cu protocol. Pana la inceperea lor, in saptamana a cincea din Postul Pastilor, satele trebuie curatate si primenite, incepand cu casele si ograzile. Toata lumea foieste, aeriseste si scutura.

Copiii dupa ce varuiesc pomii din livezi si gradini, se imbraca in haine de sarbatoare si se duc la biserica. La fel mamele, bunicile si surorile lor, care in Saptamana cea Mare intra in biserica cu capul acoperit de-o naframa neagra.

Denii simplificate se oficiaza si la catolici, ba chiar si la protestanti. Deniile sunt slujbe pregatitoare, rolul lor fiind de a purifica. Ele primenesc sufletul prin curatare interioara, reculegere si concentrare in rugaciune, pentru a putea trai deplin si profund taina si bucuria Invierii Domnului nostru Iisus Hristos.
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 11:28 am

Au inceput Deniile, slujbe speciale din Saptamana Patimilor



Deniile din Saptamana Patimilor sunt slujbele la care credinciosii participa, prin traditie, in numar foarte mare. Ele se savarsesc in biserici incepand cu seara Floriilor, deci din Duminica a sasea a postului, pana vineri seara, inclusiv.



Prin caracterul si continutul lor, deniile sunt unicate in cultul divin ortodox. Cuvantul "denie" vine de la slavonescul "vdenie" si inseamna priveghere sau slujba nocturna. Mai precis, denia este slujba utreniei sau "de dimineata" care se savarseste seara, in ajun. Denia se deosebeste de priveghere, care inseamna tot slujba de seara, prin faptul ca se refera numai la utrenia savarsita seara.



Daca privegherea se savarseste in ajunul sarbatorilor importante, deniile se savarsesc numai in doua saptamani din timpul unui an bisericesc si anume: in saptamana a cincea si a saptea (sau a Patimilor) din Postul Pastelui. Cele doua denii din saptamana a cincea sunt utreniile zilelor de joi si sambata savarsite seara, in ajun. Slujba este o utrenie de post care inglobeaza in ea cele doua piese imnografice foarte importante si frumoase: Canonul cel Mare al Sfantului Andrei Criteanul, imnograf din secolul al VIII-lea (praznuit la data de 4 iulie) si Acatistul Bunei Vestiri, atribuit patriarhului Serghie al Constantinopolului (sec. VII). Prima piesa imnografica, cunoscuta si sub numele de Canonul de pocainta este alcatuit din 250 de imnuri sau strofe in care autorul exprima in forma intraripata zdrobirea inimii celui pacatos, constituind un imn statornic spre pocainta. Cea de a doua compozitie imnografica, Acatistul Bunei Vestiri, este un imn de lauda inchinat Maicii Domnului, alcatuit din 24 de strofe. Aceasta piesa imnografica da expresie sub forma poetica, invataturii Bisericii despre Maica Domnului.



Dintre aceste denii, cele mai importante sunt cele de joi si vineri seara, cunoscute si sub denumirile de denia mica si denia mare. Cea de joi seara are ca elemente specifice, citirea celor 12 Evanghelii ale patimilor si scoaterea solemna a Sfintei Cruci in mijlocul bisericii. Cea de vineri seara se deosebeste de celelalte denii prin Cantarea Prohodului, in trei stari ca si prin ritualul inconjurarii bisericii cu Sfantul Epitaf.



Luni, in Saptamana Sfintelor Patimiri, Biserica ne aduce aminte de Patriarhul Iosif care a fost vandut de fratii sai in Egipt. El este o preinchipuire a lui Hristos, vandut de Iuda.



Tot in timpul deniei de luni se face pomenirea smochinului neroditor, care s-a uscat blestemat fiind de Domnul. Smochinul inchipuie pomul pacatului si secatuirea Legii celei vechi. Dumnezeu cere de aici inainte roada Legii celei noi, a harului venit prin Iisus Hristos.

Zilele de luni, marti si miercuri din Saptamana Mare sunt pregatitoare pentru orice credincios in vederea intelegerii sensului venirii lui Hristos in lume, patimilor si mortii sale, anume acela de a birui pacatul si moartea prin jertfa de Sine. In aceste zile, la denii se citesc pilde despre imparatia cerurilor, texte despre pocainta si, mai ales, despre adevarata iubire pentru Dumnezeu si pentru aproapele. Miercuri este ziua in care Iuda L-a vandut pe Iisus fariserilor, pe treizeci de arginti.



In Sfanta si Marea Joi, praznuim patru lucruri: Spalarea picioarelor ucenicilor de catre Mantuitorul, Cina cea de taina - in care Hristos a prefigurat jertfa Sa prin frangerea painii, rugaciunea cea mai presus de fire din Ghetsimani si tradarea Domnului de catre Iuda.



Specific deniei de joi seara este citirea celor 12 Evanghelii, in care sunt relatate patimile lui Hristos si scoaterea solemna a Sfintei Cruci in mijlocul bisericii.



In Sfanta si Marea Vineri se praznuiesc sfintele si mantuitoarele Patimi ale lui Hristos. Se face pomenire si de marturisirea facuta pe cruce de talharul recunoscator, care a fost rastingnit impreuna cu El.



In aceasta zi, nu se oficiaza slujba Liturghiei si este recomandata zi de post negru. Denia Prohodului, adica slujba inmormantarii lui Hristos, se deosebeste de celelalte prin cantarea Prohodului Domnului cat si prin ritualul inconjurarii bisericii cu Sfantul Epitaf.
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 6:34 pm

bravo ely!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
Carmenush
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
Carmenush


feminin
Numarul mesajelor : 455
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti
Joburi/Distractii : forumitul
Stare de spirit : optimism
Data de inscriere : 07/04/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 6:50 pm

asadr vineri seara tre sa merge la biserica sa trecem pe sub masa? danseaza
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 7:49 pm

si noi mergem vineri la biserica...............imi place ffff mult seara asta!
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Mar Apr 22, 2008 8:41 pm

si eu ma duceam cand era acasa.
aici nu e biserica ortodoxa,in dublin este dar noi suntem la 350-400 km de dublin!!!!!!!
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 41
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Apr 23, 2008 12:39 am

regret alina
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Apr 23, 2008 1:28 am

asta e!!!!!!!!!!
eu oricum cred fffffffffff mult in dumnezeu si ma rog si zi si noapte!!!!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Mier Apr 23, 2008 10:28 am

biserica fiecarui om se afla in sufletul lui...parerea mea!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 12:13 am

asa este!!!!!!!!!!
poti sa-ti faci biserica oriunde!!!!!!!!!!!
un loc in casa in care sa aprinzi o candela si sa te rogi poate sa fie biserica ta.
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 10:29 am

asa zic si eu...........important este ce simti in sufletul tau.....am vazut multi "sfinti"care merg la biserica sa afle utlimele barfe!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
anamea
Moderator
Moderator
anamea


feminin
Numarul mesajelor : 790
Varsta : 51
Localizare : Radauti
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 17/04/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 1:43 pm

Ouale de Pasti



Din martea Saptamanii Mari, dar mai ales in zilele de joi, vineri si sambata, in toate gospodariile bucovinene se vopsesc ouale rosii de Pasti.



Obiceiul folosirii oualor colorate in practicile de renovare a timpului primavara, cand se serba, odinioara, Anul Nou, tine de mitul cosmogonic al oului primordial, pe care il gasim si in unele legende bucovinene.



Preluate de crestinism, ouale rosii simbolizeaza sangele varsat de Fiul Domnului intru mantuirea omenirii si miracolul renasterii Sale, devenind elementul definitoriu al sarbatorii pascale.



In Bucovina ouale de Pasti sunt numite cu un termen generic "merisoare" si erau, la inceput, colorate numai in rosu ("rosete") pentru ca mai tarziu sa se raspandeasca si practica vopsirii in galben ("galbinete"), in verde ("verdete"), in albastru ("albastrele") si in negru ("negrete"). Alta data, culorile se obtineau numai din plante ce erau puse la macerat in Duminica Floriilor. Astazi acest obicei este in mare parte pierdut, femeile folosind culori acrilice pentru vopsirea tuturor oualor de Pasti.



Cele mai frumoase oua de Pasti, care fac si acum faima Bucovinei, sunt ouale inchistrite, numite impropriu oua incondeiate. Tehnica uzitata este aceea a pastrarii culorii de fond si consta in trasarea pe ou a unor desene, cu ajutorul cerii de albine topita, si scufundarea succesiva in bai de culoare (galbena, rosie si neagra). Unealta folosita se numeste chisita si este un betisor de lemn ce are fixata la unul din capete o palnie minuscula confectionata din alama, prin care este petrecut un fir de par de porc. La sfarsit, dupa "scriere" si "imbaiere", oul se incalzeste putin si, cu ajutorul unei carpe, de asemenea usor incalzita, se indeparteaza straturile de ceara, punandu-se in evidenta desenul. Cele mai raspandite motive folosite la inchistrirea oualor sunt crucea Pastelui, floarea Pastelui, cararea ciobanului sau cararea ratacita, braul si desagii popii, bradutul, frunza de stejar, albina, pestele, coarnele berbecului, carja ciobanului, steaua ciobanului, inelul ciobanului, fluierul ciobanului, "patruzeci de clinisori", vartelnita, creasta cocosului, broasca, fierul plugului, ulita satului, grebla, sapa etc.



Vechimea obiceiului poate fi doar banuita. Exista batrani care isi amintesc ca strabunii lor vorbeau de practici de fertilizare savarsite de tinere perechi care ingropau "oua desenate" la marginea campului, in noaptea de Inviere, ceea ce plaseaza obiceiul in vremuri precrestine. Aceeasi vechime pare a fi demonstrata si de perpetuarea unui model numit "ciresica"- ce este aproape identic cu "vartelnita" intalnita pe ceramica de tip Cucuteni - sau a motivului numit "cararea ratacita", cel mai greu de realizat (el se desfasoara pe intreaga suprafata a oului sub forma unei spirale cu volute), motiv ce este o forma originala de reprezentare a Caii Lactee, numita Cararea Ciobanului in comunitatile de oieri.



Ouale inchistrite incepeau a fi "muncite" de pe la mijlocul Postului Mare. De regula, ele nu se mancau. Dupa ce erau sfintite in noaptea de Inviere, erau daruite rudelor si celor dragi si erau pastrate in apropierea icoanelor pana la Pastele urmator.

Astazi, inchistrirea oualor a devenit o afacere prospera. Ea este ocupatia predilecta a locuitorilor din satele Paltinu, Moldovita, Vatra Moldovitei, Ciumarna, Izvoarele Sucevei, Brodina, Ulma, Moldova Sulita, Fundu Moldovei etc. Ouale sunt golite de continut si apoi sunt inchistrite cu modele mai ales geometrice si doar arareori cu motive "batranesti". Acestea din urma sunt in mare masura uitate sau, atunci cand amintirea lor se mai pastreaza, mesterii ezita a le folosi considerand "ouale batranesti" o marfa greu vandabila. Exista, insa, din fericire, persoane care cunosc vechile modele, uneori si semnificatia acestora, persoane care isi "asuma riscul" folosirii lor intr-o societate ce tinde a deveni tot mai comerciala.
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 2:41 pm

mutumim catalina............vrei sa fii si moderator la acest toppic?la fata in fata cu Dumnezeu?
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 2:56 pm

cred ca este cea mai in masura!!!!!!!!!!!!!!
Sus In jos
anamea
Moderator
Moderator
anamea


feminin
Numarul mesajelor : 790
Varsta : 51
Localizare : Radauti
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 17/04/2008

Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1Joi Apr 24, 2008 3:51 pm

mama4you - Simona a scris:
mutumim catalina............vrei sa fii si moderator la acest toppic?la fata in fata cu Dumnezeu?

as vrea,dar timpul nu ma prea lasa, si acusica nasc, si nu o sa am timp mai deloc de forumit asa de mult, asa ca las pe altcineva, multumesc de oferta, sper ca nu e cu suparare kisses

sa va arat ce fac la ora asta Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 2802930390101107702S500x500Q85
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Sfintele sarbatori de Paste!   Sfintele sarbatori de Paste! - Pagina 2 Icon_minitime1

Sus In jos
 
Sfintele sarbatori de Paste!
Sus 
Pagina 2 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Retete traditionale de Paste!
» Traditii si obiceiuri de Paste!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Arhiva-
Mergi direct la: