MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 vaccinurile/imunizarea copilului

In jos 
+3
nanabebe -Georgiana
Ilona
mama4you - Simona
7 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Dum Mar 09, 2008 6:49 pm

Cu riscul de a te plictisi cu prea multa informatie de natura medicala, suntem datori sa-ti spunem cateva informatii despre vaccinurile pe care urmeaza sa le faca cel mic. Asadar, vaccinarea presupune administrarea unui agent patogen (virus, bacterie) sau a unui fragment din acesta cu scopul de a genera un raspuns imunologic din partea organismului - similar celui produs prin infectia naturala - care sa confere imunitate fata de agentul patogen respectiv.
In functie de natura agentului patogen, vaccinurile pot fi:
1. Corpusculare - de doua tipuri: cu germen viu atenuat (BCG, vaccin antipoliomielitic oral, antirujeolic, antiurlian) sau cu germen inactivat (vaccin antipoliomielitic injectabil, pertussis, antigripal).
2. Anatoxine (toxina de origine bacteriana modificata, in sensul pierderii totale sau partiale a toxicitatii, dar care conserva imunogenitatea) de exemplu - anatoxina difterica sau titanica.
3. Cu extracte bacteriene (vaccinul anticarbunos sau cel anti-Hemophilus influenzae) Programul national de imunizari (asigurat din fondurile Ministerului Sanatatii si Familiei) presupune cinci vaccinari obligatorii care asigura imunitatea pentru sapte boli grave:

Vaccinul BCG (antituberculos) se administreaza tuturor nou-nascutilor cu greutate peste 2.500 g (in general, in maternitate), de preferat pana la varsta de doua luni (pentru cei care nu au la nastere greutatea ceruta).
Este important de stiut cum evolueaza reactia vaccinala.
Dupa injectare, apare o mica umflatura (sase-opt mm) cu aspect de coaja de portocala, care dispare dupa 30 minute de la injectare. Apoi, dupa una-trei saptamani, la locul inocularii apare un nodul vaccinal de trei-opt mm care este acoperit cu o coaja.
Uneori nodulul poate "coace" si chiar ulcera, caz in care nu este necesar un tratament, ci doar se aplica un pansament steril.
Vindecarea spontana survine dupa una-doua luni (maxim sase luni), lasand o cicatrice violacee tipica. Dupa cinci-zece luni se interpreteaza cicatricea vaccinala, in functie de care se poate recomanda repetarea vaccinului.
Revaccinarea se face la 13-14 ani, in campanii scolare, dupa testare la tuberculina (IDR).

Vaccin antihepatita B este obtinut prin recombinare genetica, aceasta asigurand protectia impotriva hepatitei B si D. Vaccinarea se face la nastere, la doua si la sase luni.

Vaccinul DTP asigura protectia impotriva difteriei (afectiune severa a tractului respirator), tetanosului (boala neurologica severa care poate aparea in urma contaminarii plagilor cu bacilul tetanic) si a tusei convulsive. Vaccinarea se face la doua, patru si sase luni cu trei rapeluri la doi ani si jumatate, sapte ani si 13-14 ani.

Vaccinul antipoliomielita asigura protectie impotriva poliomielitei (boala cauzata de virusul polio care afecteaza nervii spinali, producand paralizii infirmizante). Administrarea acestui vaccin pe scara larga, incepand din anii C70 aproape ca a eradicat aceasta maladie. Exista sub doua forme de administrare:
- vaccin de administrare orala (VPOT); trebuie sa stii ca sunt contraindicate injectii intramusculare timp de o luna dupa administrarea acestui vaccin (asa ca nu uita sa mentionezi ca abia ai vaccinat copilul daca esti nevoita sa il duci de urgenta la consult);
- vaccin de administrare injectabila (IPV);
Vaccinarea se face la doua, patru si sase luni, cu doua rapeluri la doi ani si jumatate si la noua ani.

Vaccinul antirujeolic asigura protectie impotriva rujeolei (boala virala eruptiva, cu complicatii pulmonare si neurologice de temut). Vaccinarea se face la 14-15 luni, cu un rapel la noua ani, in campanii scolare.

Pe langa acestea, sunt disponibile in tara (si deja in curs de administrare) si alte vaccinuri (contra rubeolei, oreionului, hepatitei A, varicelei, gripei, unor infectii bacteriene severe - menigita, pneumonii) - despre care vom vorbi intr-un articol viitor.

Cum se administreaza vaccinurile?

In general, se administreaza injectabil - intramuscular sau subcutanat profund, dar exista si vaccinuri cu administrare orala.

Este important sa stii ca numai medicul curant al copilului poate hotari daca si cum va fi vaccinat!

Reactiile adverse ale vaccinurilor

Reactii sistemice - febra, agitatie, plans inconsolabil, iritabilitate, varsaturi, diaree; acestea necesita, in general, tratament simptomatic.
Una dintre cele mai frecvent incriminate vaccinari in aparitia acestui tip de reactii este cea DTP, la care mai mult de 50% din copiii vaccinati fac febra in primele 24 ore de la vaccinare. Ce poti face daca copilul tau face febra? Administreaza antitermice (de exemplu: paracetamol in doza indicata de medic) dupa vaccinare.

Socul vaccinal precoce (soc anafilactic, necesita tratament de urgenta) este rar intalnit.

Reactii locale care se caracterizeaza prin eritem, induratie, durere la locul injectiei; nu necesita tratament specific si, in general, nu dureaza mai mult de 24 ore.

Consultant: conf. dr. Doru Dumbrava, medic primar pediatru

Text: Dr. Ruxandra Vidlescu
rev. sana
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Vin Mar 14, 2008 2:25 pm

Pana acum am facut toate vaccinurile...nu am avut probleme de la ele...a fost ok.... :D :bounce:
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Vin Mar 14, 2008 3:02 pm

noi am avut ceva probleme la vaccinul de 6 luni: dar s-au combinat simptomele si cu iesirea dintisorului...asa ca...., in rest totul a fost k
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Lun Mar 17, 2008 6:45 pm

si noi le-am facut si a fost ok,dar este cineva care a fcut vaccinul antigripal la bb?sunt curioasa daca chiar are efect :roll:
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Lun Mar 17, 2008 11:20 pm

nu am incercat...din auzite..nu ar fi asa de stralucit..
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Mar Mar 25, 2008 11:47 am

vaccinurile/imunizarea copilului Calend10
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Mar Mar 25, 2008 11:47 am

sper sa v fie de folos!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Mier Apr 16, 2008 12:57 am

voi ati facut vaccinul de la stat sau ati cumparat?
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Joi Apr 17, 2008 12:07 am

eu toate le-am facut de la stat!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Joi Apr 17, 2008 12:18 pm

noi am cumparat,am facut pentaxim+euvax b
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Joi Apr 17, 2008 12:35 pm

si era mai bun? ca nu mai zic ca din cate am auzit sunt scumpe!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Joi Apr 17, 2008 7:26 pm

scumpe rau nu sunt...dar nu au reactii adverse...si in plus stiu ca e o faza ca nu trebuie bb sa pape inainte sau dupa anti polio...parca...la astea de la stat...plus ca m-am dus cand am vrut,nu am depins de programul lor de vaccinari de la circa doctor
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Joi Apr 17, 2008 7:42 pm

aha...........interesant! acum le-am facut, am scapat!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Vin Apr 18, 2008 2:43 pm

eu i-am facut toate vaccinurile,ultimul a fost cel mai nasol,ala le 30 luni...a facut febra,l-a durut piciorul,in ziua aia a stat numai in pat,nu si-a miscat mai deloc piciorul...a fost nasol.....si i-am facut mai demult si unul suplimantar ROR-ul ca asa am vrut...
pe asta l-am cumparat,in rest de la stat..
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Vin Apr 18, 2008 2:50 pm

la noi ROR a fost de la stat...a fost singurul gratuit lol!
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Vin Apr 18, 2008 2:54 pm

pe bune????
ce chestie....aceeiasi tara si cu reguli diferite....asta e nu ai cu cine sa te certi lol!
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Vin Apr 18, 2008 3:21 pm

pai sor-mea e din buc si ea a cumparat vaccinul...alta vecina are fata la alt medic...si ea a cumparat vaccinul...nu mai inteleg nimik uimit
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Vin Apr 18, 2008 3:30 pm

da...nici eu....noua ne-a aratat ca nu e pe lista de gratuitati...deci...dar la voi....habar n-am...nu mai am cuvinte
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 43
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Vin Apr 18, 2008 3:43 pm

a trecut....vedem la urmatoarele ce o mai fi... doctor
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Vin Apr 18, 2008 4:39 pm

da,normal...noi mai facem la 7 ani...cele gratuite...daca nu vrem ceva suplimentar
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Vin Apr 18, 2008 10:50 pm

ROR este pentru rujeola, oreion si rubeola din cate stiu eu..........si e gratuit la 12 luni!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Sam Apr 19, 2008 9:18 am

nu e vb de aceelasi ROR...chiar tu ai pus calendarul vaccinelor si daca te uiti vezi....nu e gratuit....ti-l aduce la comanda,60 ron a costat si e vb de priorix....ala de la 12 luni e altul....si pt asta este cum ai scris ca de-asta ii zice ROR....dar nu e gratuit la noi in tara
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Sam Apr 19, 2008 7:55 pm

depinde de medicul de familie cu vaccinurile va zic eu ca am lucrat la sanepid si acolo veneau sa ia vaccinurile medicii.
si ce era gratuit de la guvern le facea la cine vroiau ei.
Sus In jos
AlinaStoichiciu
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
AlinaStoichiciu


feminin
Numarul mesajelor : 4375
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : asa si asa.
Data de inscriere : 19/03/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Lun Apr 21, 2008 12:02 pm

da,dar daca va uitati pe schema pusa de Simona,vedeti ce vaccinuri sunt gratuite la noi si in America...e...eu vb de ala din tara aia frumoasa....si nu cred ca e gratuit la noi...eu am o dr ffffff buna,pt fi-miu si imi zicea daca era gratuit sau nu.....parerea mea
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1Lun Apr 21, 2008 8:42 pm

guvernul cand este vreo epidemie de ceva sau sunt anumite boli distribuie la sanepid vaccinuri,sanepidul le distribuie la medicii de familie si cred ca va dati seama ca nu au pt toti pacientii,nu??????????
Sus In jos
Continut sponsorizat





vaccinurile/imunizarea copilului Empty
MesajSubiect: Re: vaccinurile/imunizarea copilului   vaccinurile/imunizarea copilului Icon_minitime1

Sus In jos
 
vaccinurile/imunizarea copilului
Sus 
Pagina 1 din 4Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» EDUCATIA COPILULUI .
» poznele copilului meu!
» anorexia copilului
» abilitatile copilului intre 4-12 ani
» greutati in educatia copilului?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Clubul mamicilor :: Vaccinuri, boli-
Mergi direct la: