MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 despre alaptat

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Sam Mar 08, 2008 12:52 am

eu am alaptat timp de 5 luni,dar ii faceam completare cu lapte praf (NAN1)pentru ca nu se satura.Voi cit timp ati alaptat sau inca alaptati?
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: alaptarea naturala   despre alaptat Icon_minitime1Dum Mar 09, 2008 4:26 pm

Copii alimentati la san primesc suficienta apa din laptele matern. Acesta contine apa in proportie de aproximativ 90%.
- Administrarea de apa sugarilor creste riscul de infectie prin posibilitatea introducerii unor germeni patogeni. Contaminarea poate veni direct din apa sau de la ustensilele folosite (biberon, cana, lingura). Copiii care nu sunt alimentati exclusiv la san se imbolnavesc in proportie mai mare. Numai apa continuta in laptele matern este suficient de pura.
- Daca dam copilului apa, starea lui de nutritie va fi mai putin buna decat ar putea fi. Stomacul sugarului este mic. Atunci cand i se da apa, copilul nu mai poate consuma la fel de mult lapte si astfel va primi mai putina energie si mai putini nutrienti.
- Daca sugarul primeste apa, el nu va primi suficienti anticorpi. Laptele matern contine agenti antibacterieni si antivirali si actioneaza ca prima vaccinare a copilului. Daca apa inlocuieste laptele de mama, copilul nu va putea beneficia de maxima protectie impotriva bolilor.
- Secretia lactata a mamei poate diminua. Ea depinde in principal de solicitarea copilului. Daca dam copilului apa si mai putin sa suga, mama va incepe sa secrete mai putin lapte.
- Administrarea de apa pericliteaza protectia contraceptiva oferita de alaptarea frecventa, iar mama care da copilului apa nu va fi protejata de o noua sarcina la fel de mult timp cat ar fi putut fi alaptand exclusiv.
- Daca sugarul are o diaree usoara, alaptati mai des. Daca diareea este moderata sau severa, alaptati mai des, dar faceti si rehidratari orale.
NU UITATI:
Un copil normal nu trebuie sa primeasca nimic altceva in afara de laptele matern timp de aproximativ 6 luni. Daca mama crede ca ii este sete copilului, ea insasi trebuie sa bea apa si sa alapteze mai des.


despre alaptat Netris10

_________________
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Mar Mar 11, 2008 12:20 pm

eu l-am alaptat pe seby pana la 7 luni si o saptamana..as mai fi avut "material" dar domnul nu a mai dorit...asa ca m-am chinuit mult pana lactatia s-a intrerupt....mai mai sa dau in mastita!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Mier Mar 12, 2008 6:55 pm

era la farmacie nu preparat special ptr cind intrerupi alptatul ca sa iti dispara laptele,eu l-am cumparat dar nu am putut sa iau mult timp ca era tare nasol la gust. :x
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Joi Mar 20, 2008 10:08 pm

sunt mai multe..dar daca nu-ti da dr ..nu poti sa iei aiurea de capul tau..eu am luat de la hofigal..spirulina
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Joi Mar 20, 2008 11:28 pm

eu am luat ceva care nu mai stiu cum ii spune,adevarat recomandat de doctor dar avea asa un gust ciudat de nu am putut sa il beau!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Vin Mar 21, 2008 11:51 am

eu m-am simtit bine dupa spirulina..era si pentru lactatie..si pentru stres...
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Sam Mar 22, 2008 9:32 am

Eu alaptez si acum, bebe nu a primit nimik ij afara de tsitsi, nici apa, nici ceai, nimik, nimik... Problema e ca nu vrea nici acum, desi mai are putin si face 7 luni! Cred ca, in ritmul asta, o sa alpatez pana la 14 ani! lol!
:ileana:
Sus In jos
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Sam Mar 22, 2008 3:23 pm

eeeeeee nu chiar!o sa fie greu cind il intarci dar cred ca in rest este ok ca abia nu te mai stresezi cu biberoane!dar nu bea nimic nici din canuta sau stiu si eu din pahar?
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Sam Mar 22, 2008 6:47 pm

e cam dificil..sa nu bea nimic altcaeva..cred ca esti si stresata de alaptatul asta continuu..eu una mai aveam putin si ma luau piticii uneori..toata ziua cu pieptul inainte! dar seby de la inceput a baut ceai cu sticlele....
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Sam Mar 22, 2008 10:41 pm

Nu, nu ma deranjeaza deloc, b chiar imi face placere... E adevarat ca trebuie sa fii mereu la raport lol!

A inceput sa bea din canita sucul de fructe. Regula spune ca daca mananca exclusiv san nu are nevoie de alte lichide deoarece laptele de mama satura si foamea si setea. Iar lichide va primi de abia acum, la diversificare, cand are masa numai solida, fara san, trebuie sa ii dau apa...
Sus In jos
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 12:25 am

da asa stiu si eu ca daca copilul papa san nu are nevoie de apa sau de alte lichide dar acum ai inceput sa ii d-ai si papa solid nu?si ce ai facut ai incercat sa ii d-ai apa?bea?
Sus In jos
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 12:27 am

ali a mea tare greu sa obisnuit cu apa!se invatase cu ceaiul care era dulce si apa nu doreadespre alaptat Sad!dar acum bea si apa! dinti
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 9:11 am

seby bea apa si ceai una dupa alta..de obicei cand ii este sete se duce isi biberoanele de pe masa lui unul de ceai intr-o mana si unul de apa in cealalta si dai pe gat.....

asa e daca-i dai san nu tre sa-i dai obligatoriu apa, laptele matern contine si apa....dar depinde de copil...daca nu este "betivan" ca al meu!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 11:48 am

Bea suc de fructe din canita, apa nu vrea. Nu cred ca are nevoie de ea, pt ca de obicei primeste si san completare la masa. Foarte rar accepta sa nu ii mai dau san si se satura cu ce mananca, deoarece mananca f putin!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 3:43 pm

asa e la inceput! mai tarziu o sa pape mai mult..ptr ca laptele matern isi pierde in timp din consistenta si atunci nu o sa-l mai sature!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
carmelis_r
Avansat
Avansat
carmelis_r


feminin
Numarul mesajelor : 185
Varsta : 43
Localizare : Pietrosita
Joburi/Distractii : lucru de mana
Data de inscriere : 15/07/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Vin Iul 18, 2008 5:20 pm

Dar despre stimularea lactatiei ce informatii puteti sa-mi dati? In afara de ceai de chimen, anason si fenicul, Ca in curand cred ca o sa vomit de la el la cat am baut si mai beau. Miea cam inceput sa scada putin dela oboseala si vreau sa ma informez din timp.
Sus In jos
http://www.creatii-carmen.blogspot.com
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1Mier Aug 13, 2008 6:47 pm

o sa ma documentez si o sa te tin la curent!.....
Sus In jos
Continut sponsorizat





despre alaptat Empty
MesajSubiect: Re: despre alaptat   despre alaptat Icon_minitime1

Sus In jos
 
despre alaptat
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» despre bone!
» Despre bicarbonat!
» Despre Manastirile din Romania
» Despre ingerii pazitori
» hai sa vorbim despre familie

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Strumfi de toate varstele :: Bebelusul intre 0 -12 luni-
Mergi direct la: