MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 hai sa vorbim despre familie

In jos 
+9
Carmenush
alina diana
EMY2000
monici
patibuz - Ileana
Ilona
andanauto -Andreea
nanabebe -Georgiana
mama4you - Simona
13 participan?i
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Sam Mar 22, 2008 12:52 am

Familie

hai sa vorbim despre familie 1
Construim impreuna “o casa”: de multe ori este important ce adezivi si ce caramizi folosim. Caramizile sunt cei doi parteneri si copiii lor, iar adezivii sunt relatiile dintre ei, modul in care stiu sa isi asume si sa isi joace rolurile. Oamenii cred ca exista retete pentru “familia fericita”. Nu credem in retete prefabricate, dar putem sa spunem ca sunt experiente fericite. Vorbim despre familie si incercam sa decoperim ceea ce este important pentru noi si familia noastra.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 12:56 am

important intr-o familie parerea mea este ca trebuie sa fie incredere,comunicare,intelegere si bine inteles dragoste!bine ca intr-o familie exista si discuti in contradictoriu si certuri dar totul este sa sti sa ierti si sa sti sa lasi de la tine!nu stiu sunt foarte multe de spus in privinta asta!mai ajutati-ma si voi!!!!!! te felicit
Sus In jos
andanauto -Andreea
Nou venit
Nou venit
andanauto -Andreea


feminin
Numarul mesajelor : 27
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti - zona nord
Joburi/Distractii : masinile
Stare de spirit : vesela,uneori cam nesuferita
Data de inscriere : 20/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 1:02 am

sunt de acord cu tot ce ai spus.increderea si intelegerea bineinyeles si iubirea sunt cele mai importante.eu consider ca fara certuri sau discutii in cotradictoriu o relatie de cuplu ar deveni monotona.te-ai plictisi sigur.caci dupa cearta vine dulcea impacare.
Sus In jos
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 1:39 am

da ai dreptate!si tare dulce este impacarea ................hai sa vorbim despre familie Love
bravo
Sus In jos
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 9:37 am

Asa este,fetelor! bravo
Chiar ma gandeam:chiar este casa necertata???In ultimul timp,certurile noastre sunt de la copil,chestii fara importanta,de la care aj sa ne certam...de ce?????Pt k suntem doua "lame ascutite"...nici unu nu lasam de la noi...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 4:05 pm

asa e cand ambii parteneri au personalitati puternicie..eu insa as putea sa suflu usurata..eu sunt reaua si el bunul care lasa de la el..de gura mea!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Dum Mar 23, 2008 11:55 pm

La noi e taman invers... Eu sunt cea care lasa mai mult... Dar nu imi pare rau! Sotul meu, desi f incapatanat, este f muncitor si f familist! Iar baiatul ii e ca ochii din cap!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Lun Mar 24, 2008 1:04 am

toti isi iubesc copii...si sa dea nenea cu coarne sa nu fie un familist si un tata model..ca-l urechez de-l fac iepuras!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Lun Mar 24, 2008 2:17 pm

am citit un articol si vi-l postez si voua...este interesant de citit!
7 sarcini ale unui tata de succes




Expertul in cresterea copiilor Erik Erikson sustine ca parintii au o dorinta uriasa de a proteja generatiile ce vin. Aceasta pare sa fie menirea parintilor. Recunoastem la femei instinctual maternal imediat. Insa, la barbate, acest lucru pare un pic mai dificil. La barbati acest tip de instinct se recunoaste cel mai bine prin simtul lor protectiv. Barbatul, sub substratul mostenirii ancestral de vanator a fost mereu cel care a supravietuit si a concolidat.

Dar, notiunea de tata se extinde dincolo de instinctul protector si dorinta de a consolida. Astfel, rolul tatalui merge mai departe de aici in a ingriji si dezvolta pe cel ce ii este copil. Este marca unei noi generatii ce se dezvolta acum si in care rolul tatalui este tot mai important. Este, daca vreti, o rascumparare a timpului pierdut in generatiile trecute cand lipsa tatalui era destul de evidenta si marca cresterea copilului.

Iata principalele 7 sarcini ale unui tata de succes:

  • Sarcina etica – barbatii actioneaza in interesul copilului. Studiile arata ca taticii, atunci cand isi propun sa aiba grija de copilul lor, o fac pe termen lung si bine intemeiat. Munca etica presupune deciziile tatalui vis-à-vis de cariera si munca, aceste decizii fiind mereu relationate de copilul sau.


  • Sarcina de administrare – barabtii le asigura copiilor bunurile necesare, dar ii si invata sa se descurce singuri, sa fie independenti. Tatal are aici un rol pe care il joaca, invatandu-l pe copil, aratandu-I si explicandu-l.


  • Sarcina de dezvoltare – ajutorul dat copilului fie intr-o schimbare brusca de situatie sau schimbari normale de dezvoltare, cum ar fi trecerea catre adolescenta. Tatii interactioneaza cu copii si le raspunde cu intelegere.


  • Sarcina de relaxare – tatal se ocupa de copil prin relaxare, joaca. E o forma de a cunoaste lumea prin joaca, pe care tatal o aplica. Se stie ca tatii se joaca diferit cu copii fata de mame, lucru specific matricei biologice. Taticii au un stil mai dur in joaca, uneori chiar distructiv si intotdeauna presupune o provocare, fie ea fizica sau intelectuala.


  • Sarcina de relationare – taticii ajuta copii si se implica in relatii lor cu oamenii din jur, in relatiile de socializare, prietenie. Astfel, el isi arata dragostea, gandurile, compasiunea, facilitand, totodata, relationarea copilului cu ceilalti.


  • Sarcina spirituala – taticii isi ajuta copilul sa isi dezvolte latura valorilor si a credintelor care vor fi ca stalpi de referinta pe viitor. Aceatsa implica sfatuire, invatare, educare.


  • Sarcina de mentor – indrumarea copiilor pe un anumit drum, sfaturi si educatie data de tata. Necesitatea unei relatii mai stranse a tatilor cu copiii lor isi arata tot mai mult puterea.


Interactiunea si relationarea tata- copil este deosebit de importanta. Folosirea unor pretext precum “timpul prea scurt” nu ajuta cu nimic pe copil care are nevoie imensa de tatal sau pentru a-l invata, pentru a se juca, pentru a fi impreuna. Fiecare tata trebuie sa isi vizualizeze relatia cu copilul sau si sa vada ce este de imbunatatit.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Lun Mar 24, 2008 8:00 pm

eu cred ca si tatal si mama au aceleasi obligatii si responabilitati fata de copil..nici unul nu trebuie protejat..sa nu lasam nici unii nici altii toata munca si chinul pe umerii celuilalt!

hai sa vorbim despre familie Famili10
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Mar Mar 25, 2008 1:05 am

asta asa este!normal ca avem aceleasi obligati si responsabilitati!doar suntem o familie! dinti
Sus In jos
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Mar Mar 25, 2008 9:59 am

patibuz - Ileana a scris:
La noi e taman invers... Eu sunt cea care lasa mai mult... Dar nu imi pare rau! Sotul meu, desi f incapatanat, este f muncitor si f familist! Iar baiatul ii e ca ochii din cap!
Tocmai k iubeste copilul mai presus de orice,ne certam uneori...orice i se intampla copilului eu sunt cea vinovata si de la asta ne certam...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Mar Mar 25, 2008 10:10 am

pai ptr ca ei nestand clipa de clipa cu copii...cred ca ei sunt nisteingerasi..iar atunci cand copilul agitat fuge si cade..incep tatii...pai da, ca nu esti atenta la el...etc..stiu..si eu am intalnit in cazul meu replici din astea..pana am plecat de acasa..si a vazut singur ca de vina e copilul si nu eu...acum s-a invatat....si ii dau eu peste nas..la modul ironic..cand este u el si se loveste..ii zic..unde erai tu? nu l-ai vazut?
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
nanabebe -Georgiana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
nanabebe -Georgiana


feminin
Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Localizare : Ploiesti
Stare de spirit : foarte buna
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Mar Mar 25, 2008 2:48 pm

asa draguta!bravo! bravo
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Mar Mar 25, 2008 5:31 pm

thanks
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Mar Apr 08, 2008 10:58 pm

Asa este, si tatal si mama trebuie sa se ocupe in mod echitabil de educatia si cresterea copilului... dar, asa cum zicea si articolul citat de Simona, fiecare parinte are aportul sau specific, sa zic asa... Mama e cu masa, tatal e cu joaca, mama e cu pupaturile si rasfatul, tata e cu seriozitatea, mama e cu cumparaturile, tata e cu sportul.....etc, etc. Asa copilul primeste informatii diverse si alege ce ii convine, ce se potriveste caracterului sau... Asa ca eu cred ca nu se poate spune ca mama tine locul tatalui sau invers...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Mier Apr 09, 2008 11:22 pm

bravo ileana.............mai asteptam si parerile celorlalte mamici!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
monici
De-al casei
De-al casei
monici


feminin
Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : Maria Alexandra, fetita mea
Stare de spirit : intre bine si excelent
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Joi Apr 10, 2008 10:19 pm

intr-o familie trebuie sa existe incredere, repect, comunicare, dar mai ales dragoste. un copil trebuie sa creasca in armonie, sa vada inca de mic ca mami si tati se iubesc, sa se simta apropiat si de unul si de altul. intr-o familie treburile, dar si jocul, distractia, trebuiesc impartite intre parteneri. si inca ceva: ceea ce vede un copil la parintii lui, asa va face si el in viitor.
Sus In jos
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Joi Apr 10, 2008 11:16 pm

monici a scris:
si inca ceva: ceea ce vede un copil la parintii lui, asa va face si el in viitor.
Ai atat de multa dreptate... Vad in fiecare an o multime de copii si parinti... si sa stiti ca fiecare copil e oglinda parintilor lui... Nu degeaba se vb de cei 7 ani de acasa... exceptiile sunt f rare....
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Vin Apr 11, 2008 10:57 am

asa este...ai dreptate monici...si tu ileana.........parintii sunt oglinda parintiilor....
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Vin Apr 11, 2008 2:07 pm

bravo bravo bravo
Aveti perfecta dreptate...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Vin Apr 11, 2008 3:15 pm

:bravo:ce bine este cand suntem de aceeasi parere..........
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Vin Apr 11, 2008 3:30 pm

pai, na.. cin se aseamana se aduna, stiti proverbul...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Vin Apr 11, 2008 3:41 pm

bravo :rade: asa este!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
monici
De-al casei
De-al casei
monici


feminin
Numarul mesajelor : 1927
Varsta : 41
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : Maria Alexandra, fetita mea
Stare de spirit : intre bine si excelent
Data de inscriere : 07/03/2008

hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1Vin Apr 11, 2008 7:08 pm

mama mea a fost casnica, decat tata a lucrat, si de aceea noi, adik eu si cu fratele si sora mea, ne-am simtit mult mai apropiati de mama. tata a avut o problema cu alcoolul si de aceea nu prea ne intelegea.... sa ma exprim mai frumos. insa el m-a consider papusa lui, ptr ca eu il faceam sa mai lase de la el, sa nu mai faca scandal, sa il imbunez....insa toata viata cat am stat la parintii mei, am trait cu stres sa nu se intample ceva si mai rau, sa fie totul bine....
de aceea m-am ferit de oamenii cu astfel de probleme....si slava domnului barbatul meu consuma numai bere si numai la anumite sarbatori.
Sus In jos
Continut sponsorizat





hai sa vorbim despre familie Empty
MesajSubiect: Re: hai sa vorbim despre familie   hai sa vorbim despre familie Icon_minitime1

Sus In jos
 
hai sa vorbim despre familie
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» sa vorbim despre soacre!
» Morala religioasa despre familie,avort si consecintele ei!
» Cum imi schimb medicul de familie?
» diverse formalitati pentru familie
» despre alaptat

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Clubul mamicilor :: Intre noi femeile........-
Mergi direct la: