MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 cariile de biberon - la copii

In jos 
5 participan?i
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1Sam Mar 29, 2008 12:02 am

Una dintre bolile specifice copilului mic caruia ii este prelungita alimentatia artificiala este caria de biberon. Ea apare datorita faptului ca micutul adoarme cu biberonul in gurita, in timp ce bea un ceai sau lapte indulcite cu zahar.

Alte mamici ii calmeaza si adorm pe bebelusi dandu-le suzeta inmuiata in miere seara, la culcare. Microbii din gurita copilului primesc in acest fel „provizii” de zahar si se dezvolta, pe dintisorii proaspat erupti aparand depozite ca o mazga galbena. Daca nu le vei observa sau te vei hotari sa astepti, ele vor deveni maronii si vei observa smaltul atacat si caria. Cariile de biberon apar pe mai multi dinti odata, in special pe incisivii superiori

In jurul varstei de doi anisori, la acesti copii dintii par ca se tocesc rapid si capata culoarea brun inchis, camera in care sta nervul este cuprinsa si micutul are mari dureri. Din fericire pentru el, acestea trec in scurt timp, insa dintele definitiv aflat dedesubtul celui de lapte poate fi afectat de infectie si fie va erupe mai tarziu, fie va fi bolnav. De aceea, trebuie ca seara, cand adoame, bebelusul sa aiba gurita curata si dintisorii spalati cu periuta inmuiata in apa calduta sau ceai neindulcit.

Nu tetraciclina!

Daca in perioada sarcinii ai luat tetracilcina, atunci dintisorii de lapte ai micutului vor fi galbeni sau chiar oranj. Daca pana la varsta de cinci anisori, copilul tau va lua acest antibiotic, dintii definitivi vor fi colorati.Acest efect al tetraciclinei se realizeaza din interior si se datoreaza afinitatii sale pentru dentina. Dintii afectati sunt insa la fel de rezistenti ca si cei „neatacati” de acest antibiotic.

Bacterii care coloreaza dintii

In portiunea dinspre gingie se pot observa uneori linii negre, pe care medicul le poate indeparta prin periaj profesional, dar este foarte anevoios si se formeaza la loc. Interesant ca acesti copii fac mult mai putine carii, tocmai pentru ca actiunea acestor „bacterii cromogene” este favorizata de un mediu alcalin, cu un pH ridicat.

Dinti in plus

Uneori, in gurita copilului apar dinti supranumerari, aparuti in plus. Ei sunt, de regula, mai mici si situati intr-o pozitie nefireasca. Alteori, atunci cand facem o radiografie, poate aparea in imagine un dinte inclus in os, dar care nu deranjeaza. Daca impiedica eruptia dintelui permanent, acestia se extrag. Exceptie fac situatiile rare cand medicul decide ca este nevoie de dintele in plus pe arcada.

Fracturi dentare

In jurul varstei de doi anisori de petrec cele mai multe accidente soldate cu fracturarea dintilor de lapte. Copiii se joaca, merg mult si cad, lovindu-se in special la incisivii superiori. Pierderea unui dinte de lapte influenteaza eruptia celui permanent, asa ca medicul va incerca sa il salveze. Daca acest lucru nu este posibil, va realiza un aparat pentru mentinera spatiului pe arcada.


Sursa:
Dr. Ruxandra Moraru, medic primar stomatolog, Sef Lucrari drd., Facultatea de Stomatologie „Carol Davila”
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
patibuz - Ileana
Moderator si mamic avansat
Moderator si mamic avansat
patibuz - Ileana


feminin
Numarul mesajelor : 426
Varsta : 44
Localizare : Ploiesti Nord
Joburi/Distractii : de toate
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 21/03/2008

cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: Re: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1Dum Apr 06, 2008 8:36 pm

Unii medici recomanda administrarea de Zymafluor inca dinainte de aparitia dintilor, tocmai pt a asigura o dantura frumoasa... Le-ati dat bebicilor aceste pastilute????
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: Re: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1Lun Apr 07, 2008 12:50 am

eu una nu................
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: Re: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 1:46 am

si eu am auzit de aceste pastilute,dar sincer nu i-am dat cu toate ca as fi vrut sa nu aiba probleme cu dantura cum am avut eu!!!!!!!!!!
dar am auzit de aceste pastilute ca le ia si mama cand e gravida si se da pana la 8-9 ani!!!!!!!!
deci investitie,nu gluma!!!!!!!!!!!
si totusi am auzit ca sunt cam scumpe!!!!!!!
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: Re: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1Joi Mai 08, 2008 11:56 pm

nu sunt adepta administrarii acestor pastilute....
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: Re: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1Vin Mai 09, 2008 6:10 pm

nici eu nu prea sunt!!!!!!!!!
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: Re: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1Joi Iun 19, 2008 3:47 pm

nici eu nu i-am dat asa ceva.....
Sus In jos
alina diana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
alina diana


feminin
Numarul mesajelor : 7935
Varsta : 45
Localizare : targoviste romania
Joburi/Distractii : de toate
Data de inscriere : 03/04/2008

cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: Re: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1Mier Iun 25, 2008 1:15 am

nu se stie cat de eficiente sunt!!!!!!!
Sus In jos
mari_25ro - mariana
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator



feminin
Numarul mesajelor : 4961
Varsta : 44
Localizare : Buzau
Joburi/Distractii : Mihai....si calculatorul
Stare de spirit : buna
Data de inscriere : 26/03/2008

cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: Re: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1Vin Iun 27, 2008 2:14 am

kisses kisses
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: Re: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1Lun Iul 14, 2008 12:27 pm

pana scapam de biberoane..tre sa ne asteptam si la cauze
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: Re: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1Mar Aug 12, 2008 10:16 pm

da
Sus In jos
Continut sponsorizat





cariile de biberon - la copii Empty
MesajSubiect: Re: cariile de biberon - la copii   cariile de biberon - la copii Icon_minitime1

Sus In jos
 
cariile de biberon - la copii
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» pneumonia la copii
» deshidratarea la copii
» Joaca simulata la copii
» PARAZITI INTESTINALI LA COPII
» desene animate ptr copii

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Clubul mamicilor :: Vaccinuri, boli-
Mergi direct la: