MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Pasiunea mea - florile! - sporul casei!

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Empty
MesajSubiect: Pasiunea mea - florile! - sporul casei!   Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Icon_minitime1Dum Mar 09, 2008 4:49 pm

Sporul casei

Hydrangea opuloides (hortensia) sau florile fara sfarsit.
Arbust de talie relativ mica (circa lm), originar din Japonia si China de nord. La noi, hortensia este cultivata in sere si se numara printre cei mai indragiti arbusti cu flori, pentru ca ei raman imodobiti cu flori saptamani intregi si nici nu sunt greu de ingrijit.

Hortensia proaspat plantata creste mai bine daca nu o taiati din primul an. In timpul verii indepartati cu regularitate florile uscate pentru a permite formarea lastarilor. Ultimele flori se lasa pe arbust si se indeparteaza abia in primavara urmatoare, pentru ca ele servesc drept protectie contra gerului pentru noii boboci.

Datorita perioadei lungi de inflorire, hortensia se dezvolta foarte bine in locuri semiumbrite, dar trebuie sa fie udata din belsug.
Genul Impatiens este cunoscut sub denumirea populara de Sporul casei. Este o planta care are nevoie de ciupiri pentru a se ramifica si a creste compacta. Tulpina este suculenta si fragila iar foliajul este abundent. Frunzele sunt simple sau variegate, de culoare verde, aramie sau rosiatica.

Din mai si pana in octombrie ea poate inflori continuu. Pentru ca florile sa isi mentina culorile trebuie sa fie protejata de soarele direct.

Intervalul optim de temperatura este 18-20ºC, cu un minim de 16ºC si un maxim de 25ºC. Florile sunt simple sau batute, vargate sau bicolore la unele specii iar culorile pot fi: roz, rosu, portocaliu, trandafiriu, alb, carmin sau liliachiu.

_________________
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Empty
MesajSubiect: Re: Pasiunea mea - florile! - sporul casei!   Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Icon_minitime1Mier Mar 19, 2008 8:49 am

Sporul Casei sau Impatiens

Sporul Casei este una dintre cele mai usor de ingrijit plante de apartament. Sporul casei este una dintre cele mai comune plante in casele romanilor, nu atat pentru denumirea sa si superstitia conform careia aduce noroc, cat pentru lipsa de pretentii a acestei plante. Denumirea latina a plantei este Impatiens si reuneste un numar de sute de specii diferite – diferite culori, marimi si structuri. Numele de "Impatiens" sugereaza probabil nerabdarea de a creste si a inflori a plantei.

Plantarea Sporului Casei
Plantarea Sporului Casei trebuie sa aiba loc la inceputul primaverii. Se foloseste o tava plina cu pamant pentru seminte de Sporul Casei si se acopera semintele cu un strat subtire de pamant. Se tine apoi tava cu pamantul si semintele intr-un loc cald si intunecat. Cand apar primele vlastare se va duce tava la lumina, dar se va feri de lumina directa a soarelui. Cand noile plante cresc suficient sunt transplantate in ghivece. Trebuie avut in vedere sa se foloseasca ghivece mari, intrucat planta se poate dezvolta foarte repede.

Ingrijirea Sporului Casei
Sporul Casei nu necesita o ingrjire foarte atenta, dupa cum am spus deja mai sus. Cu toate acestea, este necesar a se lua in calcul cativa factori pentru o ingrijire corespunzatoare a plantei.

Pamantul in care trebuie pastrat Sporul Casei este bine sa fie amestescat cu turba si sa fie bine fertilizat. Nu le merge bine daca este folosit nisip impreuna cu pamant la cultivarea lor. Sporul Casei prefera lumina indirecta – este bine sa fie pastrate intr-un loc aerisit (desi rezista bine si la temperaturi ridicate, cel mai bine se simt pana in 20o C) si nu departe de lumina soarelui.

Nu trebuie udate din belsug in nici un caz. Ideea este ca pamantul lor sa fie in permanenta mentinut umed. Atata timp cat pamantul lor este umed mereu, este suficient. In timpul verii este bine sa adaugati ingrasaminte lichide in apa cu care udati planta, intrucat vara nu este chiar o perioada propice pentru ea.

Inmultirea pentru Sporul Casei
Este bine ca inmultirea sa aiba loc in timpul verii in perioada iunie-septembrie. Se taie butasi lungi de 10 cm din ramurile laterale si se aseaza fiecare butas intr-un paharel cu apa. In maxim o saptamana se vor forma radacinile butasului. Se planteaza apoi butasii cu radacini in ghivece care contin amestec de pamant fertil si nisip. Se mentine pamantul ud si se tin la umbra si racoare. Se taie varfurile periodic o data ce incep sa creasca.
Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Spor8f10
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Empty
MesajSubiect: Re: Pasiunea mea - florile! - sporul casei!   Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Icon_minitime1Mier Mar 19, 2008 10:43 am

multumim pentru informatii!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Empty
MesajSubiect: Re: Pasiunea mea - florile! - sporul casei!   Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Icon_minitime1Mier Mar 19, 2008 5:41 pm

Incerc sa fac si eu ceva bun 8) ..dak gresesc,te rog sa-mi spui...nu's prea experta...
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Empty
MesajSubiect: Re: Pasiunea mea - florile! - sporul casei!   Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Icon_minitime1Mier Mar 19, 2008 7:43 pm

te atentinam daca greseai....doar ca nu o faci!
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Empty
MesajSubiect: Re: Pasiunea mea - florile! - sporul casei!   Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Icon_minitime1Mier Aug 13, 2008 7:46 pm

da da
Sus In jos
Ilona
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
Ilona


feminin
Numarul mesajelor : 9856
Varsta : 43
Localizare : Iasi
Joburi/Distractii : Acum copilul
Stare de spirit : bunicica
Data de inscriere : 10/03/2008

Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Empty
MesajSubiect: Re: Pasiunea mea - florile! - sporul casei!   Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Icon_minitime1Vin Noi 28, 2008 10:15 am

mi-am pus si eu sporul casei....a crescut frumos dar acum imi moare... lacrimi
Sus In jos
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Empty
MesajSubiect: Re: Pasiunea mea - florile! - sporul casei!   Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Icon_minitime1Vin Noi 28, 2008 11:23 am

de ce oare?........poate o tii la caldura mare?
Sus In jos
diana
Vizitator
Anonymous



Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Empty
MesajSubiect: Re: Pasiunea mea - florile! - sporul casei!   Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Icon_minitime1Joi Dec 30, 2010 12:18 am

Am primit un sporul casei si am observat ca i-au cazut frunzele, are frunze doar la varf, dar infloreste, asa ca am tuns-o. Am pus ramura in apa si dupa ce a facut radacini am plantat-o. Acum a crescut si a doua dar am aceeasi problema ca si cu prima. Infloreste tot timpul dar nu are frunze si are ca un fel de picaturi cleioase pe tulpina si la varful frunzelor. Nu-mi dau seama de la ce e, le tin in camere cu temperaturi diferite, amandoua pe pervaz si totusi au aceleasi probleme... Nu am observat niciun fel de ameliorare in functie de anotimp, se comporta la fel si iarna si vara. Am crezut ca or sa se ofileasca, a trecut mai bine de un an de cand au chelit si se pare ca nu mor dar aspectul nu e prea placut.

Mi-ar prinde bine ceva sfaturi.

Si mai am un busuioc care a facut niste insecte mici de tot albe si lunguiete, care sar ca puricii, stiti cumva cum pot scapa de ei?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Empty
MesajSubiect: Re: Pasiunea mea - florile! - sporul casei!   Pasiunea mea  - florile!  - sporul casei! Icon_minitime1

Sus In jos
 
Pasiunea mea - florile! - sporul casei!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Pasiunea mea - florile! - primula!
» Pasiunea mea - florile! - craciunita!
» Pasiunea mea - florile! - gardenia!
» pasiunea mea...calatoriile...
» probleme cu florile

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Pasiunea mea.... :: Florile si casa mea-
Mergi direct la: