MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA

Tara, tara vrem ostasi! Mamici in postnatal... Uniti-va!
 
ForumAcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 probleme cu florile

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
lvero2004
Avansat
Avansat
lvero2004


feminin
Numarul mesajelor : 136
Varsta : 42
Localizare : Galati
Stare de spirit : fericita
Data de inscriere : 07/04/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Joi Iun 12, 2008 3:09 pm

hai sa ne sfatuim aici cu privire la unele probleme ale florilor noastre de ghiveci.
in pamantul din unele ghivece au aparut niste musculite.Ce sa fac ca sa scap de ele?Stie cineva care e cauza?
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Joi Iun 12, 2008 7:58 pm

Cum pot scapa de musculite? Majoritatea plantelor mele "locuiesc" cu noi in dormitor, pentru ca este singura camera luminoasa; de la o vreme vad ca zboara tot soiul de musculite prin camera. Sunt daunatoare plantelor? E bine sa le feresc pe "noile venite" de acest spatiu "infestat"?
Ce culoare au musculitele? Daca sunt albe sigur nu sunt bune si va trebui sa folosesti un insecticid (Thiodan 35 sau orice alt insecticid recomandat pentru musculita alba - Trialeurodes vaporariorum) La aceste musculite larvele sunt daunatoare. Eu am avut niste musculite mici negre ce semana cu musculitele bative dar nu am vazut sa afecteze plantele si erau cu sutele.
Am avut si eu musculite negre de care zici tu (si inca mai sunt cateva, desi am stropit cu Mospilan acum cateva zile). Cred ca ele fac niste viermisori albi, cam transparenti, pe pamantul din ghiveci si in farfuriute sub ghiveci. Nu cred ca sunt chiar inofensive. Verfica, eventual cu o lupa pamantul de la plantele care au nevoie de mai multa umezeala si uita-te si sub ghiveci. Te rog sa-mi spui daca este adevarat sau acei viermisori sunt independenti de musculite.
Din pacate (sau din fericire) am scapat de ele. Nu am amvut mari probleme cu ele si cum iti spuneam erau cu sutele. Am dat cu insecticid si in timp au disparut. Ma obisnuisem cu ale ca nici nu mi-am dat seama cand au disparut.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Joi Iun 12, 2008 7:58 pm

Am primit de curand Sporul casei si nu prea stiu exact cum se ingrijeste. Am observat ca nu ii prea prieste sa stea in lumina si caldura f mare si ii picau aproape toti bobocii cu putin timp inainte de a se deschide. Acum au aparut niste pureci mici foarte mobili si negri si frunzele au inceput sa se ingalbeneasca si sa cada (bobocii au rezistat insa ceva mi mult). Ingalbenirea frunzelor este treptata si apar multe zone de depigmentare care se unesc in final. Am incercat azi stropirea frunzelor cu o solutie cu un insecticid cumparat de la o fitofarmacie si au mai disparut dar nu complet, eu incercand sa ii distrug si prin curatarea frunzelor cu un tampon a doua zi desi mi s-a spus ca nu ii place sa i se stropeasca frunzele nici cu apa dar nu prea mai aveam alta solutie. Am procedat corect? Daca are cineva vreo idee ...tin la plantuta asta si imi plac tare mutl florile ei.
In primul rind sa nu te astept ca daca dai cu insecticid petele de pe frunze o sa dispara, acelea sint rani care nu vor dispare, dar vor apare frunze tinere, sanatoase. Urmareste frunzele tinere. Daca vezi ca apar puncte si pe ele atunci repeta tratamentul. Eu iti recomand Demitan sau Decis la fiole de 10ml. Practic orice insecticid de contact sau ingestie este bun, nu este neaparat sa fie acaricid. Dar oricum, flacoanele cu insecticid care se gasesc prin magazine de orice fel nu ti le recomand. Nu sint eficiente, foloseste unul din produsele pe care le-am mentionat.
Incearca sa-i stergi frunzele cu bere, rau nu poate sa-i faca ... se usuca din cauza sapunului, trebuia sters doar cu apa in care a stat tutun peste noapte
Cred ca are nevoie de un dus cu apa nici prea calda, nici prea rece, dupa care va trebui sa incerci sa il pulverizezi pe frunze cu Talstar. Se gaseste la fitofarmacia. Ca si oamenii, plantele au nevoie de medicamente atunci cand se imbolnavesc.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Joi Iun 12, 2008 7:59 pm

Am 2 petunii invadate de niste ganganii-f.multe- verzi ca niste paianjeni. Am observat si pe frunzele de la leandru si trandafirul japonez niste puncte (oua sau larve)desi nu stau langa petunii. Nu stiu daca e acelas animal. Am rupt frunzele respective si am dat un pic cu isecticid pokon pe petunii am dat mai mult insecticid si le-am izolat la cat timp ar trebui sa mai dau cu insecticid sau mai e cazul? e prima data cand am astfel de probleme si nu stiu de la ce, si sper sa nu se intinda si la alte plante.
n principiu respecta indicatiile de pe flaconul de insecticid .Ai rabdare si observa daca are efect.Nu cantitatea ci calitatea si modul de aplicare a tratamentului ajuta la rezolvarea problemei .Cantitatea recomandata este -de obicei-cea optima. Deci: decit mult si riscant ,mai bine mai putin ,este mai sigur.Din experienta proprie ,petuniile rezista bine la astfel de tratamente,daca substanta este bine aleasa . Grija mai mare la trandafir si leandru. Si incearca pe cit posibil sa nu rupi frunzele decit daca sint iremediabil pierdute, nu "preventiv".
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Joi Iun 12, 2008 7:59 pm

Am nevoie de un sfat: o multime de pureci mici si albi au invadat muscatele mele si au chiar omorat cateva. Nu stiu ce sa fac sa scap de ei. Cunoaste cineva un remediu?
Din cate am aflat si eu, daca sunt purici albi asemanatori celor care apar la fuchsia (cercelusi), ar fi o metoda simpla pentru a scapa de ei:Iei ghiveciul, il intorci cu fundul in sus si scufunzi planta cu totul intr-o galeata cu apa (care trebuie sa aiba temperatura mediului, sa nu fie prea rece )si o lasi asa vreo 3-5 minute. Ca sa nu cada pamantul din ghiveci foloseste doua scandurele pe care sa le pui deasupra ghiveciului, pe langa tulpina plantei. Ele iti vor folosi si ca sa lasi planta in apa fara sa fie nevoie sa o tii cu mainile . Alte metode pe care cred ca le-ai mai auzit sunt:
- stropirea cu apa in care a stat la macerat tutun;
- stropirea cu un amestec format din 1 l apa , 50 ml alcool si 10 picaturi de detergent obisnuit de vase (Pur sau alt detergent lichid)
O metoda ar fi sa indepartezi cati poti, scufundarea in apa e o solutie dar probabil nu vei scapa de toti. Dupa ce scoti planta din apa va trebui sa folosesti un insecticid cu care sa stropesti atat planta cat si pamantul. Va trebui sa mergi la o farmacie fitosanitara.
Pentru insecte se folosesc TRATAMENTE, indiferent la ce plante apar. Substantele pentru daunatorii aparuti in cazul tau sunt insecticide precum "Decis" sau "Fastac", pe care le gasesti in farmaciile fitosanitare, intreaba daca au si instructiuni de dozare, in plus fata de cele de pe eticheta produsului si consulta-le cu atentie. De obicei aceste substante vin la fiole si se pulverizeaza pe frunzele plantelor (cu pulverizatorul) la intervale de aprox. 2 saptamani.
Am scapat de pureci si chiar de paianjenii micuti, cu un insecticid/fungicid universal numit "PerfectPlant" pe care-l poti gasi, daca ai putin noroc, in florarii (l-am vazut si intr-o oferta BricoStore de curind). Il recomand calduros, fiindca l-am testat (cu succes) pt. diverse afectiuni si pe diverse plante, inclusiv mimoza, care e foarte sensibila, si pe linga rezultatele excelente nu mi-a afectat deloc florile.
Am avut acceasi problema la mai multe jardiniere sau ghivece...in special apareau cand pamantul era umed si in general stateau in pamant..in numar f mare....am luat un spray special din metro (nu mai tin minte cum se numea dar avea niste frunze patate pe el; stiu ca nu e relevant, dar oricum te mai uiti si tu pe eticheta). Initial mi-a fost teama si la prima jardiniera am dat cu grija pe pamant si pe flori....pe moment dispareau dar dupa un timp erau inapoi la datorie....la o alta jardiniera, cu iedera, aveam niste bobite lipicoase de "rasina" pe frunze de care era imposibil sa scapi..am dat din abundenta cu sprayul asta. pe jumatate gandindu-ma ca nu va supravietui planta....in final nu a patit absolut nimic si am scapat definitiv de ambele probleme...asa ca am trecut pe la toate ghivecele pt administrarea finala :) PS: e recomandabil sa faci asta pe balcon cu geamurile larg deschise si sa lasi planta la aerisit.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Joi Iun 12, 2008 8:00 pm

Cum se combat puricii albi de pamant?
Foloseste DECIS la fiole de 10 ml, pe care-l diluezi cu apa pina la concentratia 0.1% (o fiola se dizolva in cca.10 l de apa). Insecticidul se pulverizeaza pe sol iar efectul este destul de rapid. Se face o stropire, daca puricii reapar se mai face una, sau mai multe pina la disparitia lor completa.
De unde pot cumpara Decis?
De la orice centru de protectie a plantelor sau magazin de produse fitosanitare.
2. Nu-mi dau seama ce ciudatenii s-au fixat pe frunzele de leandru. Ceva alb, ca un praf sau nu stiu, dar numai la incheieturi.Am aflat ca si plnta de la care am lastarul are asa ceva. Cred ca e un parazit, dar nu stiu ce remedii exista.
E posibil sa scapi planta de ei si daca o speli bine cu apa. Ai grija la planta sa n-o ranesti. Eu am patit la fel cu un Croton care a scapat foarte bine dupa un dus cu apa.
Cred ca este vorba de paduchele linos. Este foarte daunatorn si il poti combate cu un insecticid (de exemplu Sinorax 0.1-0.15%). Pana atunci sterge planta cu un tampon inmuiat intr-o solutie de alcool medicinat si apa 1:3.
3. Mi-au aparut la flori niste purici albi in pamantul lor. Daca vreti sa-mi spuneti un tratament naturist sau cu ce pot da ca sa scap de ei.
poti incerca cu un macerat de tutun: tutunul din cateva tigari lasat la macerat 3-4 zile in 250 ml apa. strecori amestecul si uzi florile, dar numai pe pamant, fara sa atingi frunzele. trebuie repetat cateva saptamani (multe!) pt. ca sunt foarte rezistente bestiile alea mici si albe. bafta!
4. Am nevoie de un sfat: o multime de pureci mici si albi au invadat muscatele mele si au chiar omorat cateva. Nu stiu ce sa fac sa scap de ei. Cunoaste cineva un remediu?
Din cate am aflat si eu, daca sunt purici albi asemanatori celor care apar la fuchsia (cercelusi), ar fi o metoda simpla pentru a scapa de ei:Iei ghiveciul, il intorci cu fundul in sus si scufunzi planta cu totul intr-o galeata cu apa (care trebuie sa aiba temperatura mediului, sa nu fie prea rece )si o lasi asa vreo 3-5 minute. Ca sa nu cada pamantul din ghiveci foloseste doua scandurele pe care sa le pui deasupra ghiveciului, pe langa tulpina plantei. Ele iti vor folosi si ca sa lasi planta in apa fara sa fie nevoie sa o tii cu mainile . Alte metode pe care cred ca le-ai mai auzit sunt:
- stropirea cu apa in care a stat la macerat tutun;
- stropirea cu un amestec format din 1 l apa , 50 ml alcool si 10 picaturi de detergent obisnuit de vase (Pur sau alt detergent lichid)
O metoda ar fi sa indepartezi cati poti, scufundarea in apa e o solutie dar probabil nu vei scapa de toti. Dupa ce scoti planta din apa va trebui sa folosesti un insecticid cu care sa stropesti atat planta cat si pamantul. Va trebui sa mergi la o farmacie fitosanitara.
Pentru insecte se folosesc TRATAMENTE, indiferent la ce plante apar. Substantele pentru daunatorii aparuti in cazul tau sunt insecticide precum "Decis" sau "Fastac", pe care le gasesti in farmaciile fitosanitare, intreaba daca au si instructiuni de dozare, in plus fata de cele de pe eticheta produsului si consulta-le cu atentie. De obicei aceste substante vin la fiole si se pulverizeaza pe frunzele plantelor (cu pulverizatorul) la intervale de aprox. 2 saptamani.
Am scapat de pureci si chiar de paianjenii micuti, cu un insecticid/fungicid universal numit "PerfectPlant" pe care-l poti gasi, daca ai putin noroc, in florarii (l-am vazut si intr-o oferta BricoStore de curind). Il recomand calduros, fiindca l-am testat (cu succes) pt. diverse afectiuni si pe diverse plante, inclusiv mimoza, care e foarte sensibila, si pe linga rezultatele excelente nu mi-a afectat deloc florile.
Am avut acceasi problema la mai multe jardiniere sau ghivece...in special apareau cand pamantul era umed si in general stateau in pamant..in numar f mare....am luat un spray special din metro (nu mai tin minte cum se numea dar avea niste frunze patate pe el; stiu ca nu e relevant, dar oricum te mai uiti si tu pe eticheta). Initial mi-a fost teama si la prima jardiniera am dat cu grija pe pamant si pe flori....pe moment dispareau dar dupa un timp erau inapoi la datorie....la o alta jardiniera, cu iedera, aveam niste bobite lipicoase de "rasina" pe frunze de care era imposibil sa scapi..am dat din abundenta cu sprayul asta. pe jumatate gandindu-ma ca nu va supravietui planta....in final nu a patit absolut nimic si am scapat definitiv de ambele probleme...asa ca am trecut pe la toate ghivecele pt administrarea finala :) PS: e recomandabil sa faci asta pe balcon cu geamurile larg deschise si sa lasi planta la aerisit.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Joi Iun 12, 2008 8:01 pm

Am o begonie careia ii cad bobocii cu putin timp inainte de a se deschide total. Nu este expusa in soare direct si am mare grija sa nu-i prisoseasca sau lipseasca apa, insa este al doilea boboc pe care il pierde. Ce pot sa fac?
- Fereste-o de curent si miscari frecvente!
Dracaena (in limba greaca inseamna "zmeoaica"), este o planta de apartament foarte cautata. In functie de varietate, Dracaena are nevoi diferite in ceea ce priveste caldura, lumina si apa. Este o planta care se dezvolta bine la temperaturi ceva mai scazute, 18-20 grade Celsius, iarna suportand si 8-10 grade Celsius. Dracaena se inmulteste prin seminte si butasi, metoda cea mai practica fiind cea de-a doua. Din lastari de la baza sau din varful plantei desprindeti cu grija lastari de circa 10 cm pe care-i puneti sa inradacineze in ghivece cu nisip. In momentul mutarii plantei in ghiveci se face rost de urmatorul amestec pentru ca planta sa creasca bine si frumos: pamant de frunze, mranita, turba si nisip. Dracaena trebuie sa stea in lumina, dar nu direct in bataia soarelui. De asemenea, excesul de apa sau lipsa acesteia determina ingalbenirea frunzelor. Daca Dracaena are 2 ani, este chiar normal ca frunzele sa i se ingalbeneasca si sa dispara. Daca aerul este uscat, varfurile frunzelor pot deveni brune si se vor usca. Dracaena este foarte sensibila la curent asa ca aveti grija ca altfel isi va pierde frunzele. In fiecare primavara este indicat sa se schimbe pamantul de la suprafata. Acesta trebuie sa aiba neaparat mranita.
2. Ma intereseaza si pe mine cateva informatii despre dracaena. Am o planta formata dintr-o singura tulpina si as vrea sa stiu cand si cum o pot taia pentru a obtine trei sau patru noi ramificatii.
Mai intii de toate gindeste-te cum vrei sa arate planta. Daca e prea mica, nu are rost sa o tai. Taie de la inaltimea la care vrei sa apara ramificatia si tine cont ca aceasta inaltime nu se va mai modifica odata cu cresterea plantei. Aceasta operatie sa o faci in luna mai pentru ca planta sa beneficieze de caldura si lumina din plin. Astfel ea isi va reface aparatul foliar. Urmareste citi muguri apar dupa ce o tai. Mugurii trebuie sa apara in zona subadiacenta taieturii. Daca apar prea multi elimina, este bine sa lasi 3, orientati simetric. In timpul verii mentine pamintul reavan si ofera-i multa lumina.
3. Am taiat o dracaena dar au iesit numai 2 noi ramuri. Ce sa fac sa sa am mai multe.
Asteapta sa mai creasca cele doua ramuri (bine ar fi cel putin 1 an) dupa care taie si ramurile.
Nu astepta un rezultat rapid.
Sa le tai chiar de unde au iesit din tulpina principala
Nu, lasale sa creasca un an dupa care taie doar varfurile si poate vei avea 2 ramuri cu cate 2 ramificati total 4 (nu pot insa sa iti garantez ca se va intampla asta)
4. Am taiat o dracaena si dupa un timp au aparut trei "umflaturi".Din ele doar la una au crescut frunze celelalte au ramas tot asa( una este un pic mai mare decat cealalta). Vor creste ramuri si din cele doua?
Probabil ca vor produce frunze si ceilalti 2 muguri de care vorbesti. In ceea ce priveste taierea, tu decizi de la ce inaltime vrei ca planta sa se ramifice. Tine cont ca odata taiata, inaltimea la care ai facut taietura va ramine cam aceeasi pentru toata durata vietii plantei.
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Joi Iun 12, 2008 8:01 pm

Sunt trista am cate 3 muscate in jardiniera pe balcon, dupa 2 luni in care au fost superbe acum au pierdut frunzele s-au ingalbenit (stau in soare toata ziua), chiar si cele mititele care au iesit s-au ingalbenit imediat. Le-am scos afara din pamanat si-am constatat ca ori au radacinile f.mici ori aproape deloc si moi, putrede...ce sa fac ?
Daca spui ca au radacinile moi si putrede, e semn ca au fost udate prea mult si apa nu a avut o scurgere prea buna. Nu stiu ce mai poti face, eventual sa le muti in altceva si sa le uzi moderat, insa sansele sa le recuperezi sunt minime. Poate totusi ai noroc!
Daca au putrezit e limpede ca au avut apa in exces. Chiar daca le-ai fi udat prea des se putea evita neplacerea daca ar fi avut un drenaj corespunzator.... Cred ca ai ceva sanse sa le recuperezi, daca faci butasi si sa-i pui la inradacinat...
2. Cum se inmultesc? Cum se procedeaza pentru a avea a fi mai bogate in flori si frunze? Cum se ingrijesc pe timpul iernii?
De inmultit se inmultesc foarte usor prin butasi pusi la inradacinat in apa.
Poti sa pui butasii si direct in amestec de pamant cu turba si mranita, numai sa mentii acest substrat ud in permanenta, la lumina puternica si la min. 15 grade Celsius.
3. Am intr-o jardiniera trei muscate normale, nu curgatoare, faceau cel putin cate 2 flori fiecare, adevarate buchete. De vre-o 2 saptamani uneia din ele nu-i mai apar nici frunze noi si nici boboci. Pare sa stagneze. Si inca ceva, sunt f. mici de inaltime, nu cresc, nu sunt stufoase si par si frunzele sa paleasca cu fiecare zi. Le tin pe balcon unde stau sub soare mai tot timpul zilei, le ud seara si le pun vitamine in pamant la 3 zile.
Incearca sa nu le tii in plin soare si cand le uzi sa folosesti apa fiarta si racita. Vezi nu cumva sa aiba vreun parazit in pamant. Bafta
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Joi Iun 12, 2008 8:02 pm

Cine stie si cunoaste mai multe, ar putea sa-mi spuna si mie cum se ingrijesc si daca "le face bine" ingrasamantul obisnuit pentru flori.
Violetele de parma nu necesita multa apa, iar in ceea ce priveste ingrasamantul poti pune putin la radacina, dar nu exagerat de mult.
Ingrasamantul de flori (solutie) nu le face bine, intrucat le arde si nu se mai dezvolta normal (fac flori mai rar iar frunzele cresc mici si chircite). Uda-le cand pamantul incepe sa se usuce si nu direct pe planta (pe pamant si in farfurie). Excesul de apa le distruge.
Violetele sunt plante de apartament foarte delicate care necesita o mare atentie din partea celui care o ingrijeste. Planta trebuie asezata intr-o camera cu lumina indirecta, temperatura avand un rol important in cresterea plantei,poate varia de la 17 grape pana la 24 de grade, aceasta este temperatura optima de crestere si tolerata de planta. Planta trebuie udata cu apa necalcaroasa (apa de ploaie, apa fiarta si racita), apa trebuie sa aiba o temperatura constanta. Se pot obtine plante tinere din frunze prelevate de la planta mama, puse in pahare de apa pana le dau radacina. Se pot planta in pamant poros care nu mentine apa. Udarea trebuie sa se faca cand pamantul este uscat, nu abuza de apa.
De asemenea, pentru o inflorire reusita, violeta trebuie tunsa. Daca vor fi prea multe frunze, mijlocul plantei nu va avea aer suficient si nu vor aparea boboci. Ba mai mult, unii paraziti se "cuibaresc" pe frunzele tinere din mijloc. Nu pare sa fie pretentioasa la ingrasaminte. Eu am folosit ingrasamant pentru plante cu flori si i-a mers bine.
Violetele de parma se tin in ghivece mici. Nu se uda abundent pentru a nu le putrezi radacina. Se pune ingrasamant, in concentratie mica, o data la 2 saptamani.
2. Salut! As dori sa aflu cum pot salva de la moarte frunzele de violete de parma puse in apa pt. a le da radacini, in vederea plantarii? Toate prind radacini, dupa care codita frunzei putrezeste de la mijloc. Altadata, cind deja se intrezareau noi frunzulite in apa, mi-a fost teama sa nu se inece si cred ca le-am plantat prea repede, fiindca a doua zi planta se uscase. Va multumesc!
Incearca sa pui frunzele la incoltit in cutii pe care le acoperi cu o punga de plastic (pe care o legi de cutie) si in care faci cite o gaura pentru fiecare frunza. Ai grija sa completezi cu apa pentru ca se evapora. Eu asa am inmultit violetele de parma si s-au prins toate.
Referitor la violete, am observat un lucru: sunt mai multe varietati, iar unele sunt mai sensibile ca altele, inclusiv din punctul de vedere al succesului inradacinarii. Asta am invatat-o pe "pielea mea", adica dintre toate frunzulitele pe care mi le-am procurat de la prieteni, s-au prins doar cele albastre. Asa ca din cele tinere, "crescute" de mine, am acum doar albastre: de la albastru inchis, la albastru deschis.
Radacina violetelor trebuie plantata cat mai putin (cat mai la suprafata). Se uda cu moderatie ca sa nu putrezeasca. Incearca sa tai frunza oblic (este foarte important) la vreo 2-3 cm. Planteaz-o direct in pamant usor (cu mult nisip), cu petiolul usor oblic pana la baza limbului, acoper-o cu o sticla de plastic transparenta si ud-o numai in farfuriuta. Binenteles ca atat lumina (5000 lucsi) cat si caldura sunt importante (22-25 grade C). Dupa 5-6 saptamani ar trebui sa creasca noile plante.
3. Am o violeta de catva vreme si am vazut ca au aparut boboci pe sub frunze. Oare sa-i tai din frunze ca sa aiba mladitele cu boboci lumina? si sa aiba mai multe substante nutritive pentru flori ... Daca trebuie sa-i tai din frunze, oare din care sa tai, cele mici , sau cele mari?
Tulpinile cu flori ajung oricum la lumina, deci nu-ti face probleme. Dupa ce se trec florile poti tunde rozeta la exterior. Tai frunzele batrane, patate sau care strica forma plantei. In acest fel vei crea spatiu pentru viitoarea inflorire care probabil se va petrece in vara. Nu te apuca sa tunzi planta in mijloc.
4. Am violete de Parma de mai multe culori dar infloresc rar si frunzele se pateaza si se usuca. Cum trebuie udate si ce lumina le place?
Violetele se pot pata pe frunze din cauza stropilor de apa. Trebuie sa fii atenta cand le uzi: uda-le pe sub frunze. N-o sa fie usor daca ai mai multe, dar o sa merite efortul. Am invatat din propria experienta ca daca rozeta exterioara a violetelor nu e usor tunsa primavara devreme, florile sunt putine si cam anemice. Intr-un ritm normal de dezvoltare si ingrijire a violetei, rozeta se tunde usor la sfarsit de februarie. Fara aceasta tundere exista riscul ca mijlocul plantei sa se sufoce si sa apara fainarea. Mai ales daca substratul e pastrat mai uscat decat ar trebui. De asemenea, pe perioada de iarna-primavara, cand violetele stau in casa, e foarte importanta aerisirea spatiului care le gazduieste. Trebuie sa stii ca de fainare se scapa foarte greu, asa ca merita sa fii atenta la lucrurile spuse mai sus. In alta ordine de idei, nu pastra intr-un singur ghiveci mai multe rozete ale aceleasi violete. Incearca sa le separi cu grija. In privinta luminii Corina are dreptate, insa, lumina din casele noastre este in general deficitara chiar daca plantele stau la fereastra si soarele bate chiar in ele. Cum sa-ti dai seama daca lumina este potrivita? Uite-te la pozitia frunzelor: daca frunza este decolorata si concava inseamna ca are nevoie de mai multa lumina. Daca suprafata frunzelor este neregulata si convexa, atunci e intr-adevar prea multa lumina. Atunci cand vrei sa inmultesti violetele (se folosesc in general frunzele obtinute dupa tunderea de primavara) foloseste frunze tinere (nici chiar foarte mici pentru ca vor putrezi), pentru ca ele se prind mai repede decat cele batrane.
5. Unele violete, dupa ce au facut flori in ultimile luni, acum au gasit de cuviintza sa ia o pauza...Nimic anormal, veti zice, dar pe dedesupt au prins a ace multi puiuti mici(lipiti de planta mare, fara radacini proprii), care au umplut ghiveciul ...Planta mama e destul de inghesuita si nici nu mai are de gand sa infloreasca.Ca sa nu mai zic ca nici progeniturilor noi nu le merge tocmai bine.Ce sa fac? Daca schimb ghiveciul, are sa creasca acolo o "varza" mare, si n-are sa mai infloreasca in veci!Ca mai am una pe langa care poti sa si canti ca tot nu mai infloreste... Ce ma sfatuiti voi?
Decat sa moara toata sau sa nu infloreasca mai bine sacrifici puii. Pe care incearca sa ii pui in apa poate prind radacini.
Violeta mea a facut 4 pui pe tulpina. I-am lasat sa creasca in voie, suplimentind apa de udat cu ingrasamint conform uzantelor, dar "ciugulind" din cind in cind din frunze si la mama, si la pui. Si din vara trecuta infloreste continuu. Asta primavara i-am taiat un puiut fara flori, ca sa o mai raresc, pui care a inflorit la 2 saptamini dupa ce s-a prins. Poate ca problema e la modul de udare sau la cantitatea de lumina
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
lvero2004
Avansat
Avansat
lvero2004


feminin
Numarul mesajelor : 136
Varsta : 42
Localizare : Galati
Stare de spirit : fericita
Data de inscriere : 07/04/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Vin Iun 13, 2008 2:20 pm

Multumesc,simona.parca sunt musculite betive,asa arata.daca dau cu insecticid nu afectez si planta?
Sus In jos
mama4you - Simona
Admin
Admin
mama4you - Simona


feminin
Numarul mesajelor : 11631
Varsta : 43
Localizare : Ploiesti
Joburi/Distractii : copiii
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 07/03/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Vin Iun 20, 2008 4:17 pm

regret nu!daca e special
Sus In jos
https://mama4you.forumgratuit.ro
ely-lenuta
mamic number one:moderator
mamic number one:moderator
ely-lenuta


feminin
Numarul mesajelor : 11505
Varsta : 42
Localizare : iasi
Joburi/Distractii : plimbarea si shoppingul
Stare de spirit : excelenta
Data de inscriere : 18/03/2008

probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1Mier Aug 13, 2008 7:44 pm

thanks thanks
Sus In jos
Continut sponsorizat





probleme cu florile Empty
MesajSubiect: Re: probleme cu florile   probleme cu florile Icon_minitime1

Sus In jos
 
probleme cu florile
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Pasiunea mea - florile! - gardenia!
» Pasiunea mea - florile! - sporul casei!
» planuri pentru ziua de azi?
» Pasiunea mea - florile! - primula!
» Pasiunea mea - florile! - craciunita!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
MAMA4YOU ALATURI DE TINE DIN PRIMA CLIPA :: Pasiunea mea.... :: Florile si casa mea-
Mergi direct la: